Memur Maaş Mutemeti güncel memur maaşları , emekli maaşı hesaplama - nöbet icap ücreti sorgulama konusunda bilgiler içerir. Sağlık personeli, öğretmen, 4B güncel maaş sorgu Memur Maaş Mutemeti ile Sağlık personeli ve Memur maaş hesaplama programı ile diğer sözleşmeli personellere hizmet vermekteyiz.

Bu haber 22 Ocak 2016 18:38:29 Tarihinde eklenmiştir.

Bu Haftaki Sinema Tavsiyemiz ''Peki Şimdi Nereye - Et maintenant on va où ?''

Lübnan asıllı Nadine Labaki’nin ikinci uzun metraj yapımı ‘Peki Şimdi Nereye’ Filmi Lübnan’da küçük bir köyde yaşayan Hıristiyan Müslümanların bir arada kardeşlik içinde yaşarken Lübnan iç savaşındaki çatışmaya rağmen bir birilerine bağlı olmalarını anlatıyor.

 Aslında filmin temel dayanağı Din olgusu üzerinden kadınların savaştaki rolleri ve erkeklerin savaşçı ruhlarına bir eleştiri getiriyor. Film boyunca yatıştırıcı güçte olan kadınlar, hiçbir şekilde kavganın gürültünün olmamasını istiyor, ve bu mücadele bir çok acılarada göğüs geriyorlar.

Filmin bir değer en büyük benzerliği Türk Sinemasında ‘Vizontele’ ile bilinçlerimize yerleşen o TV sahnesi. Zamanında Yılmaz Erdoğan’da Vizontelede anlatmak istediğini açık bir şekilde anlatmıştı. Aslında insanların içinde iyilik vardır, sen ne kadar kötülük tohumu ekersen o kadar insanlar bir birine düşman olurlar. ‘Peki şimdi nereye’ filmi ise kendi çabalarıyla Lübnanın küçük bir köyünde hiçbir şekilde olanakları olmayan ve vericilerin düzgün bir şekilde çalışmadığı yerde ortak komün bilinciyle bir Televizyon işine giriyorlar. Ve Halk ortak bir noktada buluşarak TV izliyorlar. Haberlerde ise Lübnan’ın bazı kesimlerinde dini çatışmaların var olduğu ve insanların bir birlerini öldürdüklerini görüyorlar. Tabikide kadınlar burada araya girerek Erkeklerin Televizyon izlemesine engel oluyorlar.. Film birçok duyguyu aynı anda yaşatabiliyor aslında. Komedinin iyi işlendiği ve Dramın ağlattığı sahnelerde yok değil. Kadınların sivri zekalarıyla aslında ortamı nasıl yumuşattıklarını film içerisinde görmekteyiz. Bazen bu yemeklerin içine uyuşturmak için ilaç kullandıklarıda oluyor bazen Erkekleri baştan çıkartmak için Rus dansözleri getirtip erkeklerin dikkatini dağıtmakta oluyor. Kadınların yaşadığı acı hiçbir şekilde ifade edilemez. Özellikle filmin açılış sahnesinde kadınların siyahlara bürünerek yas tutarak mezarlığa yürüme sahnesi takdir edilmesi gerekiyor. Kadınlar hiçbir zaman kin tutmaz onlar sadece ölen kocalarının çocuklarının arkasından yas tutarlar. Bütün kadınların tek renge bürünüp Hıristiyanın Müslümanın aynı anda dualar ederek yürümesi filme artı bir puan kazandırdığını düşünüyorum. Film boyunca kadınların verdiği mücadele kendi köylerinde kendi kocalarına kendi çocuklarına bir şey olmaması için verdikleri mücadeledir aslında. Filmin Yönetmeni ve oyuncusu olarak karşımıza çıkan Nadine Labaki ( Emel ) Filmin bir sahnesinde “Biz kadınlar hep sizin arkanızdan yas mı tutacağız” dikkatle irdelenmesi gereken repliklerden biridir. Bence hoş bir yapım olmuş, İzleyecek arkadaşların iyi vakit geçireceğini düşünüyorum Puanım: 10/7.1 Şükrü ASLAN Sanat Tarihi/Sinema Eleştirmeni İletişim. Cinemayorumlari@gmail.com Twitter/jahfos        


Konu ile ilgili sorularınızı sayfanın en altında Yorum Yap kutusuna yazarak gönderebilirsiniz.Sistemimize kayıtlı olan 1000 den fazla mutemetlerimiz tarafından incelenip cevap verilmeye çalışılacaktır.

Yasal Uyarı

Bu yazının tüm hakları Memurmaasmutemeti.Com'a aittir. " Bu makaleyi başka internet sayfalarında yayınlamak istiyorsanız aktif link olacak şekilde kaynak göstererek yayınlayabirsiniz.Aksi halde yasal takip yapılacaktır.©
Yorum Yap
Memur Yaşam
Çalışan Anneler Erken Emekli Olabilir mi? Annelerin Erken Emeklilik Şartı
Çalışan Anneler Erken Emekli Olabilir mi? Annelerin Erken Emeklilik Şartı
Doğum borçlanmaları ile çalışan annelerin sigorta girişlerinden sonra dünyaya gelen çocukları için 3 çocuğa prim borçlanması yapılabilmekte. Sigorta başlangıcından sonra dünyaya gelen ve hayatta bulunan çocukları için her yıla 2 yıl borçlanarak 3 çocuk için toplamda 6 yıl daha erken emekli olabiliyor. 6 yıl prim borçlanma süresi 2160 gün için mutlaka 3 çocuk şartının bulunması gerekiyor.Çalışan Anneler Erken Emekli Olabilir mi? Annelerin Erken Emeklilik Şartı
Taşınır mal sorumlusundan kefalet aidatı kesintisi yapılır
Taşınır mal sorumlusundan kefalet aidatı kesintisi yapılır
Mebe bağlı okullarda taşınır mal sorumlusu görevlilerden kefalet sandığı kesilip kesilmemesi hakkında tereddütler yaşanıyor.
MEMUR ZAMMI BELLİ OLDU
MEMUR ZAMMI BELLİ OLDU
2018'de memur zam oranı %4 + %3,5 ve 2019'da %4 + %5 olacak. Bugün saat 11'de imzalar atılacak.
HÜKÜMETTEN MEMURA SON ZAM TEKLİFİ
HÜKÜMETTEN MEMURA SON ZAM TEKLİFİ
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sarıeroğlu, memur ve memur emeklilerinin maaşlarına 2018 için yüzde 3,5+3,5, 2019 için yüzde 4+5 zam teklif ettiklerini açıkladı. Teklifle ilgili konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın, "Teklifi müzakere edilebilir buluyoruz. Konuyu konfederasyonumuzda değerlendirecek ve kamuoyuna ayrıca bir teklif sunacağız" dedi.
MEMUR SEN YENİ ZAM TEKLİFİNİ BEKLİYOR
MEMUR SEN YENİ ZAM TEKLİFİNİ BEKLİYOR
Toplu sözleşme görüşmelerinde Memur sen'in beklentilerinin çok altında bir zam teklifi sunan hükümetten makul bir teklif bekleniyor.