Bu haber 23 Haziran 2017 11:14:45 Tarihinde eklenmiştir.

RESMİ GAZETEDE YAYINLANAN KARARNAME İLE YENİ DÜZENLEMELER

691 sayılı Kanun Hükmünde Kararname, Resmi Gazete'de yayımlandı.

 

 

 

 

Olağanüstü hal (OHAL) kapsamında Resmi Gazetede yayımlanan kararnameyle getirilen yeni düzenlemeler ise şöyle;

 

UÇUŞ EMNİYETİNİ ETKİLEYECEK ENGELLER HARİTA GENEL KOMUTANLIĞINA BİLDİRİLECEK

 

Şırnak’ta helikopterin yüksek gerilim hattına takılıp düşmesi ve 13 askerin şehit olması nedeniyle uçuş güvenliğini gündeme getirmiş ve tartışmalara neden olmuştu. Yeni düzenlemeye göre, uçuş emniyetini etkileyebilecek nitelikte yapılmış, yapılacak veya kaldırılacak olan yapı benzeri tüm düşey engellere dair bilgiler, Harita Genel Komutanlığı’na gönderilecek. Kurumlar, kendilerine ait bilgilerin güncelliğinin sağlanmasından sorumlu olacak. Harita Genel Komutanlığı da, bu bilgileri elektronik ortamda yayınlayacak. 

 

TERFİ DEĞERLENDİRMELERİ

 

Subay Sicil Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikler, TSK Kanunu’na da yansıtıldı. Terfi değerlendirmeleri artık Subay Sicil Yönetmeliği’ne göre değil, YAŞ Yönetmeliği’ne göre yapılacak.

 

ADRESLERİNDE OLMAYAN SANIKLAR İÇİN İLAN VERİLECEK

 

Devlete karşı işlenen darbe ve terör gibi suçlardan dolayı açılan davalarda, sanıkların adreslerinde bulunmamaları durumunda mahkemenin, dava dilekçesinin özetini, tirajı 50 binin üzerinde olan ulusal gazetelerden birinde ilan etmesi yeterli olacak. Sanıklara başka tebligat yapılmayacak.

 

İZİNSİZ ÜLKE DIŞINA ÇIKAN ASKERLER

 

 - İzinsiz ülke sınırı dışında üç günü geçiren askerlere firar suçundan ceza verilecek. 

 

-“Terör örgütlerine veya MGK’ca devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı, bunlarla irtibatı olan ve askerliğe elverişli oldukları anlaşılan yükümlülerden, yoklama kaçağı ve bakayalar dahil, askere alınacak. Bunun istisnası Askerlik Kanunu’nda yazılı mazeretlere sahip olanlar, olacak. Bu kişilerin askere alınmalarında Milli Savunma Bakanlığı’nca belirlenecek esaslar uygulanacak. 

 

- FETÖ ve başka terör örgütleriyle bağlantılı ve irtibatlı olanlar, arabuluculuk ve bilirkişilik yapamayacak, noterlik stajına da alınmayacaklar.

 

 

 

 

 Konu ile ilgili sorularınızı sayfanın en altında Yorum Yap kutusuna yazarak gönderebilirsiniz.Sistemimize kayıtlı olan 1000 den fazla mutemetlerimiz tarafından incelenip cevap verilmeye çalışılacaktır.

Yasal Uyarı

Bu yazının tüm hakları Memurmaasmutemeti.Com'a aittir. " Bu makaleyi başka internet sayfalarında yayınlamak istiyorsanız aktif link olacak şekilde kaynak göstererek yayınlayabirsiniz.Aksi halde yasal takip yapılacaktır.©
Yorum Yap