Memur Maaş Mutemeti güncel memur maaşları , emekli maaşı hesaplama - nöbet icap ücreti sorgulama konusunda bilgiler içerir. Sağlık personeli, öğretmen, 4B güncel maaş sorgu Memur Maaş Mutemeti ile Sağlık personeli ve Memur maaş hesaplama programı ile diğer sözleşmeli personellere hizmet vermekteyiz.

Bu haber 30 Haziran 2017 16:25:13 Tarihinde eklenmiştir.

10 YILDIR TUS'TA TERCİH EDİLMEYEN BRANŞ

10 yıldır TUS'ta ilk 100'e giren hekimler kalp ve damar cerrahisini tercih etmiyor.

 

 

Son 10'yıldır Tıpta Uzmanlık Sınavı'nda (TUS) ilk 100'e giren hekimler doktorlar kalp ve damar, beyin, doğum gibi yüksek riskli cerrahi branşlarını değil de, radyoloji, göz, cilt, fizik tedavi ve rehabilitasyon, kulak-burun-boğaz ve çocuk hastalıkları uzmanlığı gibi branşlara yöneliyorlar.Hekimlerin bu tercihlerinin en önemli nedenleri olarak, , düşük gelir, adaletsiz performans dağılımı, yoğun nöbetler, yüksek riskli hastaların bakımı, malpraktis korkusu ve hekime şiddet olayları gösteriliyor.

 

Uzman hekimlere göre Sağlık Bakanlığı'nın hastaneleri ile üniversite hastanelerinde uygulanan performans sistemi cerrahi branşlar, özellikle de kalp cerrahisinde çalışan hekimlere yönelik ciddi haksızlıklara neden oluyor.

 

İki cerrah bir günde, bir ameliyathanede ardı sıra iki açık kalp ameliyatı (konjenital, aort cerrahisi, kalp yetmezliği ameliyatları, kompleks riskli ameliyatlar hariç) yapabileceği örneğini veren Prof. Dr. Akar, Türk Kalp Damar Cerrahisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Ahmet Rüçhan Akar, "Yakın gelecekte kompleks kalp cerrahisi yapabilecek kalp ve damar cerrahı bulunamayabilir" dedi.

 

BİR AY BOYUNCA HER GÜN AÇIK KALP AMELİYATI YAPSALARDA HASTANE PERFORMANS ORTALAMASINI GEÇEMİYORLAR

 

Bir ay boyunca her gün açık kalp ameliyatı yapsalar dahi hastane performans ortalamasını geçemediklerini belirten Prof. Dr. Akar, "Cerrah düşük riskli bir hasta için dahi, operasyon öncesi dahil ortalama 9-10 gün mesai harcıyor. Kaldı ki kalp cerrahisi ameliyatları birden fazla cerrah, perfüzyonist ve anestezistten oluşan bir ekiple yapılıyor. Biz ay boyunca her gün açık kalp ameliyatı yapsak dahi hastane performans ortalamasını geçemiyoruz. Üstelik kalp cerrahisi dışındaki özellikle dahili branşlar mesai sonrası çalışabiliyor ve ek performans ödemesi alabiliyor." dedi.

 

Kalp ve damar cerrahisi uzmanı Prof. Dr. Ümit Özyurda ise SUT (Sağlık Uygulama Tebliği) doğrultusunda kalp ve damar cerrahisi işlemleri için SGK'nın ödediği paket ücretlerin 11 yıldır aynı olduğunu belirterek, "Tek kuruş zam yapılmayan bu paket ücretler hasta taburcu olana kadar (yoğun bakım, servis bakımı dahil) tüm masrafları içeriyor. SGK tek damara baypas paketine 4 bin 600 lira, kapak ameliyatına 6 bin lira ödüyor." dedi.

 

AMELİYATLAR ÜLKEMİZDE DÜNYA STANDARTLARINDA DAHA UCUZA YAPILIYOR

 

Ülkemizde tüm kalp ve damar ameliyatları dünya standartları kalitesinde ancak çok daha ucuza gerçekleştirildiğini belirten Prof. Dr. Akar, " Amerika'da yapılan bir koroner baypas ameliyatının ortalama fiyatı 70-150 bin dolar (200 bin dolara yapılan eyaletler var),  İngiltere'de 30 bin dolar,  Avustralya'da 32 bin dolar,  Hindistan'da 8 bin 500 dolar,  Malezya'da 9 bin dolar iken  Türkiye'de 1.500-2 bin dolara denk geliyor" dedi.

 

KALP DAMAR CERRAHİSİ İLAVE ÜCRET ALINMAYACAKLAR LİSTESİNDE TEK

 

Prof. Dr. Akar, günümüzde halen 'ilave ücret alınamayacak sağlık hizmetleri' listesinde kalp ve damar cerrahisinin tek başına kalması branşlar arasında eşitlik ilkesini bozduğunu ve hekimlerin çalışma barışını etkilediğini belirtti.

 


Konu ile ilgili sorularınızı sayfanın en altında Yorum Yap kutusuna yazarak gönderebilirsiniz.Sistemimize kayıtlı olan 1000 den fazla mutemetlerimiz tarafından incelenip cevap verilmeye çalışılacaktır.

Yasal Uyarı

Bu yazının tüm hakları Memurmaasmutemeti.Com'a aittir. " Bu makaleyi başka internet sayfalarında yayınlamak istiyorsanız aktif link olacak şekilde kaynak göstererek yayınlayabirsiniz.Aksi halde yasal takip yapılacaktır.©
Yorum Yap