Memur Maaş Mutemeti güncel memur maaşları , emekli maaşı hesaplama - nöbet icap ücreti sorgulama konusunda bilgiler içerir. Sağlık personeli, öğretmen, 4B güncel maaş sorgu Memur Maaş Mutemeti ile Sağlık personeli ve Memur maaş hesaplama programı ile diğer sözleşmeli personellere hizmet vermekteyiz.

Bu haber 10 Temmuz 2017 22:34:58 Tarihinde eklenmiştir.

GÖRME ENGELİ ANNE BÜTÜN ZORLUKLARA RAĞMEN ÜNİVERSİTEYİ BİRİNCİLİKLE BİTİRDİ

Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesini görme engeli olmasına rağmen 4 üzerinden 3.93 not ortalaması ile bitiren Şeyma Sevim Saleh, büyük sevinç yaşadı.

 

 

1996 yılında Anadolu liseleri sınavına girerek Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi'ni kazanan Saleh uzağı görememe şikayetiyle hastaneye gittiğinde doktorlar halk dilinde "tavuk karası" veya "gece körlüğü" olarak bilenen "retinis pigmentoza" teşhisi koydu. Saleh, ilk başlarda uzağı görememe ile birlikte geceleri de görmemeye başladı. Zamanla ilerleyen hastalık Saleh'te ciddi görme kaybına neden olurken, Saleh 2004-2005 yıllarında üniversite eğitimi için gittiği yurt dışından dönmek zorunda kaldı.Saleh, şu anda cisimleri sadece siluet şeklinde görebiliyor.

 

"28 Şubat" mağdurlarından olan Saleh, ortaokul ve liseyi Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesinde tamamladıktan sonra imam hatip liselerine getirilen puan sınırlaması nedeniyle üniversite sınavlarına girmedi.Getirilen sınırlama nedeniyle Türkiye'de sadece ilahiyat okuyabilen Saleh, başörtüsü sorunun da eklenmesiyle üniversite okumaktan vazgeçti. Bir yıl sonra puan sınırlamasının kaldırılacağı ve başörtü sorunun çözüleceği söylentileri üzerine yeniden sınava giren Saleh, 2004 yılında girdiği sınavda, Boğaziçi Üniversitesine yerleşebilecek puan almasına rağmen iki sorunun devam etmesi nedeniyle Türkiye'de hiçbir üniversiteye kayıt yaptırmayarak Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'ya gitti. Ancak, hastalığının daha da ilerlemesi nedeniyle Türkiye'ye dönmek zorunda kaldı.

 

Saleh, Türkiye'ye döndükten sonra İstanbul'da bir şubesi açılan Hollanda merkezli Avrupa İslam Üniversitesi İslami İlimler Bölümünden iyi derece Arapça öğrenerek mezun oldu.Fakat Türkiye'de denkliğinin bulunmaması nedeniyle Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesinde ilahiyat ön lisans programını tamamladı.

 

GÖRME ENGELİNİ KÜÇÜKKEN FARK EDEMEMİŞ

 

Görme engelinin aslında doğumdan itibaren başladığını ancak yavaş ilerlediği için fark edemediğini belirten Saleh, "Görme engelim varmış, ama ben farkında değildim. Hayatımda hiç yıldızların köşelerini görmedim. Ben onları hep top gibi yuvarlık sanırdım. Halbuki yıldızların köşeleri varmış. Bunu çok sonra öğrendim. Görme engelinin beni hayatımı engellemeye başlaması 1999 yılında başladı. O zaman sadece uzağı göremiyordum. 'Miyop tanısını konur ve gözlükle hallederiz' diye doktora gittik. Fakat farklı olduğunu öğrendim. Hastalık zamanla ilerledi. Halk dilinde tavuk karası diye bilinen retinis pigmentoza teşhisi konuldu. Gece körlüğü diye geçiyor. Çok zor bir süreçti benim için. Çünkü doğuştan değildi. Doğuştan görmüyorsanız buna uyum sağlarsınız. Benimki öyle değildi." dedi.

 

Saleh, 2012 yılında yeniden üniversite sınava girerek aldığı yüksek puan sonucu Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Programını bilinçli tercih ettiğini ifade eden Saleh, bundan sonra çocuklara psikolojik danışmanlık ve rehberlik yapabileceği bir pozisyonda görev alacağını belirtti.

 

1,5 YAŞINDA KIZI VAR

 

Üniversitede okurken evlendiğini ve 1,5 yaşında bir kızı olduğunu belirten Saleh, "Görme engelli birinin anneliği diğerlerinden farklı değil. Ancak toplumun dayatması ile bayağı zorlaşıyor. 'Yapamaz, edemez' diye. Çocuğun altı değişecek hemen anneme 'git değiştir' diyorlar. Kızıma elimle yemek yedirirken, 'kaşık verelim mi?' diye soruyorlar. 'Hayır, ben böyle yediriyorum' diyorum. Toplumun dayatmaları yüzünden zorlaşıyor. Onlar görerek bir şeyi hallediyorsa ben de dokunarak. Elbette daha fazla zaman istiyor, bir şeyleri dokunarak görmek. Ama halledilmeyecek bir şey değil." dedi. 


Konu ile ilgili sorularınızı sayfanın en altında Yorum Yap kutusuna yazarak gönderebilirsiniz.Sistemimize kayıtlı olan 1000 den fazla mutemetlerimiz tarafından incelenip cevap verilmeye çalışılacaktır.

Yasal Uyarı

Bu yazının tüm hakları Memurmaasmutemeti.Com'a aittir. " Bu makaleyi başka internet sayfalarında yayınlamak istiyorsanız aktif link olacak şekilde kaynak göstererek yayınlayabirsiniz.Aksi halde yasal takip yapılacaktır.©
Yorum Yap
M.E.B
Ücretli Öğretmen Sigorta Gün Sayısı Hesaplama
Ücretli Öğretmen Sigorta Gün Sayısı Hesaplama
Okullarda bazı kadrolarda bulunmayan öğretmenlerin yerine MEM'ler tarafından ücretli öğretmen atamaları yapılmaktadır. İlk dönem başında ve ikinci dönem de yapılabilen ücretli öğretmenlik için ücretli öğretmen maaşlarını ve Ücretli Öğretmen Sigorta Gün Sayısını konumuzda değerlendireceğiz.
EK Ders Hesaplamada Hafta Bütünlüğü Nedir? Örneklerle Hafta Bütünlüğü
EK Ders Hesaplamada Hafta Bütünlüğü Nedir? Örneklerle Hafta Bütünlüğü
Öğretmenlerin ek dersi yapılırken ve ek ders ödemelerinde hafta bütünlüğü göz önünde bulundurulur ve buna göre ek ders saati hesaplaması yapılır.
Rapor Alan Branş Öğretmenlerinin Ek Dersi ve Kesintisi Nasıl Hesaplanır?
Rapor Alan Branş Öğretmenlerinin Ek Dersi ve Kesintisi Nasıl Hesaplanır?
Branş öğretmeni 15 saat maaş karşılığı derse girmektedir. Ek ders hesabı da bu saatten fazla derse girmesi durumunda olur. Nöbet 3 saat ek ders ücretidir. Rapor Alan Branş Öğretmenlerinin Ek Dersi ve Kesintisi Nasıl Hesaplanır? sorusunu aşağıda yanıtlamaya çalıştık.
Rapor Alan Anasınıfı ve Sınıf Öğretmenlerin Ek Dersi ve  Kesintisi Nasıl Hesaplanır?
Rapor Alan Anasınıfı ve Sınıf Öğretmenlerin Ek Dersi ve Kesintisi Nasıl Hesaplanır?
Sınıf öğretmenleri ile anasınıfı öğretmenleri ek ders hesaplamaları aynı diyebiliriz. Bu yüzden burada anlatacağımız sınıf öğretmeninin bir gün rapor alması durumunda ek ders hesaplama işlemi hususu okul öncesi öğretmenleri için de geçerlidir. Bu yazımızda sınıf öğretmeni ve branş öğretmeni için ek ders kesintisini ayrı ayrı hesaplayacağız.
Norm Fazlası nedir? Hangi Durumlarda Hangi Öğretmenler Norma Fazlası Olur?
Norm Fazlası nedir? Hangi Durumlarda Hangi Öğretmenler Norma Fazlası Olur?
Öğretmenler çalıştıkları eğitim kurumlarında maaş karşılığı girecek dersi kalmaması durumunda norm fazlası durumuna düşerler. Özellikle aynı branş için birden fazla öğretmenin olduğu okullarda yıla göre değişen sınıf sayısı nedeniyle norm fazlası öğretmenler sıklıkla gündeme gelmekte ve norm fazlası yer değiştirme yapılmaktadır.