Bu haber 22 Haziran 2017 10:00:51 Tarihinde eklenmiştir. 1129 Defa Okundu.

GEBE OKULUNDA EĞİTİM ALAN ANNE ADAYLARI SEZARYEN İSTEMİYOR

Mersin Şehir Hastanesinde açılan gebe okulunda eğitim alan kadınlar sezaryen istemiyor.Anne adayları normal doğumu tercih ediyor.

 

 

Mersin Şehir Hastanesinde anne adaylarını bilinçlendirmek sezaryen oranlarını aşağı çekmek ve normal doğuma yönlendirmek amacıyla açılan gebe okulunda eğitim alan kadınlar, normal doğum yapmaya karar veriyor.

 

Türkiye'nin ilk şehir hastanesi olan Mersin Şehir Hastanesinde açılan okulda hamileler  8 haftalık programda hamilelik, doğum ve sonrası hakkında eğitim alıp, aynı zamanda nefes egzersizlerini öğreniyor.

 

DOĞUMA HAZIRLANIP KORKULARINDAN KURTULUYORLAR

 

Uzmanlar eşliğinde yapılan sporla kaslarını da güçlendiren hamile kadınlar, bu sayede kendilerini doğuma hazırlayıp korkularından da kurtuluyorlar.

Gebe okulunda spor ve nefes egzersizleriyle gebeleri fiziksel ve psikolojik olarak doğuma hazırladıklarını belirten ebe ve fitness antrenörü Fadime Ayışık Karaca, "Biz burada aslında sihirli bir şey yapmıyoruz var olan şeyleri gebelerimize anlatıyoruz. Bilmedikleri şeyden korkuyorlar. Öğrendikleri zaman müdahalesiz normal doğumun ne kadar mükemmel bir şey olduğunu görüyorlar. Bu doğumda anne ve bebeğe şartların uygun olması halinde herhangi bir müdahalede bulunmuyoruz. Örneğin suni sancı vermiyoruz. Doğum sonrasındaki kaliteli yaşantı, bir an önce sosyal yaşantıya dönüş ve sezaryen sonrası yaşanacak zorluklarla ilgili verdiğimiz bilgiler buradaki gebelerimizi çok olumlu etkiliyor. Aynı zamanda normal doğumun kolaylıklarını öğreniyorlar. Sezaryen sonrası oluşabilecek ağrıları da anlatıyoruz. Bunları anlatınca gebelerimiz kendiliğinden müdahalesiz normal doğuma yönleniyorlar."

 

Gebe okulu görevlisi hemşire Arzu Uysal da okulda gebelik öncesi, gebelik süreci ve doğum sonrası konusunda anne adaylarını bilgilendirdiklerini ifade ederek, "Eğitimlerimiz 16. haftadan itibaren başlıyor. Haftada 1 defa olmak üzere 8 haftalık eğitimimiz oluyor. Yaklaşık 1,5-2 saat sürüyor eğitim. 20. haftadan itibaren egzersizlere başlıyoruz. Bu egzersizlerin doğum için çok önemi var. Biz doğal doğumu destekliyoruz ve bunda en önemli şey egzersizler. Doğru nefes alma ve verme ile kasları güçlendirmek için egzersizler yapıyoruz. Doğru zamanda doğru kasları hareket ettirmenin doğumu kolaylaştırmasını sağlamak için bilgiler veriyoruz." dedi.


EĞİTİMLER SAYESİNDE SEZARYENDEN VAZGEÇTİ

 

Gebe okulu sayesinde hem fiziksel hem de psikolojik olarak okul sayesinde rahatladığını  belirten okulun öğrencilerinden Hatice Berber, "Normal doğumla ne uğraşacağım, acı çekiyorsun diyordum. Normal doğumda, doğum sürecine kadar acı çekiyorsun ama sezaryende bu süreç daha kötü. Normal doğumda bebek doğar doğmaz süt salgıların artıyor. Doğum salonuna gidip gördüm. Buradaki hem egzersizler hem de eğitimler sayesinde sezaryenden vazgeçtim. Sezaryen normal olmayan bir şey zaten." dedi.Konu ile ilgili sorularınızı sayfanın en altında Yorum Yap kutusuna yazarak gönderebilirsiniz.Sistemimize kayıtlı olan 1000 den fazla mutemetlerimiz tarafından incelenip cevap verilmeye çalışılacaktır.

Yasal Uyarı

Bu yazının tüm hakları Memurmaasmutemeti.Com'a aittir. " Bu makaleyi başka internet sayfalarında yayınlamak istiyorsanız aktif link olacak şekilde kaynak göstererek yayınlayabirsiniz.Aksi halde yasal takip yapılacaktır.©
Yorum Yap