Memur Maaş Mutemeti güncel memur maaşları , emekli maaşı hesaplama - nöbet icap ücreti sorgulama konusunda bilgiler içerir. Sağlık personeli, öğretmen, 4B güncel maaş sorgu Memur Maaş Mutemeti ile Sağlık personeli ve Memur maaş hesaplama programı ile diğer sözleşmeli personellere hizmet vermekteyiz.

Bu haber 28 Kasım 2017 15:56:35 Tarihinde eklenmiştir.

EMEKLİ KESENEĞİ VE SGK PRİMİ MİKTARI NASIL HESAPLANIR?

Devlet memurlarının maaşları hesaplanırken, maaşlardan yapılacak emekli keseneği ve sosyal güvenlik primi kesintileri de belirlenmektedir. Emekli sandığına tabi bir göreve 1/10/2008 tarihinden öncesi başlamış olan memurlar ile bu tarihten önce emekli sandığına tabi çalışması olmayan memurların aylık ücretlerinden kesilen “emekli keseneği” / “sosyal güvenlik primi” hesabı aynı olmadığından, bu kesintilerin ilgili memurların maaşına etkileri de farklı olmaktadır.


1 Ekim 2008 tarihinden önce emekli sandığına tabi bir işe girmiş olan memurlarda hesaplama nasıl yapılır

Devlet memurlarından, 1 Ekim 2008 tarihinden önce 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanununa tabi görevde bulunmuş olanların maaşın emekli keseneği kesilmektedir. İlgili memurun aylık maaş unsurlarından bazıları esas alınarak bulunan emekli keseneği matrahı üzerinden %16 oranında “emekli keseneği kişi kesintisi” hesaplanmaktadır. (bulunan matrah üzerinden, %20 kurum karşılığı ve %12 oranında genel sağlık sigortası devlet payı hesaplanmaktadır.)

Emekli keseneğine esas matrah ile ilgili memurun maaşından kesilecek emekli keseneğinin miktar hesabında aşağıdaki unsurlar kullanılmaktadır.

1-Gösterge Aylığı          Aylık Katsayısı X Gösterge Rakamı
2-Ek Gösterge Aylığı     Aylık Katsayısı X Ek Gösterge Rakam
3-Kıdem Aylığı Aylık Katsayısı X 20 X Kıdem Yılı
4-Taban Aylığı Taban Aylık Katsayısı X 1000
5-Ek göstergeye göre belirlenen oran (en yüksek devlet memuru aylığının; ek göstergesi 2200’den az olanlar için %55’i,  2200-3599 olanlar için %85’i, 3600-4799 olanlar için %145’i, 4800- 7599 olanlar için 165’i, 7600-8399 olanlar için 195’i, 8400 ve daha yukarı olanlar için ise 255’i) 

*Emekli keseneği matrahı       = (1 + 2 + 3 + 4) + 5/100

*Emekli keseneği (kişi) miktarı = Emekli keseneği matrahı X 16/100

1 Ekim 2008 tarihinden önce emekli sandığına tabi bir işe girmemiş olan memurlarda hesaplama nasıl yapılır?

Devlet memurlarından, 1 Ekim 2008 tarihinden önce 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanununa tabi herhangi bir görevde bulunmamış olanların maaşından; “Malullük, Yaşlılık ve Ölüm Sigortaları Primi” ile “Genel Sağlık Sigortası Primi” kesilmektedir. İlgili memurun aylık maaş unsurlarından bazıları esas alınarak bulunan prime esas kazanç tutarı üzerinden;  %9 oranında “malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi” ile %5 oranında “genel sağlık sigortası primi” kesintisi hesaplanmaktadır. (bulunan matrah üzerinden, %20 oranında genel sağlık sigortası primi  kurum karşılığı ile %7,5 oranında  genel sağlık sigortası devlet payı da hesaplanmaktadır.)

Prime esas kazanç tutarı ile memurdan kesilecek “malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi” ve “genel sağlık sigortası primi miktarının hesabında aşağıdaki unsurlar kullanılmaktadır.

1-Gösterge Aylığı          Aylık Katsayısı X Gösterge Rakamı
2-Ek Gösterge Aylığı     Aylık Katsayısı X Ek Gösterge Rakam
3-Kıdem Aylığı Aylık Katsayısı X 20 X Kıdem Yılı
4-Taban Aylığı Taban Aylık Katsayısı X 1000
5-Tazminat Miktarı         

Aylık Katsayısı X 9500 X Tazminat Oranı/100

(özel hizmet tazminatı ve bu tazminat benzeri tazminatlar dahil, ek-ilave-bölge tazminatları hariç)

6-Makam Tazminatı Aylık Katsayısı X Makam Tazminatı Göstergesi
7-Temsil/Görev Tazminatı Aylık Katsayısı X Temsil/Görev Tazminatı Göstergesi

*Prime esas kazanç tutarı   = (1 + 2 + 3 + 4 + 5+6+7) 

*SGK kesintisi (kişi) miktarı = Prime esas kazanç tutarı X 14/100

(SGK kesintisi-kişi-miktarı: “Malullük, Yaşlılık ve Ölüm Sigortaları Primi Sigortalı Payı %9”, “Genel Sağlık Sigortası Primi Sigortalı Payı %5”)


Konu ile ilgili sorularınızı sayfanın en altında Yorum Yap kutusuna yazarak gönderebilirsiniz.Sistemimize kayıtlı olan 1000 den fazla mutemetlerimiz tarafından incelenip cevap verilmeye çalışılacaktır.

Yasal Uyarı

Bu yazının tüm hakları Memurmaasmutemeti.Com'a aittir. " Bu makaleyi başka internet sayfalarında yayınlamak istiyorsanız aktif link olacak şekilde kaynak göstererek yayınlayabirsiniz.Aksi halde yasal takip yapılacaktır.©
Etiketler
Yorum Yap
Memur Gündem
2018 Enflasyon Farkı İle Memur Maaşları Artacak
2018 Enflasyon Farkı İle Memur Maaşları Artacak
2018 Enflasyon Farkı İle Memur Maaşları Artacak. 2018 Ocak Memur zammı milyonlarca memur tarafından merakla bekleniyor. Ocak %4 zammıyla beraber memur maaşları üç kaynaktan birden zamlanacak. Memur maaş zamlarına ek olarak, agi ve aile yardımı ücretleri de artacak. Peki, 2018 Ocak memur maaş zamları kaç TL olacak?2018 Enflasyon Farkı İle Memur Maaşları Ne Kadar Artacak
2018 Temmuz'da Memur ve Memur Emeklilerine Yapılacak Zam Oranı
2018 Temmuz'da Memur ve Memur Emeklilerine Yapılacak Zam Oranı
Memurlar ve memur emeklilerine 2018 yılının ilk altı ayı ve ikinci altı ayının başında yani 2018 Ocak ayından sonra Temmuz 2018'de de toplu sözleşmelerde alınan karar doğrultusunda belirlenen oranlarda zam yapılacak.
NAKDİ TAZMİNAT NEDİR? NAKTİ TAZMİNAT ÖDEME USULÜNDE DEĞİŞİKLİK YAPILDI
NAKDİ TAZMİNAT NEDİR? NAKTİ TAZMİNAT ÖDEME USULÜNDE DEĞİŞİKLİK YAPILDI
17/3/2013 tarihinden önce 7 nci madde kapsamında iş ve güç kayıplı sağlık raporları üzerinden nakdi tazminat ödenenlere, yaralanmaları nedeniyle malul kaldıklarının tespit edilmesi veya fark ödenmesini gerektirecek yeni bir yaralanma derecesi belirlenmesi halinde ödenmesi gereken nakdi tazminattan; 5 inci maddede belirtilen tutarın Nakdi Tazminat Komisyonunun yeni karar tarihi itibarıyla güncel karşılığı üzerinden, eski raporda yer alan yaralanma arıza bırakmamış ise iş ve güç kaybının her günü için %1’i, arıza bırakmış ise %2’si düşülür. Ancak bu şekilde düşülecek miktar, 5 inci maddede belirtilen tutarın yeni karar tarihi itibarıyla karşılığı olan tutarın %20'sini geçemez.”
İşsizlik maaşları ne kadar? Nasıl Alınır? 2018 İşsizlik Maaşı
İşsizlik maaşları ne kadar? Nasıl Alınır? 2018 İşsizlik Maaşı
İşsizlik maaşları ne kadar? Nasıl Alınır? 2018 İşsizlik Maaşı. Belirli bir iş sözleşmeli ile çalışmakta iken kendi kusuru ve kendi isteği ile işten ayrılmayanlar için ödenen işşizlik maaşı almak için bazı şartla bulunuyor. İşsizlik maaşı ödemesi her yıl farklı olmaktadır. İşsizlik maaşı 2018 yılında ne kadar ödenecek işte detaylar.
AİLE YARDIMI ÖDENEĞİ HESAPLAMA VE GEREKLİ BELGELER
AİLE YARDIMI ÖDENEĞİ HESAPLAMA VE GEREKLİ BELGELER
657 sayılı Kanunun 202'nci maddesine göre; evli bulunan devlet memurlarının eşlerine ve çocuklarına yapılan ödemenin tamamına aile yardımı ödeneği denilmektedir.