Bu haber 28 Haziran 2017 20:23:31 Tarihinde eklenmiştir. 7049 Defa Okundu.

ÇALIŞAN ANNELERE 300 LİRA KREŞ YARDIMI

Maliye Bakanı Naci Ağbal,kreş yardımının 300 liraya kadar olan kısmı çalışanın ödeyeceği gelir vergisinden istisna olacağını açıkladı.

ÇALIŞAN ANNELERE 300 LİRA KREŞ YARDIMI

 

 

Maliye Bakanı Naci Ağbal,gündeme ve alacakların yapılandırılmalarına dair önemli açıklamalarda bulundu.

 

Bakan Ağbal,7020 sayılı bazı alacakların yapılandırılmasına ilişkin kanunda süre uzatımı olup olmayacağına ilişkin soruya, herhangi bir şekilde sürenin uzamasının söz konusu olmadığını ve 30 Haziran'ın bu kanun için son başvuru tarihi olduğunu vatandaşların vergi dairelerine gelerek veya internet yoluyla başvurularını yapabileceklerini ifade etti.

 

Haziran da kanun için sadece başvuruların alınacağını, ödemelerin ise Temmuz ayı içinde yapılacağını ifade eden Ağbal, “Vatandaşlarımızdan özellikle rica ediyorum. Kanunun getirdiği imkanlardan yararlanmak için 30 Haziran'a kadar mutlaka müracaatlarını yapsınlar, önlerinde ödeme yapmak için hala 1 ay olacak" dedi.

 

Yapılandırmada şu ana kadar vergi dairelerine olan borçlar bakımından 4,3 milyar liralık alacağın yapılandırılması için müracaat yapıldığını ve 1 milyon 103 bin dilekçe alındığını belirten Bakan Ağbal, , “Bu rakamlar özellikle son birkaç gün içerisinde çok hızlı şekilde daha da artacak. Şu an için yaklaşık 500 bin vatandaşımız müracaatlarını yaptı." dedi.

 

2017'NİN İKİNCİ ÇEYREĞİ BİRİNCİ ÇEYREĞİNDEN DAHA İYİ OLACAK

 

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in Türkiye'ye yönelik büyüme beklentilerini yükseltmesini değerlendiren Bakan Ağbal, “15 Temmuz alçak darbe girişimi sonrasında başta bu kredi derecelendirme kuruluşları olmak üzere birçok kesim Türkiye ekonomisinin darbe sonrası dönemde toparlanamayacağını iddia etti. Bir sürü kriz senaryoları üretilmeye çalışıldı. Türkiye ekonomisiyle ilgili son derece kötümser tahminlerde bulunuldu ve Türkiye ekonomisinin tekrar büyüyemeyeceği konusunda çok iddialı laflar edildi. Hükümet olarak ilk andan itibaren Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bütün bu meselede Türkiye ekonomisinin temel dinamiklerinin sağlam olduğunu, bu meseleyi çok hızlı bir şekilde aşacağını ve ekonominin çok hızlı bir şekilde toparlanacağını söyledik. Hükümet olarak çok hızlı ve isabetli kararlar almak suretiyle ekonominin dönen çarklarını hızlandırmayı da başardık.

 

Şimdi de şunu söylüyoruz; 2017'nin ikinci çeyreği, birinci çeyreğinden daha iyi olacak. Bunun öncü göstergelerini ekonomiyle ilgili açıklanan verilerden görmek mümkün. Orta Vadeli Programda ortaya koyduğumuz yüzde 4,4'lük bir büyüme tahmini vardı. Şimdiden Türkiye ekonomisinin bu tahminler üzerinde büyümeyi yakalayacağı herkes tarafından kabul edilmeye başladı. Fitch, yaptığı bu değerlendirmeyi de sonra tekrar revize edecek. Büyümeyi daha da yukarı çekecekler" dedi.

 

Şu an Türkiye'yle ilgili hazırlanan raporların değiştiğini ifade eden Ağbal, “Türkiye, gelişmekte olan ekonomiler içerisinde olumlu hikayesi olan birkaç ülkeden biri. Önümüzdeki dönemde ekonominin temellerini daha da güçlendirecek yasal değişiklikleri yaparak, buna ciddi anlamda destek vereceğiz." dedi.

 

"VARLIK BARIŞI" UYGULAMASI

 

Bakan Ağbal "varlık barışı" uygulaması ile vatandaşların yurt dışındaki varlıklarını Türkiye'ye getirmelerini teşvik ettiklerini bu kapsamda getirilen varlıklardan hiçbir şekilde vergi alınmadığını vurgulayarak, “Kanunun son uygulaması 30 Haziran'da bitiyor. Maliye Bakanlığı olarak şu anda uygulamayı izliyoruz. 1 Ocak 2018'den itibaren ülkeler arasında kazançlara ilişkin bilgi paylaşımı başlayacak. Biz de vatandaşlarımızı bu noktada uyarıyoruz, yani bu tarihten önce mutlaka varlıklarınızı Türkiye'ye getirip, burada değerlendirin diyoruz. Rakamları 30 Haziran tarihinden sonra görme imkanına kavuşacağız." dedi.

 

KDV SADECE TÜKETİMİ BELGELEYEN BİR VERGİ GÖRÜNÜMÜNE KAVUSACAK

 

KDV'nin sadece tüketimi belgeleyen bir vergi görünümüne kavuşacağını ifade eden Bakan Ağbal, “Temel çıkış noktamız şu; KDV, esasen tüketimi vergilendiren bir vergidir. Hiçbir zaman için üretimi, yatırımı ve ihracatı doğrudan veya dolaylı olarak vergilendirmenin söz konusu olmaması gerekir. Buna karşın 1985 yılında yürürlüğe giren Kanun, gelinen nokta itibariyle yatırım, üretim ve ihracat üzerinde doğrudan veya dolaylı olarak birtakım yükleri beraberinde getirmiş ve zaman zaman da firmalarımızın yurt dışı rekabetini de olumsuz etkileyebiliyor. Maliye Bakanlığı olarak 3 aylık bir süreç içerisinde kendi çalışmamızı yapacağız. Sivil toplum örgütlerine de, önerilerini getirmeleri için çağrıda bulunduk. Dedik ki kanunun düzeltilmesi gereken bütün eksikliklerini düzeltelim ve KDV Kanunu bir yük olmaktan çıksın. Sadece tüketimi belgeleyen bir vergi görünümüne kavuşsun."dedi.

 

KREŞ DESTEĞİ

 

Yeni tasarıda kreş yardımı desteğini bir vergi istisnası olarak getirdiklerini ifade eden Bakan Ağbal, “Burada birçok konu var ama bugün bu programda sevindirici bir haber olarak şunu söyleyebilirim. Bugün işletmeler istihdam ettikleri personele herhangi bir şekilde kreş desteği adı altında bir ödeme yapsalar, bu Gelir Vergisine tabi, biz bunu ücret sayıyoruz. Yeni tasarıda kreş yardımı desteğini bir vergi istisnası olarak getiriyoruz. Bir işletmede çalışan bayan personel, çocuğunu işletmenin kendisine ait olmayan bir kreşe gönderiyor ve işveren de bu çalışanına kreş yardımı yapıyorsa, bu yardımın 300 liraya kadar olan kısmı çalışanın ödeyeceği gelir vergisinden istisna olacak. Böylece hem çalışanlarımız bakımından destekleyici bir unsur olacak hem de işletmelerimizin kadın istihdamını desteklemesi adına destek olacak. Bunun büyük bir ilgi göreceğini şimdiden görüyorum" dedi.

 

 

Yorum Yap
Memur Gündem
KÖŞE YAZARLARI
TÜMÜ
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
06:22
Güneş
07:54
Öğle
12:50
İkindi
15:10
Akşam
17:33
Yatsı
18:58
ANKET
TÜMÜ

2019 Sağlık Personel Atama Sayısı Ne Olmalıdır?