Bu haber 15 Haziran 2017 06:55:54 Tarihinde eklenmiştir. 2880 Defa Okundu.

ÖDENEN ÜCRET AZLIĞI NEDENİYLE GİDEREK DAHA AZ TERCİH EDİLEN BRANŞ

Sağlık Uygulama Tebliği’nde (SUT) beyin cerrahlarına ödenen ücretlerin düşük olması nedeniyle beyin cerrahları tepkili.Ödenen ücret düşüklüğü nedeniyle bu branşı tercih edenler giderek azalıyor.

ÖDENEN ÜCRET AZLIĞI NEDENİYLE GİDEREK DAHA AZ TERCİH EDİLEN BRANŞ

 

 

Sağlık Uygulama Tebliği’nde (SUT) beyin cerrahlarına ödenen ücretlerin düşük olması TUS’ta (Tıpta Uzmanlık Sınavı) bu branşı tercih edenlerin sayısının azalmasına neden oldu.

 

Çaresizce dolaşıp ameliyatını yapabileceği doktor ekibi, hastane arayan hastalar olduğunu belirten Türk Nöroşirürji Derneği Başkanı Prof. Dr. Şükrü Çağlar," “Çaresizce dolaşıp ameliyatını yapabileceği doktor ekibi, hastane arayan hastalar var. Bu durum, meslektaşlarımızı ameliyat yapmaktan kaçınır hale getirdi. Performansa sisteminin gerektirdiği puanları, riskli ameliyatları yapmadan basit işlemlerle toplamaya yöneltti” dedi.

 

Şartlar nedeniyle özelliği olan ameliyatları yapan doktorların özel hastanelere geçtiğini ifade eden Çağlar,  “Dünyanın farklı ülkelerinden cerrahlar bazı zor cerrahileri öğrenmek için bize gelirdi. Ancak şartlar, özelliği olan beyin ve omurga ameliyatlarını yapan hekimleri kamu ve üniversite hastanelerinden ayrılıp, özel hastanelerde çalışmaya zorladı. Bu, genel sağlık sigortalıların tedavi olma şansını iyice azalttı. Kamu hastanelerinde iki yıla varan sıralar oluşmaya başladı. Bunların bir kısmı beklemeye tahammülü olmayan (kanser, omurga yaralısı vb.) hastalar.”dedi.

 

En ufak bir sorunda şikayet edildikleri için tedirginlik yaşandığını vurgulayan Türk Nöroşirürji Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Talat Kırış ise, “Bunun üstüne bir de tedirginlik eklendi. Cerrahi planlarken komplikasyondan, hekim hatası (malpraktis) yaşanmasından korkuyoruz. En ufak bir sorunda şikayet ediliyoruz. Soruşturma furyası başlıyor. Biz de benzer ameliyatı planlarken ‘Aman, yine bir şey olursa’ diye kaçınıyoruz” dedi.

 

Hayati risk taşıyan beyin kanaması ameliyatı için 213- 284 lira veren devlet, lazerle selülit ve incelme tedavisi için 1200 lira ödüyor.

 

Tartışmalara Neden Olan Performans puanları İse Şöyle;

 

-Beyin zarı dokusunun bir kısmı dışarıda doğan bebeklere uygulanan ciddi hayati risk taşıyan, komplike ameliyat 600 puan. Burun kemeri düzeltilmesi 600 puan.

 

- Hayati risk içeren, beyin omurilik sıvısının bir defektten dışarı akışını engelleme operasyonu 500 puan. Kasık fıtığı operasyonu 600, bel fıtığı ameliyatı 660 puan.

 

- Deri grefti (parça) ameliyatı 400, tek bir doku içeren (kemik, kas vb.) greft alınması 1650 puan. Şah damarlarındaki pıhtı ve plakları temizlemek için damar açılarak yapılan, ciddi hayati risk içeren ameliyat 1000 puan.

 

- Üç farklı doku içeren serbest flep2 bin 300 puan. Travma sonrası ortaya çıkan, çok hızlı tanı konularak tedavi edildiğinde hayat kurtaran beyin kanaması ameliyatı 550 puan.

 

Yorum Yap
Sağlık Bakanlığı
KÖŞE YAZARLARI
TÜMÜ
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
06:26
Güneş
07:58
Öğle
12:52
İkindi
15:12
Akşam
17:34
Yatsı
18:59
ANKET
TÜMÜ

2019 Sağlık Personel Atama Sayısı Ne Olmalıdır?