Bu haber 21 Haziran 2017 03:34:06 Tarihinde eklenmiştir.

İŞ HAYATINDA VE BİR ÇOK ALANDA YENİ DÜZENLEMELER YAPILACAK

Meclis Genel Kurulu'nda kabul edilen Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Kanunu ile birçok alanda değişiklik olacak.

 

 

 Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Kanunu ile birçok alanda değişiklik yapılacak.Bu değişikliklerden biride 93 yıl önce, 1924 yılında, çıkartılan ve haftada bir gün tatil yapılmasını zorunlu kılan Hafta Tatili Hakkındaki kanunda yapılacak.Yeni

düzenleme ile bu kanun kaldırılıyor.Kaldırılma nedeni ise, sanayi işletmelerinin her yıl hafta tatili günlerinde çalışabilmek için belediyelerden hafta sonu çalışma ruhsatı almalarının işletme sahiplerine ek yük getirmesi.Yeni düzenleme ile işletmelerde hafta sonu çalışma

kolaylaşacak.

 

AR-GE ÇALIŞANLARININ BİR BÖLÜMÜNÜN AYLIK MAAŞININ 1.700 LİRALIK KISMINI DEVLET ÖDEYECEK

 

Araştırma-Geliştirme (Ar-Ge) personeli istihdam eden ve teknoloji geliştirme bölgelerinde faaliyet gösteren şirketlerde Ar-Ge personelinin iki yıl boyunca aylık maaşının 1.700 lirasını Bakanlık ödeyecek.Ancak yapılacak olan destek  firmanın toplam çalışan sayısının yüzde 10'u ile sınırlı. Yani, teknoloji geliştirme firmasıysanız ve 100 kişi istihdam ediyorsanız, Bakanlıktan, 10 kişi için destek alınacak.

 

EĞİTİM ALANINDA YAPILACAK OLAN DÜZENLEMELER

 

Yeni Kanun ile eğitim alanında yapılacak olan düzenlemelerden bazıları ise şöyle; staj tanımı değişecek ve yükseköğretim kurumlarında staj yapan öğrencilere staj ücreti ödenecek. Yine yasa ile öğrencilere, uygulamalı eğitimleri sırasında asgari ücretin yüzde 35'i kadar ücret de ödenecek. Ayrıca, emeklilik yaşını dolduran öğretim üyeleri, 75 yaşının geçmemiş olmak kaydıyla, emeklilik aylığı bağlanıncaya kadar sözleşmeli olarak çalışmaya devam edebilecek.

 

ÜYELİK AİDATLARINDA YENİ DÜZENLEME

 

Özelleştirme kapsamına alınan şirketlerde çalışanlar ile daha önce istifa etmiş, emekli olmuş ya da işten çıkarılmış çalışanlar, isterlerse sendikalara olan borçlarını ödemeyecek. Yeni Kanunla, üyelik aidatı ile birikmiş faiz borcu çalışandan talep edilemeyecek.

 

Ayrıca yeni kanuna göre, 50'den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan şirketlerde, iş sağlığı ve iş güvenliği hizmetleri, işverenler ya da işveren vekili tarafından yürütülecek. Bu şirketler, aile hekimleri ve kamu sağlık hizmetleri sunucularından hizmet alabilecek. Konu ile ilgili sorularınızı sayfanın en altında Yorum Yap kutusuna yazarak gönderebilirsiniz.Sistemimize kayıtlı olan 1000 den fazla mutemetlerimiz tarafından incelenip cevap verilmeye çalışılacaktır.

Yasal Uyarı

Bu yazının tüm hakları Memurmaasmutemeti.Com'a aittir. " Bu makaleyi başka internet sayfalarında yayınlamak istiyorsanız aktif link olacak şekilde kaynak göstererek yayınlayabirsiniz.Aksi halde yasal takip yapılacaktır.©
Yorum Yap