Bu haber 04 Aralık 2017 17:51:47 Tarihinde eklenmiştir. 2473 Defa Okundu.

Hapis Cezası Alan Memur Görevden Atılır mı?

Hapis Cezası Alan Memur Görevden Atılır mı? Kamu görevine girerken taksirli suçtan dolayı mahkumiyet almış kişiler memuriyete başvuru yapabilir mi? Memurun görev esnasında taksirli suçtan dolayı aldığı ceza memuriyetinin son bulmasına neden olur mu? işte detaylar

Hapis Cezası Alan Memur Görevden Atılır mı?

Devlet Memurunun hapis cezası alması durumunda memuriyetten atılır mı? Memurların aldıkları cezalardan dolayı cezanın infaz ettiği sürelerde memurluğu etkilenir mi?

657 de belirtilen Devlet Memurları Kanununda 48. Maddesinde belirtilen kasıtlı işlenen suçlardan dolayı bir yıl ve daha fazla suçtan dolayı hapis cezası alırsa devlet çalışanı olarak kalamayacağı; memur olmadan önce herhangi bir kasten suçtan dolayı hüküm almış ise memuriyete giremeyeceği belirtilmiştir. Memurların taksirden dolayı aldıkları mahkûmiyetlerde memurluğunda sona erme olmayacaktır. Yargı kararlarına göre de taksirli suçta dolayı mahkûmiyet alan kişinin aldığı hapis cezasının süresine bakılmaksızın kamu görevi son bulmaz. Cezanın infaz edilmesi ardından yeniden başvuru yaparak görevine geri dönebilir.

Memurun güveliği ilkesinin gereğine iade süresinde statüsünün korunması gerektiği belirtilir. 

Memurlar ile alakalı kasten bir suç işlenmesi nedeniyle bir yıl veya daha fazla hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar. Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmama şartının arandığı belirtilmektedir.

Bir memurun yukarıda sayılan suçları işlemesi ile birlikte1 yıldan fazla hapis cezası alması durumunda 657 sayılı kanunun 98’nci maddesince memuriyetten çıkarılacaktır

Etiketler
Yorum Yap
Memur Gündem
KÖŞE YAZARLARI
TÜMÜ
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
06:29
Güneş
07:58
Öğle
13:07
İkindi
15:40
Akşam
18:05
Yatsı
19:27
ANKET
TÜMÜ

2019 Sağlık Personel Atama Sayısı Ne Olmalıdır?