Bu haber 20 Haziran 2017 05:43:59 Tarihinde eklenmiştir.

İstanbul Sağlık Yatırımları Değerlendirme Toplantısı

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, İstanbul Sağlık Yatırımları Değerlendirme Toplantısına katıldı

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, İstanbul Sağlık Yatırımları Değerlendirme Toplantısına katıldı. Bakan Akdağ, "2002’de göreve geldiğimizde İstanbul’da son yıllarda hemen hemen hiçbir sağlık yatırımı gerçekleştirmemişti. Yarım durumda olan bazı inşaatlar vardı. Bunları süratle tamamladık ve yolumuza devam ettik. İstanbul’u diğer şehirlerden ayıran diğer bir özellik de arsa bulma problemi. Bunları büyük ölçüde aştık. Birçok hastaneyi tamamladık. Şu anda 17 inşaatımız devam ediyor, yeni başlayacağımız birkaç inşaatımız daha var” dedi.

 

“Nitelikli yataklara kavuşmuş olacağız”

 

Konuşmasında hedeflerini anlatan Bakan Akdağ, “İstanbul’da çok kalabalık yatış dönemleri haricinde bütün hastalarımız, tek yataklı, banyolu, tuvaletli, refakatçisiyle rahatça hastasıyla beraber konaklayabileceği nitelikli yatak dediğimiz yataklara kavuşmuş olacaklar. Otoparklarıyla, vale, karşılayıcı hizmetleriyle, ayaktan tedavi poliklinik hizmetlerimizle bu hastanelere bağlı semt polikliniklerimizle İstanbul’u böyle bir noktaya getireceğiz” şeklinde konuştu.

 

“Deprem izolatörleri kullanıyoruz”

 

Bakan Akdağ, yeni yapılan hastanelerin büyük kısmında deprem izolatörleri kullandıklarını belirtti. Deprem izolatörünün önemine değinen Akdağ, “Deprem izolatörlü binalar çok ciddi bir depremlerde bile sadece yatay düzlemde hafif şekilde salınım yapıyor, asla kırılıp dökülmüyor. Dolayısıyla bir hastane binası içinde ameliyat yapılıyorsa, ameliyata bile devam edilebileceği, depremden sonra da ayakta kalan herhangi bir tahribat görmemiş binalardan bahsediyoruz. Finansman kaynağı olarak genel bütçemizi kullandık. Yurt dışı kredilerini ve kamu özel ortaklığını kullanıyoruz” diye konuştu.

 

"Dünyada bir ilk"

 

Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ konuşmasını İstanbul’da gerçekleştirilecek olan projelerden bahsederek sürdürdü. İkitelli ve Samatya’da yapılacak olan hastane projelerini anlatan Akdağ, “İkitelli’de bilindiği gibi 2 bin 700 yataklı büyük bir şehir hastanesi projemiz var. Bu şehir hastanesi sadece İkitelli ve çevresine değil, İstanbul’un Avrupa Yakası'na ve Trakya’ya hizmet verecek bir eser olacak. Anadolu Yakasında ise bir arsayı Sayın Cumhurbaşkanımızın talimat vermesiyle Sağlık Bakanlığına tahsis ettirmiş olduk. Şu anda arsanın 3 milyon metrekaresini Sağlık Bakanlığına tahsis ettirmiş durumdayız. Burada da 4.200 yataklık, 10 ayrı hastaneden oluşan bir şehir kuruyoruz. Dünyada ilk olacak bu. Bu hastanenin arazisine ambulans uçak indirebileceğiz. Böyle devasa bir proje olunca 2021 yılına uzayabilir ama neticede cumhuriyetimizin 100. yılına ulaşmadan İstanbul'umuzda bütün kamu sağlık binalarını mükemmel hale getirmiş olacağız” dedi.Konu ile ilgili sorularınızı sayfanın en altında Yorum Yap kutusuna yazarak gönderebilirsiniz.Sistemimize kayıtlı olan 1000 den fazla mutemetlerimiz tarafından incelenip cevap verilmeye çalışılacaktır.

Yasal Uyarı

Bu yazının tüm hakları Memurmaasmutemeti.Com'a aittir. " Bu makaleyi başka internet sayfalarında yayınlamak istiyorsanız aktif link olacak şekilde kaynak göstererek yayınlayabirsiniz.Aksi halde yasal takip yapılacaktır.©
Etiketler
Yorum Yap