Bu haber 28 Haziran 2017 15:56:58 Tarihinde eklenmiştir.

ALMANYA BAŞÖRTÜLÜ ÖĞRETMENE TAZMİNAT ÖDEYECEK

Almanya'da başörtüsü taktığı gerekçesiyle işe alınmayan öğretmene tazminat ödeyecek.

 

 

Berlin Eyaleti'nde Ocak ayında yaptığı iş başvurusu, dini sebeplerden ötürü okulda başörtüsü takamayacağı gerekçesiyle reddedilen Hatice C.'ye tazminat ödenmesi kararı verildi.

 

Berlin İş Mahkemesi, konuyla ilgili olarak verdiği kararda Berlin Eyaleti'nin başörtüsü taktığı için başvurduğu Matematik branşı lise öğretmenliğine alınmayan Hatice C.'ye tazminat ödemesine karar verdi. Hatice C.'ye iki aylık geliri olan 6 bin 915 euro ödenecek. Okul, Hatice C.’nin başvurusunu reddederken Berlin Eyalet'inde geçerli olan Tarafsızlık Yasası'nı öne sürmüştü. Bu yasaya göre okullarda dini sembol ve kıyafetlerin giyilmesi yasak.

 


Ocak ayında başvurduğu bilgisayar branşı öğretmenliğine taktığı başörtüsü sebebiyle alınmadığını iddia eden Abeer K.'nin davasında ise karar çıkmadı.

 

Şubat ayında alınan bir kararda ise Berlin İş Mahkemesi, başörtüsü taktığı gerekçesiyle işe alınmayan bir kadın öğretmene dezavantajlı konumda olması sebebiyle 8,680  euro ödenmesine karar vermişti, Mahkeme bu kararın emsal teşkil etmemesi gerektiğini zira vakadan vakaya farklılık olabileceğini belirtmişti.

 Konu ile ilgili sorularınızı sayfanın en altında Yorum Yap kutusuna yazarak gönderebilirsiniz.Sistemimize kayıtlı olan 1000 den fazla mutemetlerimiz tarafından incelenip cevap verilmeye çalışılacaktır.

Yasal Uyarı

Bu yazının tüm hakları Memurmaasmutemeti.Com'a aittir. " Bu makaleyi başka internet sayfalarında yayınlamak istiyorsanız aktif link olacak şekilde kaynak göstererek yayınlayabirsiniz.Aksi halde yasal takip yapılacaktır.©
Yorum Yap