Bu haber 14 Haziran 2017 06:14:25 Tarihinde eklenmiştir. 3920 Defa Okundu.

SAĞLIK BAKANI AKDAĞ, SAĞLIKTA YENİ DÖNEMLE İLGİLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Sağlık Bakanı Recep Akdağ,Sağlıkta Dönüşüm Programının 2.dönemi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

SAĞLIK BAKANI AKDAĞ, SAĞLIKTA YENİ DÖNEMLE İLGİLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU

 

 

 

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Sağlıkta Dönüşüm Programının 2.döneminde her 2 bin kişiye bir aile hekimi düşeceğini, evlere hasta yatağından, oksijen tüpüne kadar her şey temin edileceğini belirtti.

 

Bakan Akdağ,İstanbul'da şu anda bin 114 aile sağlığı merkezi ile 4 bin 368 de aile hekimliği biriminin olduğunu buna göre 3 bin 300 kişiye bir aile hekimi düştüğünü ancak hedeflerinin 2 bin kişiye bir aile hekiminin düşmesi olduğunu ifade etti.

 

AMBULANSLARDA TELEMETRİ SİSTEMİ

 

Bakan Akdağ, İstanbul'da acil vakalara müdahalede daha hızlı olmak istediklerini bu amaçla  hareketli ekiplerin sayısının arttırılacağını belirterek,"Tüm Türkiye'de olduğu gibi İstanbul'da telemetri dediğimiz sistemi geliştiriyoruz ambulanslarımızda. Yer tanıma açısından yeni elektronik sistemler geliştiriyoruz. Nakil açısından da çok özel yazılımlar yapıyoruz."dedi.

 

İstanbul'da  sağlıklı yaşam merkezi sayısının 27 olduğunu, bu sayının 60'a çıkarılacağını belirten Bakan Akdağ,"Sağlık merkezleri içinde aile hekimleriyle, diyetisyenleriyle, psikologlarıyla, fizyoterapistleriyle, beden eğitimi öğretmenleriyle, özel eğitim almış hemşireleriyle ve buna benzer karakterde personellerle donatılmış olacak." dedi.

 

SİGARA KONUSUNDA ÇAPRAZ DENETLEMELER YAPILIYOR

 

Sigara konusunda çapraz denetlemeler yapıldığını kapanabilir, açılabilir alanlarda kapalı alan hükmünde olduğunu hatırlatan Akdağ," Çok ağır cezaları var. Uyarıyorum, çapraz denetlemeler yaptırıyoruz. Dünyaya bu işi öğretmiş olan bir ülke olarak bu meselenin geriye gitmesine müsaade edemeyiz. Sigara içme oranları 2008'den 2012'ye kadar yüzde 32'lerden 27'lere düşmüştür. 2012-2014 arasında maalesef tekrar artış göstermiş, yüzde 32'lere çıkmıştır. 2016 rakamları biraz yüz güldürücü, tekrar yüzde 30,5'lara indik." dedi.

 

Sağlık çalışanlarının bakıma ihtiyacı olan anne-babasını gündüz, yaşlı bakım evine bırakabileceğini akşam mesaisi bitince buradan alıp evine gidebileceğini belirten Bakan Akdağ,"Evde sağlık hizmetleri konusunda yeni dönem başladı. İstanbul'da 40 bin civarında hasta evde sağlık hizmeti alıyor. Yeni dönemde daha da artacak" dedi.

Yorum Yap
Sağlık Bakanlığı
KÖŞE YAZARLARI
TÜMÜ
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
06:26
Güneş
07:58
Öğle
12:52
İkindi
15:12
Akşam
17:34
Yatsı
18:59
ANKET
TÜMÜ

2019 Sağlık Personel Atama Sayısı Ne Olmalıdır?