Bu haber 07 Haziran 2017 08:40:32 Tarihinde eklenmiştir.

ATAMALARDA ALINAN DİSİPLİN CEZASI ETKİLİ MİDİR?

Devlet memurlarında unvan değiştirme veya görevde yükselme nedeniyle yapılan atamalarda disiplin şartları da aranmaktadır.

 

 

Devlet memurlarının görevde yükselme ve unvan değişikliği kapsamındaki görevlere atanabilmeleri, yazılı ve sözlü sınavlar neticesinde, atama yapılacak kadro sayısı ölçüsünde başarılı olmaları halinde mümkün olabilmektedir. Ancak atamaların yapılabilmesi için bazı genel ve özel şartları (bu şartlar arasında disipline ilişkin şartlar da olabilir) taşımaları gerekmektedir.

 

Konuyla ilgili olarak Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmeliğin “Disiplin” başlıklı 7 nci maddesinde “Kurumlar, atama yapacakları kadrolar için başvuranlarda aranacak disiplin şartlarını çıkaracakları özel yönetmeliklerinde belirler.” hükmü yer almaktadır.

 

Kurumlar tarafından çıkarılan özel yönetmeliklerde, görevde yükselme ve/veya unvan değişikliği sınavlarına girebilme şartları arasında disipline ilişkin şartlara da bazen rastlanabilmektedir.

 

Devlet memurları görevde yükselme ve unvan değişikliği uygulamalarında disipline ilişkin şartların arandığı durumlarda,  ilgili memurun unvan değiştirme veya görevde yükselme suretiyle bazı görevlere atanmasını alınan disiplin cezası engelleyebilmektedir.Konu ile ilgili sorularınızı sayfanın en altında Yorum Yap kutusuna yazarak gönderebilirsiniz.Sistemimize kayıtlı olan 1000 den fazla mutemetlerimiz tarafından incelenip cevap verilmeye çalışılacaktır.

Yasal Uyarı

Bu yazının tüm hakları Memurmaasmutemeti.Com'a aittir. " Bu makaleyi başka internet sayfalarında yayınlamak istiyorsanız aktif link olacak şekilde kaynak göstererek yayınlayabirsiniz.Aksi halde yasal takip yapılacaktır.©
Yorum Yap