Memur Maaş Mutemeti güncel memur maaşları , emekli maaşı hesaplama - nöbet icap ücreti sorgulama konusunda bilgiler içerir. Sağlık personeli, öğretmen, 4B güncel maaş sorgu Memur Maaş Mutemeti ile Sağlık personeli ve Memur maaş hesaplama programı ile diğer sözleşmeli personellere hizmet vermekteyiz.

Bu haber 24 Kasım 2017 00:11:23 Tarihinde eklenmiştir.

2018 Kıdem Tazminatı Ne Kadar? Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

2018 Kıdem Tazminatı Ne Kadar? Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır? 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren taban tazminat tutarı 2018 taban asgari brüt ücrete göre belirlenecek. Buna göre 1 tam yıllık çalışma için ödenecek en düşük kıdem tazminatı tutarı 1.900,00 TL civarı olacaktır. Bunun bir aylık tutarı ise ortalama 63,30 TL civarında olacaktır


2018 Kıdem Tazminatı Ne Kadar? Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır? 2018 itibariyle belirlenen konulardan biri de Kıdem Tazminatı . 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren taban tazminat tutarı 2018 taban asgari brüt ücrete göre belirlenecek. Buna göre 1 tam yıllık çalışma için ödenecek en düşük kıdem tazminatı tutarı 1.900,00 TL civarı olacaktır. Bunun bir aylık tutarı ise ortalama 63,30 TL civarında olacaktır. 

Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, kıdem tazminatı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Geçtiğimiz hafta işçi ve işveren temsilcileri tabanından gelen tepkiler üzerine Yeni Kıdem Tazminatı çalışmaları durma noktasına gelmesi üzerine gerekirse yasa çıkarırız açıklaması yapan Bakan Müezzinoğlu çalışmaların geldiği son nokta ve hükümetin bundan sonra izleyeceği yol ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu ve takvim verdi.

Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "13 Temmuz'a kadar paydaşlar kendi çözüm önerilerini yazılı metin halinde verecek" dedi.

Müezzinoğlu, sözlerine şöyle devam etti: "Bir tarafta işveren var, bir tarafta çalışan var. İkisi arasındaki ortak nokta yüzde 50'lerin üzerini geçtiyse, yüzde 70'e çıkmasına gayret ederiz. Yüzde 70 üzerinde uzlaşı yakalarsak üzerine gideriz. TBMM'e götürürüz orada da biraz daha olgunlaşır."

Kıdem tazminatı alma şartları nelerdir 2018?

Kıdem tazminatı alabilmeniz için;

  • İşyerindeki çalışmanızın en az 360 gün olması,
  • Kendi isteğiniz ve kusurunuz dışında işsiz kalmanız gerekmektedir.

Bildiğiniz gibi kıdem tazminatı brüt kazanç üzerinden hesaplanmakta. 2017 kıdem tazminatı hesaplama başlıklı yazımızda 2017 yılı içerisinde işten ayrılan çalışanların ne kadar tazminat alabileceği konusunda bilgi sunmuştuk. Bu yazımızda ise 2018 kıdem tazminatı taban ve tavan tutarlarının ne kadar olacağı, 2018 yılında işten ayrılmanız halinde ne kadar kıdem tazminatı alabileceğiniz ve 2018 kıdem tazminatı şartları konusunda detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Kıdem tazminatı fonu 2018 yılında çıkacak mı, kıdem tazminatı fonu nasıl olacak?

Bildiğiniz üzere kıdem tazminatında yeni bir sisteme geçilmesi gündemde. Fon sisteminin Kurulması halinde işverenler her ay işçinin hak ettiğiniz tazminat tutarını fon hesabına ödeyecek. Bireysel emeklilik sistemi gibi bir sistem kurulacak. Sigortalı adına işveren tarafından ödenen tazminat tutarları fonlarda değerlenecek. Sigortalılar kendi isteği ile işten ayrılsa bile tazminat alabilecek. Sistemde belirli bir süre kalan, belirli prim gün sayısı ve sigortalılık süresi şartlarını sağlayanlar fon hesabında biriken parayı çekebilecek.

En yüksek/tavan kıdem tazminatı tutarı ne kadar 2018, tavan tazminat neye göre ve nasıl hesaplanır?

Ödenecek en yüksek kıdem tazminatı tutarı en yüksek emekli maaşı alan devlet memuruna yıl içerisinde azami olarak ödenecek ikramiye tutarına göre belirlenmekte. 01 Ocak 2018 tarihinden itibaren taban tazminat tutarı bir yıllık çalışma için 4.850,00 TL civarında olacaktır.


Konu ile ilgili sorularınızı sayfanın en altında Yorum Yap kutusuna yazarak gönderebilirsiniz.Sistemimize kayıtlı olan 1000 den fazla mutemetlerimiz tarafından incelenip cevap verilmeye çalışılacaktır.

Yasal Uyarı

Bu yazının tüm hakları Memurmaasmutemeti.Com'a aittir. " Bu makaleyi başka internet sayfalarında yayınlamak istiyorsanız aktif link olacak şekilde kaynak göstererek yayınlayabirsiniz.Aksi halde yasal takip yapılacaktır.©
Etiketler
Yorum Yap
Mutemet Gundem
Devlet Memurluğunda İlerleme ve Yükselmeler - Kademe ve Derece İlerlemesi
Devlet Memurluğunda İlerleme ve Yükselmeler - Kademe ve Derece İlerlemesi
Üst derece kadroya atanmış olup da, kazanılmış hak ve emeklilik keseneğine esas aylık dereceleri daha aşağıda bulunanların (45 inci maddeye göre kadro karşılık gösterilmek suretiyle yapılan atamalar hariç) kazanılmış hak ve emeklilik keseneğine esas aylık derecelerinin yükseltilmeleri için bu durumun devam ettiği sürece, yukarıdaki fıkralarda belirtilen onaya gerek yoktur.
4C'den 4B'ye Geçişte Aile ve Çocuk Yardımı Artacak
4C'den 4B'ye Geçişte Aile ve Çocuk Yardımı Artacak
4/B Sözleşmeli Personele; her ne şekilde olursa olsun menfaat karşılığı çalışmayan veya herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan aylık almayan eşi için 2134, çocuklarından her biri için de 250 gösterge rakamının aylık katsayısı ile çarpılması sonucu elde edilecek miktarda (0-6 yaş grubundaki çocuklar için bir kat artırımlı) aile yardımı ödeniyor. Bu yardımdan hiçbir kesinti yapılmıyor. 4/C personelin aile yardımı ödeneği göstergelerinin 4/B personele yapılan ödemede esas alınan göstergelerden daha yüksek olmasına rağmen, 4/C personelin ödeneğinden yapılan kesintiler ve ilgili personelin gelir vergisi dilimindeki değişiklikler (genellikle yılın ikinci yarısında) yararlanılan aile yardımı ödeneğinin net miktarını azaltmaktadır.
Sözleşmeli Personel Çocuk Yardımı Alır mı ?
Sözleşmeli Personel Çocuk Yardımı Alır mı ?
375 sayılı KHK nın ek 8. Maddesi:"Ayın veya haftanın bazı günleri ya da günün belirli saatleri gibi kısmi zamanlı çalışan sözleşmeli personel hariç olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarının merkez ve taşra teşkilatları ile döner sermaye işletmelerinde sözleşmeli personel pozisyonlarında istihdam edilenlerden aile yardımı ödeneğinden veya başka bir ad altında da olsa aynı amaçla yapılan herhangi bir ödemeden yararlanamayanlara, Devlet memurlarına verilen aile yardımı ödeneği, herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulmaksızın aynı usul ve esaslar çerçevesinde ödenir."
Yolluk Alma Durumları ve Örneklerle İl içi Yer Değiştirmelerde Harcırah Ödenmesi
Yolluk Alma Durumları ve Örneklerle İl içi Yer Değiştirmelerde Harcırah Ödenmesi
Yolluk Alma Durumları ve Örneklerle İl içi Yer Değiştirmelerde Harcırah Ödenmesi idareler harcırah verilmesi veya verilmemesini icap ettirecek olan çeşitli illere ait uygulama örneklerini de göz önünde bulundurarak yukarıda yapılan açıklamalar doğrultusunda uygulamalarına devam edecekler, ihtiyaç duyulması halinde o il genelinde farklı uygulamaların önüne geçilebilmesi amacıyla defterdarlıklardan yol gösterici mahiyette görüş alacaklardır.
Geriye Yönelik Çocuk Yardımı ve Aile Yardım Ödeneği Alınır mı?
Geriye Yönelik Çocuk Yardımı ve Aile Yardım Ödeneği Alınır mı?
Bilindiği üzere 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 202 nci maddesinde aile yardımı ödeneğinin, memurun her neşekilde olursa olsun menfaat karşılığı çalışmayan veya herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan aylık almayan eşi ile ikiden fazla olmamak üzere çocuklarından her biri için ödeneği; 204 üncü maddesinde, memurun, eş için ödenen aile yardımı ödeneğine evlendiği, çocuk için ödenen yardıma da çocuğunun doğduğu tarihi takip eden aybaşından itibaren hak kazanacağı hüküm altına alınmış ve çocuk için aile yardımı ödeneği verilmeyecek haller de anılan kanunun 206 ncı maddesinde sayılmıştır. Geriye Yönelik Çocuk Yardımı ve Aile Yardım Ödeneği Alınır mı?