Bu haber 21 Haziran 2017 03:24:18 Tarihinde eklenmiştir.

DSÖ MÜLTECİ GÜNÜNDEKİ HABERİNDE TÜRKİYE'DE YAŞAYAN SURİYELİ SAĞLIKÇILARI ANLATTI

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) 20 Haziran Dünya Mülteci Günü nedeniyle yayımlanan haberinde Türkiye'de ki sağlıkçılara yer verdi.

 

DSÖ'nün Suriyeli sağlıkçıları konu alan haberinde Türkiye’de doktor, hemşire ve ebelik yapma imkanı tanınan Suriyeli mülteciler anlatıldı.

 

Haberde Suriyeli sağlık profesyonellerinin Türkiye’de çalışmasına ilişkin olarak yasal izinlerin verilmesinin ardından örgüt bünyesinden ülke temsilcilerinin Türkiye Halk Sağlığı Kurumu’yla birlikte çalışarak eğitimler verdiği belirtildi.

 

2016 Kasım ayından beri verilen eğitimlerde 380'den fazla doktor,360 civarında ebe ve hemşireye yetki sertifikası verildiği aktarıldı.

 

Sağlık Bakanlığı’nın değerlendirdiği ilk görüşmeden sonra üniversite profesörleriyle 1 hafta sınıf ortamında çalışıldığı ve 6 haftayı takiben de Türk hocaların gözetiminde Mülteciler Sağlık Merkezi’nde staj görüldüğü aktarıldı.

 

OLUŞTURULAN İŞ BİRLİĞİ TÜRÜNÜN TEK ÖRNEĞİ

 

DSÖ Türkiye Temsilcisi Dr. Pavel Ursu, Türkiye Hükümeti, Sağlık Bakanlığı ve Türk sağlık görevlilerine, sağlık hizmetlerine adil bir erişim sağlayabilmek için yaptıklarından dolayı minnettar olduklarını belirterek, " Eğitimler sadece dil engellerine yönelik değil, aynı zamanda Suriyeli doktorların, ebe ve hemşirelerin entegrasyonunun sağlanarak mülteci topluluğa hizmet edebilmesi adına Türkiye’de oluşturulan ulusal ve uluslararası iş birliğinin güzel bir örneğidir. Türkiye Hükümeti, Sağlık Bakanlığı ve Türk sağlık görevlilerine, sağlık hizmetlerine adil bir erişim sağlayabilmek için yaptıklarından dolayı minnettarız. DSÖ, akademik çevre ve Sağlık Bakanlığı’nın oluşturduğu bu iş birliğinin, fazla sayıdaki mülteci ve göçmenlere yardım ve uyumlaştırma için türünün tek örneği olduğunu düşünüyoruz.”dedi.Konu ile ilgili sorularınızı sayfanın en altında Yorum Yap kutusuna yazarak gönderebilirsiniz.Sistemimize kayıtlı olan 1000 den fazla mutemetlerimiz tarafından incelenip cevap verilmeye çalışılacaktır.

Yasal Uyarı

Bu yazının tüm hakları Memurmaasmutemeti.Com'a aittir. " Bu makaleyi başka internet sayfalarında yayınlamak istiyorsanız aktif link olacak şekilde kaynak göstererek yayınlayabirsiniz.Aksi halde yasal takip yapılacaktır.©
Yorum Yap
Sağlık Bakanlığı
 2018 Sağlık Personeli Nöbet ve İcap Ücretleri
2018 Sağlık Personeli Nöbet ve İcap Ücretleri
2018 Sağlık Personeli Nöbet ve İcap Ücretleri konusu hakkında merak edilenleri yanıtladık. 2018 yılı Ocak ayı itibariyle güncel sağlık personeli nöbet ücreti, sağlık personeli icap ücreti, uzman doktor nöbet ücreti, hekim nöbet ücreti, hemşire nöbet ücreti, hemşire icap ücreti ne kadar? Sağlık kurumlarında görev yapan personele nöbet ve icap nöbeti görevi verilmesi durumunda, bu görev sürelerinin izin kullandırılmak suretiyle karşılanmayan kısmı için sağlık çalışanlarına ücret ödenmektedir. Sağlık çalışanlarının 2018 Ocak ayı itibariyle alacağı Nöbet ve icap Ücretlerini sizin için hesapladık.
2018 Ocak Sağlık Çalışanlarının Maaşları Belli Oldu
2018 Ocak Sağlık Çalışanlarının Maaşları Belli Oldu
4. Toplu sözleşmenin ardından sağlık çalışanlarının merakla beklediği 2018 maaş miktarları ve maaşlara belli oldu. Hemşire maaşı ne kadar, doktor maaşı ne kadar oldu. İşte detaylar…Hükümet ile memur sendikaları anlaştı. En düşük memur maaşı Temmuz 2018’den sonra 2 bin 928 TL’ye, en düşük memur emeklisi maaşı ise 2 bin 13 TL’ye çıkıyor. Maaşta kümülatif artış % 17.5’i buldu.
KAZ DAĞLARI'NDA ORMAN YANGINI
KAZ DAĞLARI'NDA ORMAN YANGINI
Balıkesir’in Edremit ilçesindeki Şahindere Kanyonu'nda 4 farklı noktada orman yangını çıktı yangın çıktı.
SAĞLIK BAKANI'NDAN  AÇIKLAMALAR
SAĞLIK BAKANI'NDAN AÇIKLAMALAR
Türkiye’nin bir sağlık merkezi olma yolunda ilerlediğini belirten Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, sağlık hizmetlerinde Türkiye’nin dünya ortalamasının üzerinde olduğunu belirtti.
GÜNEŞ İLE GELEN SAĞLIK
GÜNEŞ İLE GELEN SAĞLIK
Kemik sağlığı üzerine yararları uzun yıllardan beri bilinen D vitamininin eksikliği ve yetersizliği durumunda gençlerde ve yaşlılarda birçok hastalığa neden oluyor.