Bu haber 14 Ağustos 2018 12:10:09 Tarihinde eklenmiştir. 4626 Defa Okundu.

2019-2020 Liselere Girişte Yeni Sistem Nasıl Olacak

2018 yılında uygulanan LKS sistemi 2018-2019 eğitim öğretim yılında da uygulanacak. 2019 yılında da aynı sistemle liselere yerleştirmeler yapılacak.

2019-2020  Liselere Girişte Yeni Sistem Nasıl Olacak

Şu an 7.sınıfa geçenler seneye 8 olacak. Seneye girecekleri sistemle ilgili çalışmalar devam ediyor. Sistemde bazı değişiklikler olacağı geln haberler arasında. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, lise yerleştirmelerinde 3. nakil dönemi öncesinde konuştu. Yerleştirmelerde rahatlama olacağı mesajını veren Bakan Selçuk, Liselere Geçiş Sınavı'nın (LGS) 2019'da da yapılacağını söyledi. Sonrası için yeni düzenlemeye işaret etti.

Milli Eğitim Bakanı lise yerleştirmelerinde sistemin bir daha değişeceği mesajını verdi. Ancak bundan sonraki ilk sınavı kapsamayacağını söyleyen Bakan Selçuk şöyle konuştu:

"LGS sisteminin getirdiği sorunların azaltılmasıyla ilgili eski ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer'le çalışıyoruz. Asıl hedef, sonraki yıllarda yapmak istediğimizi başlatmak ve kuralı yeni başlayana koymak. Yani üçüncü sınıftaki nasıl başladıysa öyle devam edecek. LGS önümüzdeki yıl yapılacak."

Milli Eğitim Bakanı'na sınavlarda düşen net sayıları da soruldu. Bakan, "Okullarımız arasındaki eşitsizlik OECD ülkeleri arasında en yüksek oran. Üniversite sınavı lisedeki derslerden yapılmaz, bitirme sınavı değil. Üniversitenin talep ettiği konulardan yapılır" cevabını verdi.

Üniversiteli olamayanlar için de düzenleme üzerinde çalışılıyor. Bakan ortaokuldan sonra farklı seçeneklerin gündeme getirilmesi gerektiğine işaret etti. "Ortaokulu bitirenlere farklı kanallar açmalıyız. Meslek eğitim merkezlerinden başlayıp meslek, Anadolu teknik liselerine, her genel lise mezunuyla ilgili bir paket oluşturuyoruz. Aşağıdan gelenleri yaymak istiyoruz. Bu, yukarı çıkanları 3'te bir azaltacak" dedi.

Yorum Yap
Güncel Haberler
KÖŞE YAZARLARI
TÜMÜ
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:12
Güneş
06:38
Öğle
13:02
İkindi
16:28
Akşam
19:14
Yatsı
20:32
ANKET
TÜMÜ

2019 Sağlık Personel Atama Sayısı Ne Olmalıdır?