Bu haber 21 Haziran 2017 03:24:18 Tarihinde eklenmiştir. 777 Defa Okundu.

DSÖ MÜLTECİ GÜNÜNDEKİ HABERİNDE TÜRKİYE'DE YAŞAYAN SURİYELİ SAĞLIKÇILARI ANLATTI

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) 20 Haziran Dünya Mülteci Günü nedeniyle yayımlanan haberinde Türkiye'de ki sağlıkçılara yer verdi.

DSÖ MÜLTECİ GÜNÜNDEKİ HABERİNDE TÜRKİYE'DE YAŞAYAN SURİYELİ SAĞLIKÇILARI ANLATTI

 

DSÖ'nün Suriyeli sağlıkçıları konu alan haberinde Türkiye’de doktor, hemşire ve ebelik yapma imkanı tanınan Suriyeli mülteciler anlatıldı.

 

Haberde Suriyeli sağlık profesyonellerinin Türkiye’de çalışmasına ilişkin olarak yasal izinlerin verilmesinin ardından örgüt bünyesinden ülke temsilcilerinin Türkiye Halk Sağlığı Kurumu’yla birlikte çalışarak eğitimler verdiği belirtildi.

 

2016 Kasım ayından beri verilen eğitimlerde 380'den fazla doktor,360 civarında ebe ve hemşireye yetki sertifikası verildiği aktarıldı.

 

Sağlık Bakanlığı’nın değerlendirdiği ilk görüşmeden sonra üniversite profesörleriyle 1 hafta sınıf ortamında çalışıldığı ve 6 haftayı takiben de Türk hocaların gözetiminde Mülteciler Sağlık Merkezi’nde staj görüldüğü aktarıldı.

 

OLUŞTURULAN İŞ BİRLİĞİ TÜRÜNÜN TEK ÖRNEĞİ

 

DSÖ Türkiye Temsilcisi Dr. Pavel Ursu, Türkiye Hükümeti, Sağlık Bakanlığı ve Türk sağlık görevlilerine, sağlık hizmetlerine adil bir erişim sağlayabilmek için yaptıklarından dolayı minnettar olduklarını belirterek, " Eğitimler sadece dil engellerine yönelik değil, aynı zamanda Suriyeli doktorların, ebe ve hemşirelerin entegrasyonunun sağlanarak mülteci topluluğa hizmet edebilmesi adına Türkiye’de oluşturulan ulusal ve uluslararası iş birliğinin güzel bir örneğidir. Türkiye Hükümeti, Sağlık Bakanlığı ve Türk sağlık görevlilerine, sağlık hizmetlerine adil bir erişim sağlayabilmek için yaptıklarından dolayı minnettarız. DSÖ, akademik çevre ve Sağlık Bakanlığı’nın oluşturduğu bu iş birliğinin, fazla sayıdaki mülteci ve göçmenlere yardım ve uyumlaştırma için türünün tek örneği olduğunu düşünüyoruz.”dedi.

Yorum Yap
Sağlık Bakanlığı
KÖŞE YAZARLARI
TÜMÜ
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
06:26
Güneş
07:58
Öğle
12:52
İkindi
15:12
Akşam
17:34
Yatsı
18:59
ANKET
TÜMÜ

2019 Sağlık Personel Atama Sayısı Ne Olmalıdır?