Bu haber 14 Nisan 2018 22:40:39 Tarihinde eklenmiştir. 1218 Defa Okundu.

Nöbet Gününde Görevli İzinli Olan Öğretmenlerin Nöbet Ücreti Kesilir mi?

Nöbet görev ücreti fiilen yerine getirildiği durumlarda öğretmenlere ek ders ücreti olarak ödenmektedir. Haftalık 1 veya daha fazla tutulan nöbet için 3saat ek ders ücreti nöbet ücreti olarak öğretmenlere ödenmektedir.

Nöbet Gününde Görevli İzinli Olan Öğretmenlerin Nöbet Ücreti Kesilir mi?

Nöbet gününde raporlu olan öğretmenler, seminer nedeniyle nöbet tutamayan öğretmenler, görevli izinli olduğu tarihte nöbetini tutamayan öğretmenlerin nöbet ücreti ödenir mi? Öğretmenlerin ek ders ücretlerinin ne zaman kesileceği, hangi durumlarda yerine getirmemiş olsa bile ek dersin ödenmesi gerektiği ilgili mevzuatlarda ayrıntılı olarak anlatılmıştır.

Aşağıdaki açıklamalar da dikkate alındığında Nöbet görevinde görevin fiilen yerine getirilme şartı bulunmasından dolayı görevli izinli olunan günlerde nöbet ücretinin ödenmesi söz konusu değildir.

Toplu Sözleşmenin 22. maddesi
MADDE 22- (1) Örgün eğitim kurumlarında (mesleki eğitim merkezleri dahil) ders yılı süresi içinde eğitim ve öğretimin fiilen yapıldığı normal çalışma günleri için ilgili mevzuatına göre kendilerine nöbet görevi verilen ve bu görevi de fiilen yerine getiren müdür yardımcıları ile öğretmenlere, 2016 yılında haftada 2 saati ve 2017 yılında ise haftada 3 saati geçmemek üzere ek ders ücreti ödenir.

Toplu Sözleşmenin Eğitim, Öğretim Ve Bilim Hizmet Koluna İlişkin Toplu Sözleşmenin 2. maddesi;
Madde 2- (1) Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ders yılı içerisindeki iş günlerinde genel idari izinli olmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler ile öğrencilerin çeşitli nedenlerle sınıf veya okul bütünlüğünde izinli sayılmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerim fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar

Konu ile ilgili Bütçe Ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğünün 16.02.2016 tarih ve 1327 sayılı yazılarının sonuç kısmında şu görüşe yer verilmiştir.

Toplu sözleşmenin yukarıda yer verilen 2. maddesinde yönetici ve öğretmenlerin genel idari izinli olma veya izinli sayılmaları durumunda ders görevinin yapılmış sayılacağı haller; aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevleri olarak tek tek belirtilmiş, ancak bunlar arasında nöbet görevine yer verilmediği ve ayrıca nöbet görevi karşılığı ek ders ücreti ödenmesinin de nöbet görevinin fiilen yerine getirilmesi şartına bağlanmış olduğundan, söz konusu 2. maddedeki durumlardan kaynaklanan sebeplerle nöbet görevini yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenlerin nöbet görevlerini yapmış sayılmayacakları  ve bahsi geçen personele bu kapsamda fiilen yerine getirmedikleri nöbet görevleriyle ilgili herhangi bir ödeme yapılamayacağı mütalaa edilmektedir.


 
Yorum Yap
Kanun, Yönetmelik ve Görüşler
Nöbet Gününde Görevli İzinli Olan Öğretmenlerin Nöbet Ücreti Kesilir mi?
Nöbet Gününde Görevli İzinli Olan Öğretmenlerin Nöbet Ücreti Kesilir mi?
Nöbet görev ücreti fiilen yerine getirildiği durumlarda öğretmenlere ek ders ücreti olarak ödenmektedir. Haftalık 1 veya daha fazla tutulan nöbet için 3saat ek ders ücreti nöbet ücreti olarak öğretmenlere ödenmektedir.
Süt İzni Nedir? Süt İzni Günde Kaç Saattir ve Ne Zamana Kadar Kullanılabilir? Örneklerle Süt İzni Kullanımı
Süt İzni Nedir? Süt İzni Günde Kaç Saattir ve Ne Zamana Kadar Kullanılabilir? Örneklerle Süt İzni Kullanımı
Süt izni özellikle çalışan memur bayanlara tanınmış önemli haklardan bir tanesidir. Süt izni hakkı kanunda açıkça tanımlanmıi ve süre olarak da açıkça ifade edilmiş izinlerden bir tanesidir.
Memura Ölüm ve Cenaze Yardımı Ödemeleri
Memura Ölüm ve Cenaze Yardımı Ödemeleri
Memura Ölüm ve Cenaze Yardımı Ödemeleri - Devlet memurlarına; eş ve çocuklarının ölümü hallerinde ölüm yardımı yapılırken, yurt dışında sürekli görevdeyken yanında olan eşi veya bakmakla yükümlü olduğu anne, baba ve çocuklarının ölümü halinde ise bunların cenaze masraflarından bazıları ödenmektedir.
Analık İzni Bitiminde Hastalık İzni Kullanan Memurun Yarım Gün İzni Hangi Tarihte Başlar?
Analık İzni Bitiminde Hastalık İzni Kullanan Memurun Yarım Gün İzni Hangi Tarihte Başlar?
"Doğum sonrası analık izni süresi sonunda kadın memur, isteği hâlinde çocuğun hayatta olması kaydıyla analık izni bitiminde başlamak üzere ayrıca süt izni verilmeksizin birinci doğumda iki ay, ikinci doğumda dört ay, sonraki doğumlarda ise altı ay süreyle günlük çalışma süresinin yarısı kadar çalışabilir. Çoğul doğumlarda bu sürelere birer ay ilave edilir. Çocuğun engelli doğması veya doğumdan sonraki on iki ay içinde çocuğun engellilik durumunun tespiti hâllerinde bu süreler on iki ay olarak uygulanır. Üç yaşını doldurmamış bir çocuğu eşiyle birlikte veya münferit olarak evlat edinen memurlar ile memur olmayan eşin münferit olarak evlat edinmesi hâlinde memur olan eşleri de, istekleri üzerine (A) fıkrası uyarınca verilen sekiz haftalık iznin bitiminden itibaren bu haktan aynı esaslar çerçevesinde yararlanır. Memurun çalışacağı süreler ilgili kurum tarafından belirlenir."
Aynı Yıl İçerisinde Memur Birden Fazla Başarı Belgesi Alabilir mi?
Aynı Yıl İçerisinde Memur Birden Fazla Başarı Belgesi Alabilir mi?
657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 122 nci maddesine göre aynı yıl içerisinde birden fazla başarı belgesinin düzenlenmesinin mümkün olup olmadığı hk. Devlet Personel Başkanlığı tarafından yayınlanan görüş yazısı ve başarı belgesinin nasıl düzenleneceği şu şekilde açıklanmıştır.
Mahkeme kararları ile iptal edilen disiplin cezaları özlük dosyasında saklanır mı?
Mahkeme kararları ile iptal edilen disiplin cezaları özlük dosyasında saklanır mı?
Mahkeme kararları ile iptal edilen disiplin cezalarının özlük dosyasından nasıl silineceği hakkında Devlet Personel Başkanlığı tarafından yayımlanmış görüş yazısı:
Aynı trafik kazasında hem annesini hem babasını kaybeden memura kaç gün mazeret izni verilir?
Aynı trafik kazasında hem annesini hem babasını kaybeden memura kaç gün mazeret izni verilir?
Memura, eşinin doğum yapması hâlinde, isteği üzerine on gün babalık izni; kendisinin veya çocuğunun evlenmesi ya da eşinin, çocuğunun, kendisinin veya eşinin ana, baba ve kardeşinin ölümü hâllerinde isteği üzerine yedi gün izin verilir."
Kalkınmada Öncelikli Yörelerde Bulunanlara 2 Yıla 1 Kademe Verilmesi ve Aday Memurluk Sürecinin Buna Etkisi
Kalkınmada Öncelikli Yörelerde Bulunanlara 2 Yıla 1 Kademe Verilmesi ve Aday Memurluk Sürecinin Buna Etkisi
Bilindiği üzere, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 64 üncü maddesinin 3 üncü fıkrasında; "72 nci madde gereğince belirli bir süre görev yapmak üzere, mecburi olarak sürekli görevle atanan memurlardan kalkınmada birinci derecede öncelikli yörelerde bulunanlara, bu yörelerde fiilen çalışmak suretiyle geçirilen her iki yıl için bir kademe ilerlemesi daha verilir. Yıllık izinde geçirilen süreler fiilen çalışılmış sayılır. İki yıldan az süreler dikkate alınmaz." hükmü yer almaktadır.
Disiplin Cezası Almaksızın Geçirilecek Sekiz Yıllık Süreye Bir Kademe
Disiplin Cezası Almaksızın Geçirilecek Sekiz Yıllık Süreye Bir Kademe
Aday memurlukta geçen sürelerin, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 64 üncü maddesinin dördüncü fıkrası kapsamında bir kademe ilerlemesi uygulamasından yararlanmak için gerekli olan disiplin cezası almaksızın geçirilecek sekiz yıllık sürenin hesabında dikkate alınıp alınamayacağı hk. (03/02/2017-739)
Refakat İzni ve Görüş Yazısı
Refakat İzni ve Görüş Yazısı
Devlet Memurlarına Verilecek Hastalık Raporları ile Hastalık ve Refakat İznine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin 10’uncu maddesinin 3’üncü fıkrasında yer verilen “dönem” ibaresinden ne anlaşılacağı ve mezkur maddenin 4’üncü fıkrasında yer alan altı aylık sürenin ait olduğu yıl için mi geçerli olacağı hk.(16/04/2012-6938)
KÖŞE YAZARLARI
TÜMÜ
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:30
Güneş
06:55
Öğle
12:41
İkindi
15:42
Akşam
18:15
Yatsı
19:33
ANKET
TÜMÜ

2019 Sağlık Personel Atama Sayısı Ne Olmalıdır?