Bu haber 15 Haziran 2017 15:13:45 Tarihinde eklenmiştir. 4425 Defa Okundu.

EŞİ ÖZELDE ÇALIŞAN KAMUDA Kİ SAĞLIKÇILARIN TAYİNİ İLE İLGİLİ YENİ DÜZENLEME

Eşi özelde çalışan Kamuda sağlık personeli olarak çalışanların eş durumundan tayinleri ile ilgili iki yeni düzenleme yapıldı.

EŞİ ÖZELDE ÇALIŞAN KAMUDA Kİ SAĞLIKÇILARIN TAYİNİ İLE İLGİLİ YENİ DÜZENLEMESağlık Bakanlığı tarafından eşi özelde çalışan stratejik personelin eşlerinin bulunduğu illere tayinleri ile ilgili getirilen yeni düzenlemeler Resmi Gazetede yayımlandı.


Sağlık Bakanlığı kamudaki doktor, eczacı ve diş hekimleri stratejik personel statüsüne alması nedeniyle kamu çalışan doktor, eczacı ve diş hekimlerinin özel sektörde çalışan eşlerinin bulunduğu ile tayin hakkı bulunmuyordu. 


Stratejik personel dışında kalan sağlık çalışanlarının ise özel sektörde çalışan eşlerinin bulunduğu ile tayin olması için özel sektörde çalışan eşin talep edilen yerde son 4 yıl içerisinde 720 gün sosyal güvenlik pirimi şartı ve işyerinde çalıyor olması şartı isteniyor. 
Sağlık meslek örgütleri stratejik personelin tayin isteme durumu için dava açtı.Danıştay eşi özel şirkette çalışan stratejik personelin tayin isteme hakkı bulunduğunu belirterek düzenlemeyi iptal etti. 


Danıştay tarafından alınan iptal kararının ardından Sağlık Bakanlığı kamuda çalışan doktor, eczacı ve diş hekimlerinin özel sektörde çalışan eşlerinin bulunduğu ile tayinleri ile ilgili yeni bir yönetmelik yaptı ve getirilen yeni düzenlemeler resmi gazetede yayımlandı. 


Resmi gazetede yayımlanan yeni düzenleme ile kamuda çalışan doktor, eczacı ve diş hekiminin tayin için, özel sektörde çalışan eşlerinin tayin istenilen ilde son 4 yıl içinde 1440 gün sosyal güvenlik primi olması şartı getirildi. Ayrıca tayin olmak istenilen il 5 ve 6. Hizmet bölgesi veya C ve D hizmet grubu il olmalıdır şartı eklendi. Yani prim günü şartı yerine getirilmiş olsa bile tayinler sadece belirlenen illere yapılacak. Doğu ve Güneydoğu bölgesinde yer alan  41 ilden birine tayin isteme şartı getirildi. Bu iller Sağlık Bakanlığı'nın internet sitesinde yayımlandı.

 

 

Yorum Yap
Sağlık Bakanlığı
KÖŞE YAZARLARI
TÜMÜ
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
06:26
Güneş
07:58
Öğle
12:52
İkindi
15:12
Akşam
17:34
Yatsı
18:59
ANKET
TÜMÜ

2019 Sağlık Personel Atama Sayısı Ne Olmalıdır?