Bu haber 31 Ocak 2016 15:48:13 Tarihinde eklenmiştir. 3466 Defa Okundu.

MİLYONLARCA KİŞİNİN HEYECANLA MERAKLA BEKLEDİĞİ TASARI MECLİSTE KABUL EDİLEREK YASALAŞTI

MİLYONLARCA KİŞİNİN HEYECANLA MERAKLA BEKLEDİĞİ TASARI MECLİSTE KABUL EDİLEREK YASALAŞTI

MİLYONLARCA KİŞİNİN HEYECANLA MERAKLA BEKLEDİĞİ TASARI MECLİSTE KABUL EDİLEREK YASALAŞTI

Kabul edilen tasarıya göre;memurlara doğum sonrasında aylık almadan izinde geçirdikleri her yıl için bir kademe ilerlemesi ve bir de her 3 yıl için bir derece yükselme verilecek.

 

 

Memurlarda,doğumun beklenenden önce gerçekleşmesi durumunda ise;doğum öncesi analık izninin başlaması beklenen tarihten önce doğum olursa,doğumdan sonra analık izninin başladığı tarihe kadar ki süre doğum sonrasında alınan analık iznine eklenecek. Memurların doğum sonrasında aldıkları analık izni bitiminde, çalışmaya başladıklarında ise 1. doğumda 2 ay,2.doğumda 4 ay,3. ve sonra ki doğumlarda 6 ay boyunca günlük çalışma süresinin yarısı kadar çalışabilecekler.Bu süre boyunca mali ve sosyal haklarda herhangi bir kesinti olmayacak ayrıca süt izni verilmeyecek.Çoğul olan doğumlarda bu sürelere birer ay ilave yapılacak.Çocuğu engelli doğan kadın memur 12 ay boyunca yarı zamanlı çalışabilecek.3 Yaşını doldurmamış olan bir çocuğu evlat edinilmesi durumunda ise;eşiyle veya münferit olarak evlat edinen memurlar ile memur olmayan eşin münferit olarak evlat edinilmesi halinde memur olan eşleri de verilen 8 haftalık iznin bitiminden itibaren bu haklardan yararlanabilecek.Ayrıca isterlerse 24 aya kadar aylıksız olarak izne ayrılabilecekler. Çocuğu olan ya da evlatlık edinen memur anne ve baba, çocuğun mecburi ilköğretim çağının başladığı tarihi takip eden ay başına kadar normal çalışma süresinin yarısı kadar çalışabilecek. Emniyet hizmetleri sınıfı kadrolarında bulunan kişilerin yaralandığı hizmet tazminatlarında %25 artış yapılacak

 

.Ayrıca emniyet sınıfına dahil personelden yükseköğretimli olan kişilerin ek göstergeleri yükseltilecek.

 

Uzman erbaşlara birinci dereceye yükselme şansı verilecek ayrıca uzman erbaşlar 7 yıl çalıştıktan sonra kamuya geçebilecek.Uzman erbaşlar ile uzman jandarmaların 2 bin 200 olan ek göstergeleri 3 bine çıkarılacak.

 

İlk defa pasaport alan 25 yaşını doldurmamış öğrencilerden pasaport harcı alınmayacak.

 

İlk defa iş kuran genç girişimcilerden üç vergilendirme dönemi boyunca kazançlarının 75 bin liralık kısmına vergi muafiyeti uygulanacak.

 

Muhtarlara,Ocak ayından geçerli olmak üzere 950 lira yerine 1300 lira alacaklar. Küçük esnafa 30 bin liraya kadar faizsiz kredi verilecek.

 

Yorum Yap
M.E.B
KÖŞE YAZARLARI
TÜMÜ
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:29
Güneş
06:54
Öğle
12:41
İkindi
15:43
Akşam
18:16
Yatsı
19:34
ANKET
TÜMÜ

2019 Sağlık Personel Atama Sayısı Ne Olmalıdır?