Bu haber 28 Haziran 2017 11:42:06 Tarihinde eklenmiştir. 3189 Defa Okundu.

DOWN SENDROMLU BEBEĞİN DOĞUMU NEDENİYLE DOKTORA AÇILAN DAVA SONUÇLANDI

Anne karnında iken bebeğin down sendromlu olduğuna ilişkin belirtilerin aileye söylenmediği gerekçesiyle doktora açılan dava sonuçlandı.

DOWN SENDROMLU BEBEĞİN DOĞUMU NEDENİYLE DOKTORA AÇILAN DAVA SONUÇLANDI

 

 

2005 yılında Mücella ve İlhami Patoğlu çifti 2. çocuklarını kucaklarına almak istedi. Patoğlu hamileliğinin üçüncü ayında Batı Bahat Hastanesi’nde kadın doğum uzmanı Ali Çelik’e muayene oldu. 3 Kasım 2005’te Süreyya Patoğlu dünyaya geldi. Doğumdan sekiz gün sonra bebeğin down sendromlu olduğu anlaşıldı. Patoğlu çifti, doğum öncesi yapılan testlerde bebeğin down sendromlu olabileceğine ilişkin bulgular ortaya çıkmasına rağmen bebeğin doğumuna neden olduğu gerekçesiyle doktor Çelik hakkında “görevi kötüye kullanmak” suçundan dava açtı.

 

Küçükçekmece 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada Dr. Çelik Batı Bahat Hastanesi de ortaya çıkan risklerin hasta dosyasına not düşüldüğünü, hasta protokol kayıt defterine işlendiğini, hastanın sözlü olarak uyarıldığını ve hasta takip kartının Patoğlu’na verildiğini belirterek hakkındaki iddiaları reddetti.

 

Konuyla ilgili görüşü alınan Yüksek Sağlık Şûrası, 1-2 Ekim 2015’teki kararında, Dr. Çelik’in tıp kurallarına aykırı davrandığı sonucuna vardı. Şûranın 16-17 Mart 2017’deki kararında ise döllenmenin başladığı anda down sendromunun başladığı, tedavi imkânının olmadığı, Çelik’in davranışı ile durum arasında bir nedensellik olmadığı ifade edildi.

 

MAHKEME SON DURUŞMADA BERAAT KARARI VERDİ

 

18 Mayısta ki son duruşmada mahkeme doktor Çelik hakkında beraat kararı verdi.Açıklanan gerekçeli kararda Süreyya Patoğlu’ndaki rahatsızlığın yaradılıştan kaynaklandığı ve gebelikte yapılacak müdahaleyle giderilmeyeceği ifade edildi. Bahse konu suçun oluşması için kamu zararı ve kişilerin mağduriyeti koşulunun arandığı belirtildi. Down sendorumlu bebeklerde gebeliğin sonlandırılması yoluna gidilebileceği, bunun anne ve babanın inisiyatifinde olduğu, hukukun belli süre ve şekil şartlarında cevaz verdiği kaydedildi. Ancak ceninin yaşam hakkının öncelikli olduğu, down sendorumunun bir mağduriyet olarak kabulü ve gebeliğin sonlandırılması halinde bireyin yaşam hakkının elinden alınacağı vurgulandı.

Yorum Yap
Sağlık Bakanlığı
KÖŞE YAZARLARI
TÜMÜ
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
06:22
Güneş
07:54
Öğle
12:50
İkindi
15:10
Akşam
17:33
Yatsı
18:58
ANKET
TÜMÜ

2019 Sağlık Personel Atama Sayısı Ne Olmalıdır?