Bu haber 14 Haziran 2017 18:28:55 Tarihinde eklenmiştir.

EN UZUN KELİME YARIŞMASI

10 dilde yayın yapan Euronews kanalı en uzun kelime yarışması düzenledi.Yarışmada birincilik Türkçe'nin oldu.

 

 

Merkezi Fransa'nın Lyon kentinde bulunan  Euronews kanalı ilginç bir habere imza atarak en uzun kelime yarışması düzenlendi.Yarışmada Euronews’de çalışan farklı ülkelere mensup gazetecilerden, kendi dillerindeki en uzun kelimeyi bulup, kamera karşısında telaffuz etmeleri istendi.

 

Yarışmanın galibi 75 harf ile Türkçe oldu.75 harfli olarak türetilen Türkçe kelime ise şöyle;  ‘Muvaffakiyetsizleştiricileştiriveremeyebileceklerimizdenmişsinizcesinesiniz‘.

 

Bu sözcüğü telaffuz edebilmek oldukça güç.

 

Oxford İngilizce Sözlük’te en uzun İngilizce kelime bir akciğer hastalığını tanımlamak için kullanılan ‘pneumonoultramicroscopicsilicovolcanoconiosis‘. sözcüğüdür.

 

Fransızca, İspanyolca ve İtalyancadaki en uzun sözcükler 30 kelime olurken 23 harfli İspanyolca'da ise ‘electroencefalografista‘ sözcüğü, elektroenselogram (beyin dalgaları çizelgesi) yapan sağlık çalışanlarını tanımlıyor.

 

25 harfli Fransızcada ki 'anticonstitutionnellement‘ kelimesi ise anayasa ya da usulle ilgili kurallarla uyumlu olmayan bir dururma atıf yapıyor.

 

26 harfli İspanyolcada ki ‘precipitevolissimevolmente‘ sözcüğü ise bir zarf var mümkün olduğunca hızlı anlamına geliyor.Konu ile ilgili sorularınızı sayfanın en altında Yorum Yap kutusuna yazarak gönderebilirsiniz.Sistemimize kayıtlı olan 1000 den fazla mutemetlerimiz tarafından incelenip cevap verilmeye çalışılacaktır.

Yasal Uyarı

Bu yazının tüm hakları Memurmaasmutemeti.Com'a aittir. " Bu makaleyi başka internet sayfalarında yayınlamak istiyorsanız aktif link olacak şekilde kaynak göstererek yayınlayabirsiniz.Aksi halde yasal takip yapılacaktır.©
Yorum Yap