Bu haber 29 Haziran 2017 11:35:04 Tarihinde eklenmiştir. 1203 Defa Okundu.

ÜNİVERSİTELERE KALİTE KURULU

Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Üniversitelere kalite kurulu getirdiklerini,yasanın da kabul edildiğini belirtti.

ÜNİVERSİTELERE KALİTE KURULU

 

 

Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Sivas´ın İmranlı ilçesinde Cumhuriyet Üniversitesi bünyesinde hizmet verecek meslek yüksek okulunun temel atma töreninde ki konuşmasında Türkiye´de en fazla önemin eğitime verildiğini bütçede en fazla payın eğitime ayrıldığını, hükümetin önceliğinin de eğitim olduğunu söyledi.

 

İkili eğitimin 2019 yılı sonuna kadar kaldırılacağını ve  okul öncesi eğitimin yaygınlaşacağını ifade eden Bakan Yılmaz,daha kaliteli bir eğitim verebilmek için okul öncesi eğitimin önemli olduğunu ifade etti.

 

HER 100 ÖĞRENCİDEN 41'İ ÜNİVERSİTEYE GİDİYOR

 

Bakan Yılmaz, üniversite sayısını 76´dan 184´e yükselttiklerini, öğrenci sayısının 7 milyonun üzerinde olduğunu belirterek, "Avrupa ve Rusya´dan sonra üniversiteye en fazla öğrenci gönderen ülke biziz. 2002´de her 100 öğrencimizden 14´ü üniversiteye gidebilirken şimdi 41´i üniversiteye gidiyor. Üniversiteleri yaygınlaştırdık, öğrenci sayısını artırdık. Üniversitelerde kaliteyi artırmak lazım, her üniversitenin bir alanda ihtisaslaşmasını istiyoruz. Onun için de üretimi destek yasasında üniversitelerin ihtisaslaşmasına ilişkin yasayı geçirdik. Üniversitelere kalite kurulu getirdik, o yasa da kabul edildi, Cumhurbaşkanımızın önünde. Bir de Yüksek Öğretim Danışma Kurulunu kurduk. Bir üniversite diğer üniversiteyi taklit etmeyecek, herkes aynı üniversitede aynı branşlar, fakülteler açmayacak. Dilediği gibi kontenjan belirlemeyecek, nerede hangi bölüm açılacağına, hangi kontenjanın verilmesi gerektiğine bu Danışma Kurulu karar verecek. Dolayısıyla önümüzdeki dönemde yüksek öğretimde de kaliteyi hayata geçireceğiz. Avrupa ile yarışacağız. Allah nasip ederse 2030´da Avrupa´nın birçok ülkesinin önüne geçeceğiz." dedi.

 

Yorum Yap
M.E.B
KÖŞE YAZARLARI
TÜMÜ
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
06:22
Güneş
07:54
Öğle
12:49
İkindi
15:10
Akşam
17:33
Yatsı
18:57
ANKET
TÜMÜ

2019 Sağlık Personel Atama Sayısı Ne Olmalıdır?