Bu haber 15 Ocak 2018 23:52:32 Tarihinde eklenmiştir. 6688 Defa Okundu.

Zorunlu Bireysel Emeklilikten Nasıl Çıkılır?

Zorunlu bireysel emeklilik BES kesintisi memurların maaşlarının %3'ü kadar kesilmeye devam ediyor. BES kesintisi %3 veya daha fazlası olarak isteğe bağlı ayarlanabilirken ilk başta verilen cayma süresi geçmiş olsa bile BES'ten çıkmak hala mümkün. Peki BES'ten çıkış işlemleri nelerdir? Bireysel emeklilikten nasıl çıkılır? BES'ten cayma ile kesilen paralar geri alınabilir mi?

Zorunlu Bireysel Emeklilikten Nasıl Çıkılır?

BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) kamu kurumlarında çalışan personellerin otomatik olarak geçişiyle başlamış daha sonra verilen cayma hakkı ile de isteğe bağlı olarak devam etmiş bir sistem. Bireysel emeklilikte kesilen BES kesintisinin yüzde 25'i kadar devlet desteği de belirli şartlarda kullanıcıya aktarılmaktadır. Alınacak devlet desteği ise kullanıcılara kademeli olarak yansıtılıyor.

Eğer yüzde 25 devlet desteğinin tamamını almak istiyorsanız emekli olana kadar BES'i devam ettirmeniz gerekli. 10 yılı dolduran BES katılımcıları devlet desteğinin yüzde 60 'ını alıyorlar. 

Bireysel emeklililkten yapılan kesintileri geri almak ve kesintinin devam etmesini istemiyorsanız BES'ten kolay bir şekilde ayrılabilirsiniz. BES'ten ayrılışı yapmak için öncelikli olarak kesinti yapılan bankanız ile görüşmeniz gerekmektedir.Müşteri hizmetlerine durumu bildirdiğiniz taktirde mail adresinize ilgili formu size gönderiyorlar. Bankanın gönderdiği formu fax ile bankaya geçmeniz durumunda 15 güne kadar BES'ten ayrılış işlemleriniz tamamlanıyor ve yatırılan para hesabınıza aktarılıyor.

Yorum Yap
Memur Gündem
KÖŞE YAZARLARI
TÜMÜ
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
06:29
Güneş
07:58
Öğle
13:07
İkindi
15:40
Akşam
18:05
Yatsı
19:27
ANKET
TÜMÜ

2019 Sağlık Personel Atama Sayısı Ne Olmalıdır?