Memur Maaş Mutemeti güncel memur maaşları , emekli maaşı hesaplama - nöbet icap ücreti sorgulama konusunda bilgiler içerir. Sağlık personeli, öğretmen, 4B güncel maaş sorgu Memur Maaş Mutemeti ile Sağlık personeli ve Memur maaş hesaplama programı ile diğer sözleşmeli personellere hizmet vermekteyiz.

Bu haber 26 Haziran 2017 10:57:14 Tarihinde eklenmiştir.

İLK KEZ UYGULANAN TEKNİKLE ORGAN NAKLİ

Türk doktorları dünya çapında bir başarı elde ettiler.İlk kez uygulanan teknikle canlı dönörden karaciğer naklini yapmayı başardılar.

 

 

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Karaciğer Nakli Merkezi Sorumlusu Doç. Dr. Deniz Balcı ve ekibi tarafından geliştirilen yeni teknikle, dünyada ilk kez vücuda kan getiren ana damar bypass edilip, karaciğeri tamamen dışarı çıkararak canlı donörden karaciğer nakli gerçekleştirildi. Ekip, bir başka hastada ise donörden gelen yeni karaciğeri, aynı yöntemle yapay bir damarın üzerine dikti. Yeni yöntemle karaciğerin dışında akciğer, kalp gibi rahatsızlıkları olan riskli hasta gruplarının daha güvenli tedavisi amaçlandı.

 

Doç. Dr. Deniz Balcı,geliştirilen iki teknikle ameliyat edilen hastaların durumunun iyi olduğunu ve taburcu edildiklerini belirterek, "Bu hastaların normal şartlarda ameliyatlarını yapmak ya çok riskli olacak ya da belki belli teknikler kullanmadan imkansız hale gelecekken bu yeni teknik sayesinde ikisi de güvenli ameliyat olabildi. Bu teknik canlı vericiden karaciğer nakillerinde dünyada ilk kez tanımlanmış oldu" dedi.

 

DÜNYA KARACİĞER NAKLİ KONGRESİ'NDE ÇARPICI SUNUM

 

ILTS'in 42 yaş altı genç cerrahları içeren Vanguard Komitesi'nin tek Türk üyesi olan Balcı, Prag'da düzenlenen Dünya Karaciğer Nakli Kongresi'nde etkileyici bir sunuma imza attı. Dünyada ilk kez uygulanan Ankara Üniversitesi'nde organ naklinde geliştirdikleri yeni bir operasyon tekniğini dünyanın dört bir yanından gelen hekimlerle paylaştı.Balcı, yeni tekniğin karaciğer ameliyatlarındaki hata paylarını düşürerek, en güvenilir sistemi oluşturmak hedefiyle ortaya çıktığını kaydetti.

 

Yeni tekniği 64 yaşında bir hastaya yapılacak çok zorlu bir operasyon için gündeme geldiğini ifade eden Balcı, "O sırada nakil bekleyen çok ağır durumda bir hastamız daha vardı; hem karaciğer, hem böbrek bekliyordu. Karaciğer vericisi vardı ama böbrek vericisi yoktu. Karaciğer ile ilişkili komplikasyonlar nedeniyle tekrarlayan ataklar sonucunda yakın zamanda hastayı kaybedebilirdik. Kalbinde tıkanıklıkları, stentleri vardı çok sayıda, böbrekleri çalışmıyordu. Ona nakil yapmamız gerekiyordu. Bu ihtiyaçtan doğdu. İlk kez de bu, 64 yaşındaki V.Y isimli hastaya yapıldı" dedi.

 

GELİŞTİRDİKLERİ YENİ TEKNİĞİ ANLATTI

 

Operasyonda karaciğeri olduğu gibi çıkardıklarını belirten Balcı, "Normalde biz karaciğere sadece kan getiren damarları ayırmayız, aynı zamanda karaciğeri hastanın vena kava dediğimiz ana damarından da sökeriz. O aradaki birbirini bağlayan küçük damarları keseriz, ordan sökeriz ki gelen yeni karaciğeri onun üzerine dikeriz. Karaciğer o şekilde çalışır. Bu teknikte bu işlemi yapmadık. Çünkü o işlem kısmı hastalarda kanamaya sebep olabiliyor. "Vena kava" dediğimiz ana damar kalbe su getiren pompa gibi kalbe kanı getiriyor. Onun getirdiği kanı kalp pompalıyor. Vena kavadan kan gelmezse kalp boş çalışıyor, hastanın tansiyonu düşüyor, kalp krizi geçirme riski vs artıyor. Burada amaç, vena kavayı bypass etmek. Bunu nasıl yaptık? Hastayı kalp akciğer makinesine bağladık. Hastanın bacak damarından ve karaciğere kan getiren portal veninden kateter sokup o iki kanı kalbe götürdük. Yani vücudun yaptığı işi biz kalp akciğer pompası ile ameliyatın başında yapıp karaciğeri olduğu gibi çıkarttık. O arada back table dediğimiz bir masada karaciğerden o ana damarı söktük, bu arada da yan tarafta ekibimizin çıkardığı vericiden gelen yeni karaciğeri onun üzerine diktik. Ondan sonra o vena kavayı hastaya geri diktik."dedi.

 

İkinci yapılan ameliyatta ise bir aşama daha ileri gittiklerini belirterek, "Bu hastada bir aşama daha ileri gittik. Hastada karaciğer paraziti vardı; daha önce kist hidatik ameliyatları olmuş 2-3 kez. Ona bağlı kendi damarları tıkanmış. Bu hastada donörden yeni gelen karaciğeri yapay damarın üzerine diktik. Götürüp o yapay damarı hastaya tekrar taktık" dedi.

 


Konu ile ilgili sorularınızı sayfanın en altında Yorum Yap kutusuna yazarak gönderebilirsiniz.Sistemimize kayıtlı olan 1000 den fazla mutemetlerimiz tarafından incelenip cevap verilmeye çalışılacaktır.

Yasal Uyarı

Bu yazının tüm hakları Memurmaasmutemeti.Com'a aittir. " Bu makaleyi başka internet sayfalarında yayınlamak istiyorsanız aktif link olacak şekilde kaynak göstererek yayınlayabirsiniz.Aksi halde yasal takip yapılacaktır.©
Yorum Yap