Bu haber 19 Haziran 2017 05:42:41 Tarihinde eklenmiştir. 3213 Defa Okundu.

MEMURLARDA TOPLU SÖZLEŞME İKRAMİYESİ VE SENDİKA KESİNTİSİ

Kamu görevlileri sendikalarına üye olup üyelik ödentisi ödeyenlere, her üç ayda bir "toplu sözleşme ikramiyesi" ödemesi yapılmaktadır.Ayrıca aylık maaşlarından “Üyelik Ödentisi” adı altında her ay para kesilmektedir.

 

 

3 aylık üyelik ödenti tutarının memurun ,aynı döneme ilişkin toplu sözleşme ikramiyesinin net tutarından fazla olduğu durumlarda kamu görevlisinin cebinden fazladan para çıkmaktadır.Ancak bu durumun farklı olduğu durumlarda ise ikramiyenin bir kısmı kamu görevlisinin cebinde kalmaktadır.

 

Toplu Sözleşme İkramiyesinin Miktarının Hesaplanması

 

Kamu görevlilerinden sendikalarına üye olup üyelik ödentisi ödeyenlere, her üç ayda bir toplu sözleşme ikramiyesi miktarı içinde bulunulan dönemde geçerli olan aylık katsayı ile 750 gösterge rakamının çarpımı suretiyle hesaplanmaktadır.Bulunan rakamdan brüt ikramiye miktarından damga vergisi kesilmektedir.

 

Sendika Aidatı

 

Sendika üyesi kamu görevlilerinin maaşlarından, üyesi oldukları sendikalara ödenmek üzere her ay kesilen sendika aidatının (üyelik ödentisi) ne kadar olacağı, üye olunan ilgili sendikanın tüzüğünde belirtilmekle birlikte, ödentinin bir aylık tutarı; 15 inci derecenin 1 inci kademesinden aylık alan Devlet memurunun damga vergisine tâbi brüt ücretinin binde dördünden (%0,4) az ve otuzda birinden (1/30) çok olamamaktadır.

 Konu ile ilgili sorularınızı sayfanın en altında Yorum Yap kutusuna yazarak gönderebilirsiniz.Sistemimize kayıtlı olan 1000 den fazla mutemetlerimiz tarafından incelenip cevap verilmeye çalışılacaktır.

Yasal Uyarı

Bu yazının tüm hakları Memurmaasmutemeti.Com'a aittir. " Bu makaleyi başka internet sayfalarında yayınlamak istiyorsanız aktif link olacak şekilde kaynak göstererek yayınlayabirsiniz.Aksi halde yasal takip yapılacaktır.©
Yorum Yap Toplam : 1 Yorum
  • Muharrem YALÇIN
    Muharrem YALÇIN , 27 Ocak 2016 16:36:29
    2015 aralık ayının sonlarında yapılan final sınav ücreti ile 2016 ocak ayı başlarında yapılan filan ücretlerinin maaş katsayı çarpanı ne olmalıdır