Memur Maaş Mutemeti güncel memur maaşları , emekli maaşı hesaplama - nöbet icap ücreti sorgulama konusunda bilgiler içerir. Sağlık personeli, öğretmen, 4B güncel maaş sorgu Memur Maaş Mutemeti ile Sağlık personeli ve Memur maaş hesaplama programı ile diğer sözleşmeli personellere hizmet vermekteyiz.

Bu haber 17 Haziran 2017 09:47:52 Tarihinde eklenmiştir.

STANDART FOTOTERAPİ CİHAZLARININ EV TİPİ OLANI GELİŞTİRİLDİ

Akdeniz Üniversitesi'nde 4 yıl süren çalışmalar sonunda ev tipi sarılık tedavi cihazı geliştirildi.


 

 

Akdeniz Üniversitesi Biyomedikal Optik Araştırma Ünitesi Biyofizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Canpolat ve ekibi ev tipi sarılık tedavi (fototerapi) cihazı geliştirildi. 

 

Canpolat, geliştirdikleri cihaz ile kırsal kesimdeki insanların da fototerapi cihazına ulaşmalarını kolaylaştırmak istediklerini ifade etti.

 

Prof. Dr. Murat Canpolat , sarılığın, zamanında doğan bebeklerin yüzde 60'ında, erken doğan bebeklerin ise yüzde 80'inde hayatlarının ilk günlerinde görüldüğünü ve sarılığın belli seviyenin üzerinde artmasının beyinde, işitme sisteminde kalıcı zedelenmeye sebep olabildiğine dikkati çekti. 

 

Canpolat, bebekte yapılan testler sonucunda saptanan sarılığın durumuna göre fototerapi (ışık tedavisi) uygulandığını ve bu sayede deride biriken ve sarılığa yol açan bilirubin denilen maddenin parçalanarak idrar ile atıldığını belirtti.

 

Canpolat,Standart fototerapi cihazlarının pahalı ve ağır hacimli olmasının,hastanelerde yer ve cihaz bulunamaması gibi nedenlerle böyle bir cihaz yapmaya karar verdiklerini belirtti.Ayrıca kırsal kesimdeki insanların da fototerapi cihazına ulaşmalarını kolaylaştırmak istediklerini dile getirdi. 

 

 KLASİK CİHAZLARLA AYNI ETKİYE SAHİP

 

Canpolat, ev tipi fototerapi cihazının klasik cihazlarla aynı etkide olduğunun ispatlandığını,Akdeniz Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aygen Yılmaz'ın da destekleriyle projenin başarıyla sonuçlandırıldığını anlattı.

 

Cihazla ilgili gelecek teklifleri değerlendireceklerini ifade eden Prof. Dr. Murat Canpolat, cihazın üretime hazır olduğunu belirtti.

 

 

 

 


Konu ile ilgili sorularınızı sayfanın en altında Yorum Yap kutusuna yazarak gönderebilirsiniz.Sistemimize kayıtlı olan 1000 den fazla mutemetlerimiz tarafından incelenip cevap verilmeye çalışılacaktır.

Yasal Uyarı

Bu yazının tüm hakları Memurmaasmutemeti.Com'a aittir. " Bu makaleyi başka internet sayfalarında yayınlamak istiyorsanız aktif link olacak şekilde kaynak göstererek yayınlayabirsiniz.Aksi halde yasal takip yapılacaktır.©
Yorum Yap