Memur Maaş Mutemeti güncel memur maaşları , emekli maaşı hesaplama - nöbet icap ücreti sorgulama konusunda bilgiler içerir. Sağlık personeli, öğretmen, 4B güncel maaş sorgu Memur Maaş Mutemeti ile Sağlık personeli ve Memur maaş hesaplama programı ile diğer sözleşmeli personellere hizmet vermekteyiz.

Bu haber 28 Haziran 2017 11:42:06 Tarihinde eklenmiştir.

DOWN SENDROMLU BEBEĞİN DOĞUMU NEDENİYLE DOKTORA AÇILAN DAVA SONUÇLANDI

Anne karnında iken bebeğin down sendromlu olduğuna ilişkin belirtilerin aileye söylenmediği gerekçesiyle doktora açılan dava sonuçlandı.

 

 

2005 yılında Mücella ve İlhami Patoğlu çifti 2. çocuklarını kucaklarına almak istedi. Patoğlu hamileliğinin üçüncü ayında Batı Bahat Hastanesi’nde kadın doğum uzmanı Ali Çelik’e muayene oldu. 3 Kasım 2005’te Süreyya Patoğlu dünyaya geldi. Doğumdan sekiz gün sonra bebeğin down sendromlu olduğu anlaşıldı. Patoğlu çifti, doğum öncesi yapılan testlerde bebeğin down sendromlu olabileceğine ilişkin bulgular ortaya çıkmasına rağmen bebeğin doğumuna neden olduğu gerekçesiyle doktor Çelik hakkında “görevi kötüye kullanmak” suçundan dava açtı.

 

Küçükçekmece 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada Dr. Çelik Batı Bahat Hastanesi de ortaya çıkan risklerin hasta dosyasına not düşüldüğünü, hasta protokol kayıt defterine işlendiğini, hastanın sözlü olarak uyarıldığını ve hasta takip kartının Patoğlu’na verildiğini belirterek hakkındaki iddiaları reddetti.

 

Konuyla ilgili görüşü alınan Yüksek Sağlık Şûrası, 1-2 Ekim 2015’teki kararında, Dr. Çelik’in tıp kurallarına aykırı davrandığı sonucuna vardı. Şûranın 16-17 Mart 2017’deki kararında ise döllenmenin başladığı anda down sendromunun başladığı, tedavi imkânının olmadığı, Çelik’in davranışı ile durum arasında bir nedensellik olmadığı ifade edildi.

 

MAHKEME SON DURUŞMADA BERAAT KARARI VERDİ

 

18 Mayısta ki son duruşmada mahkeme doktor Çelik hakkında beraat kararı verdi.Açıklanan gerekçeli kararda Süreyya Patoğlu’ndaki rahatsızlığın yaradılıştan kaynaklandığı ve gebelikte yapılacak müdahaleyle giderilmeyeceği ifade edildi. Bahse konu suçun oluşması için kamu zararı ve kişilerin mağduriyeti koşulunun arandığı belirtildi. Down sendorumlu bebeklerde gebeliğin sonlandırılması yoluna gidilebileceği, bunun anne ve babanın inisiyatifinde olduğu, hukukun belli süre ve şekil şartlarında cevaz verdiği kaydedildi. Ancak ceninin yaşam hakkının öncelikli olduğu, down sendorumunun bir mağduriyet olarak kabulü ve gebeliğin sonlandırılması halinde bireyin yaşam hakkının elinden alınacağı vurgulandı.


Konu ile ilgili sorularınızı sayfanın en altında Yorum Yap kutusuna yazarak gönderebilirsiniz.Sistemimize kayıtlı olan 1000 den fazla mutemetlerimiz tarafından incelenip cevap verilmeye çalışılacaktır.

Yasal Uyarı

Bu yazının tüm hakları Memurmaasmutemeti.Com'a aittir. " Bu makaleyi başka internet sayfalarında yayınlamak istiyorsanız aktif link olacak şekilde kaynak göstererek yayınlayabirsiniz.Aksi halde yasal takip yapılacaktır.©
Yorum Yap
Sağlık Bakanlığı
Sağlık Atamasında EBE Alımı Artacak
Sağlık Atamasında EBE Alımı Artacak
2018 yılında ve daha sonraki yıllarda yapılacak sağlık personeli atamasında ebe alımlarının artacağı Sağlık Bakanı'nın şu ifadeleriyle ortaya çıkmıştır. Sağlık Bakanı Demircan, "Ebe sayımızı artıracağız. Türkiye işi normal zemine çekmiş olur. Eskiden bunu mahalle ebeleri yapıyordu. Onların yerine tecrübeli, eğitim görmüş, hastane ortamında doğum yaptıracak ebelerimizin sayısını artıracağız." dedi.
KPSS–2017/5 GÖREVE BAŞLAMA İŞLEMLERİ  HAKKINDA DUYURU
KPSS–2017/5 GÖREVE BAŞLAMA İŞLEMLERİ HAKKINDA DUYURU
KPSS–2017/5 GÖREVE BAŞLAMA İŞLEMLERİ HAKKINDA DUYURU - Doğumla ilgili mazereti nedeniyle göreve başlayamayacak durumda olanlar, bu durumlarını 14.11.2017 tarihi mesai bitimine kadar tabip raporuyla belgelendirmeleri kaydıyla, doğumla ilgili mazeretlerinin sona erdiği tarihten itibaren beş iş günü içerisinde göreve başlatılabilecektir.
Sağlık Atama Sayısı 2018 Belli Oldu
Sağlık Atama Sayısı 2018 Belli Oldu
2018 yılında kaç sağlık personeli atanacak, sağlık personeli ataması 2018'de olacak mı? Sağlık atamasıyla ilgili yapılan açıklamalar ve daha fazlası haberimizde. Sağlık personeli atama haberini beklerken müjde Başbakan'dan geldi. 2018 bütçesine göre kaç sağlıkçı atanacak detaylar...
 İl Sağlık Müdürlüğü personelinin sürekli görev yolluğu ödemeleri hangi tertipten ödenmelidir?
İl Sağlık Müdürlüğü personelinin sürekli görev yolluğu ödemeleri hangi tertipten ödenmelidir?
İl Sağlık Müdürlüğü personelinin sürekli görev yolluğu ödemeleri hangi tertipten ödenmelidir?
Sağlık Çalışanlarının 2018 Emekli Aylık ve Maaşları
Sağlık Çalışanlarının 2018 Emekli Aylık ve Maaşları
Sağlık ve Yardımcı Sağlık Hizmetler Sınıfına dahil kadrolarda bulunan ve değişik unvanlarda görev yapan sağlık personelinin emekli aylık ve ikramiyeleri, eğitim durumlarına, kadrolarına ve unvanlarına göre değişiklik göstermektedir.Bu hizmet sınıfında görev yapan personele yapılan ödemeler arasında makam ve temsil/görev tazminatı gibi ödemeler söz konusu olmadığından, bu hizmet sınıfındaki personelin emekli aylık ve ikramiyesi üzerindeki en belirleyici unsur ek göstergedir.sağlık personelinden bazılarının, 2018 yılında alabilecekleri emekli aylık ve ikramiyesi miktarlarına aşağıda yer verilmiştir.