Bu haber 06 Mayıs 2017 16:41:02 Tarihinde eklenmiştir. 2416 Defa Okundu.

EVE BEBEK GELİYOR HER ŞEYE HAZIRLIKLIMISINIZ ?

Uzun zamandır bir bebeğin hayalini kuruyordunuz ve nihayet o müjdeli haberi aldınız.Peki şimdi ne olacak?

EVE BEBEK GELİYOR HER ŞEYE HAZIRLIKLIMISINIZ ?

EVE BEBEK GELİYOR

Uzun zamandır bir bebeğin hayalini kuruyordunuz ve nihayet o müjdeli haberi aldınız.Peki şimdi ne olacak? Bu süreci sakin ve keyifli geçirmek istiyorsanız planlı olmanızda yarar var.İşte adım adım hamilelik süreci.

Tebrikler, anne oluyorsunuz! İşler yolunda  giderse dokuz ay sonra bir mucizeye imza atacak, hayatınızda yeni bir döneme başlayacaksınız. Artık hiç bir şey eskisi gibi olmayacak.Gözünüz korkmasın. Bu yeni sürece kolayca adapte olmanın en iyi yolu işleri bir plana oturtmak.

Evinizde yapacağınız küçük değişiklikler,organize bir şekilde yapılan alışveriş yenidoğan bakımıyla alacağınız küçük eğitimler bu süreci her zaman keyifle hatırlamanızı sağlayacak

 

NE ZAMAN GELİYOR

Öncelikle bebeğin ne zaman geleceğini hesaplayın.Bunun için başlangıçta çok detaylı bir çalışmaya ihtiyacınız yok.Hesap makinesiyle hafta hesabı yapmanıza da.Zira hamilelik sürecini haftalar üzerinden tanımlamaya alışık olmayabilirsiniz.Haklısınız ama buna da kısa zamanda adapte olacaksınız.Siz şimdilik sadece internete girin, gebelikte tahmini doğum tarihi hesaplamaya dair arma yapın ve son regl tarihinizi girin. Belki gerçek tarihi öğrenemeyeceksiniz ama elinizde aşağı yukarı bir tahmin olacak ve buna göre hazırlık yapabileceksiniz.

 

DOKTORUNUZU SEÇİN

Kabul etmeniz gereken en önemli şeylerden biri bundan sonraki dokuz aylık süreçte eşinizden çok göreceğiniz ya da fikir danışacağınız birinin olacağı ;o da doktorunuz bu noktada yapacağınız seçim çok önemli.Süreci işbirliği içinde götürebilmek için fikirleriniz açısından uyumlu olacağınız doktoru bulmanız gerekiyor.Daha önce doğum yapmış arkadaşlarınıza danışın, farklı doktorlarla görüşün ve içinize sinen doktorda karar kılın

 

AÇIKLAMAK İÇİN DOĞRU ZAMANI BEKLEYİN

Kuşkusuz bu çok heyecanlı bir haber.Haliyle hamile olduğunuzu öğrenir öğrenmez bu güzel haberi eşinizle paylaşacaksınız.Ancak bu güzel haberi ailelere, arkadaşlara ve iş yerinize açıklama konusunda düşünmenizde yarar var. Bazı çiftler bu haberi düşük risklerinin ortadan kalktığı ilk trimesterin sonuna ertelerken,bazıları hemen paylaşmayı tercih ediyor.Bu konuda son karar sizin ve eşinizin.Beraber karar verin,plana uygun hareket edin.

 

BÜTCENİZDE B PLANLI YAPIN

Hayat artık eskisi gibi olmayacak.Eve yeni gelecek küçük insan için karşınıza yüklü bir alışveriş listesi çıkacak.Üstelik bu bir kerelikte değil.Bu yüzden bütçenizi artık ona göre ayarlamanız gerekecek.Evi daha ekonomik şekilde yönetmenin yollarını aramakta fayda var.Zira ne kadar hazırlıklı olsanız da beklenmedik harcamalarla karşılaştığınızda zorlanmamanız açısından tedbirli olun.Hastane giderleri,bebeğin odası,ilk ihtiyaçları derken genel bir liste hazırlayın ve ay ay bu ihtiyaçları gidermeye bakın.Eğer samimi bir aile ve arkadaş gurubunuz varsa doğum öncesinden hazırlayacağınız ihtiyaç listesini onlarla paylaşın.Bunu yapmaya çekiniyorsanız bırakın en yakın arkadaşınız bu işi sizin için halletsin.Sonuçta sevdikleriniz bu günler için var.

 

İHTİYAÇ LİSTESİNDE MANTIKLI OLUN

Yeni bir bebeğin heyecanını yaşarken hemen alışverişe gitmekte yarar var.Zira bugün heyecanla alacağınız bazı şeylerin bebek doğduktan sonra çok da gerekli olmadığını fark edebilirsiniz.İnternette biraz zaman harcayarak yeni doğan için ihtiyaç listeleri bulabilirsiniz.Bunu mutlaka etrafınızdaki yeni annelerle paylaşın çünkü en doğru yorumu onlardan alacaksınız.Yorumun yanı sıra aldıkları ve kullanmadıkları birçok şeye sahip olabilirsiniz.Bu hediyeleri geri çevirmemeye çalışın.

 

ADI NE OLACAK

Hamilelik sürecinin en zorlu yanlarından biri de bebeğin ismine karar vermek.Bu noktada zorlanmayan tek bir çift dahi yoktur.Eşinizle birlikte buna bir dönem mesai harcayacağınızı bilin.Dilerseniz piyasadaki kitaplardan yararlanabilir ya da internetteki bebek isimleri listelerine bakabilirsiniz.Kolay olmayacağını baştan söyleyeyim.Zira bir çok çift bebeğin doğumuna kadar bile bu konuyu netleştiremiyor.Panik yapmayın ve bu konuya zaman ayırın.

 

SAĞLIK HER ŞEYİN BAŞI

Artık en önemlisi bebeğin sağlığı diye düşünmeyin.Siz ne kadar sağlıklıysanız bebeğinizde o kadar olacak.Haliyle öncelikli olan sizin beden ve ruh sağlığınız.Bu güne kadar önemsemediğiniz bir çok şey artık gündeminizde olacak.Uyku saatleriniz,beslenmeleriniz,ilaç kullanımınız,alkol ve sigara tüketiminiz... hepsi bebeğinizi ve sizi doğrudan etkiliyor.Doktorunuzla birlikte bu başlıklar üzerinden geçip,günlük rutininizi de buna göre ayarlamanız gerekecek.Ayrıca doktorunuz ekstra vitamin tavsiyesi yapabilir,diyet programına uymanızı isteyebilir ve egzersiz önerisinde bulunabilir.Bütün bunları ihmal etmemenizde yarar var.

 

İÇ SESİNİZİ DİNLEYİN

Özellikle bu dönemde sizi sürekli bir şey yapmanızı ya da yapmamanızı öğütleyenler çıkabilir.Anneler,kayınvalideler,bebek sahibi arkadaşlarınız,akrabalar,mesai arkadaşlarınız ve hatta sokakta karşılaştığınız herhangi biri bile.Önerilerini dinlemekte, deneyimlerinden faydalanmakta fayda var.Ancak siz siz olun her şeye de kulak asmayın.Bu konuda sizi en iyi yönlendirecek kişinin doktorunuz olduğunu unutmayın.Annenizin desteğinden de yaralanın, ancak iç sesinizi dinlemekten de vazgeçmeyin.

 

ANİ GELİŞMELERE HAZIRLIKLI OLUN

Her hamileliğin ayrı bir hikayesi var.Erken doğum,aniden gelen sancılar,rutininizden farklı gelişen semptomlar derken farklı şeylerle karşılaşabilirsiniz.Korkmayın.Hepsi bu mucizevi dönemin bir parçası.Dokuz ay süresinde her şey yolunda gidebilir ve hiçbir sıkıntı yaşamayabilirsiniz.Ancak yaşama ihtimaline karşı da hazırlıklı olun.Unutmayın, her anne bu dönemde benzersiz hikayelere imza atıyor.Siz de o annelerden biri olacaksınız.

 

DEĞİŞİKLİKLERE BARIŞIN

Kocaman bir göbeğe ve şişkin göğüslere hazırlıklı olduğunuzu tahmin ediyoruz.Ancak vücudunuzdaki değişikler bunlarla bitmiyecek.Saçlarınız kalınlaşabilir,bazı bölgelerde derinizin karardığını görebilirsiniz,ayaklarınız bir numara büyüyebilir,yüzünüzde yağlanma olabilir.Endişe etmeyin.Bunlar sadece bir süreliğine olacak.Doğumdan bir kaç ay sonra çoğundan eser kalmayacak.Karın bölgenizde oluşabilecek çatlakları ortadan kaldırmak içinse tonlarca formül var.Bunları uygulayarak eski formunuza hızla kavuşabilirsiniz.

 

TEKNOLOJİDEN FAYDALANIN

Bebeğin gelişimini gösteren uygulamalar artık çok gözde.Sizde telefonunuzdan ya da bilgisayarınızdan kısa süreli bir arama yapıp,size en doğru bilgiyi verecek bebek gelişimi uygulamalarına abone olun.bilgilerinizi kaydedin ve evin yeni konuğunun gelişiminden haberdar olun.Böylelikle siz de gün gün, hafta hafta kendi bedeninizde oluşabilecek değişiklikler konusunda önceden bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

KİTAP ALIŞVERİŞİNE ÇIKIN

Baştan uyaralım: hamile olduğunuzu öğrendiğiniz andan itibaren üzerinize çöken şaşkınlık kolay kolay geçmeyecek.Hatta bu mucizevi olayın büyüklüğünü bebeğinizin hareketlerini hissetmeye başladıktan sonra daha iyi anlayacaksınız.Haliyle "nasıl olacak bu işler?" sorusunu sık sık sorabilirsiniz.Bu dönemde en rahatlatıcı etkinliklerden biri de bebek bakımıyla ilgili kitap okumak.Piyasada tonlarca kitap bulabileceğiniz için en doğrusu büyük bir kütüphaneye uğrayıp hamilelik ve bebek bakımı kitaplarına göz atmak olacak.İlk okumada kafanız karışsa da emin olun bir süre sonra bunların hepsini içgüdüsel olarak yapıyor olacaksınız.

Ayşenur Taşkın

Anne/Mutemet

Yorum Yap
Memur Yaşam
Çalışan Anneler Erken Emekli Olabilir mi? Annelerin Erken Emeklilik Şartı
Çalışan Anneler Erken Emekli Olabilir mi? Annelerin Erken Emeklilik Şartı
Doğum borçlanmaları ile çalışan annelerin sigorta girişlerinden sonra dünyaya gelen çocukları için 3 çocuğa prim borçlanması yapılabilmekte. Sigorta başlangıcından sonra dünyaya gelen ve hayatta bulunan çocukları için her yıla 2 yıl borçlanarak 3 çocuk için toplamda 6 yıl daha erken emekli olabiliyor. 6 yıl prim borçlanma süresi 2160 gün için mutlaka 3 çocuk şartının bulunması gerekiyor.Çalışan Anneler Erken Emekli Olabilir mi? Annelerin Erken Emeklilik Şartı
Taşınır mal sorumlusundan kefalet aidatı kesintisi yapılır
Taşınır mal sorumlusundan kefalet aidatı kesintisi yapılır
Mebe bağlı okullarda taşınır mal sorumlusu görevlilerden kefalet sandığı kesilip kesilmemesi hakkında tereddütler yaşanıyor.
MEMUR ZAMMI BELLİ OLDU
MEMUR ZAMMI BELLİ OLDU
2018'de memur zam oranı %4 + %3,5 ve 2019'da %4 + %5 olacak. Bugün saat 11'de imzalar atılacak.
HÜKÜMETTEN MEMURA SON ZAM TEKLİFİ
HÜKÜMETTEN MEMURA SON ZAM TEKLİFİ
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sarıeroğlu, memur ve memur emeklilerinin maaşlarına 2018 için yüzde 3,5+3,5, 2019 için yüzde 4+5 zam teklif ettiklerini açıkladı. Teklifle ilgili konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın, "Teklifi müzakere edilebilir buluyoruz. Konuyu konfederasyonumuzda değerlendirecek ve kamuoyuna ayrıca bir teklif sunacağız" dedi.
MEMUR SEN YENİ ZAM TEKLİFİNİ BEKLİYOR
MEMUR SEN YENİ ZAM TEKLİFİNİ BEKLİYOR
Toplu sözleşme görüşmelerinde Memur sen'in beklentilerinin çok altında bir zam teklifi sunan hükümetten makul bir teklif bekleniyor.
HÜKÜMETTEN MEMURA ZAM AÇIKLAMASI
HÜKÜMETTEN MEMURA ZAM AÇIKLAMASI
Yaklaşık 3.2 milyon memur ve 1.9 milyon memur emeklisini ilgilendiren memur emeklisi zammı toplu sözleşme görüşmelerinde hükümet teklifini açıkladı.
PTT 2500 MEMUR ALIMI
PTT 2500 MEMUR ALIMI
2017 PTT memur alım ne zaman yapılacak sorusunun yanıtı belli oldu.
BODRUM'DA KORKUTAN DEPREM
BODRUM'DA KORKUTAN DEPREM
Bodrum'da Saat 08.18'de meydana gelen depremin büyüklüğü 4,6 olarak açıklandı.
KURBAN BAYRAMI TATİLİ KAÇ GÜN?
KURBAN BAYRAMI TATİLİ KAÇ GÜN?
Bu yıl 30 Ağustos Zafer Bayramı ve 1 Eylül’de başlayacak olan Kurban Bayramı’nın ardı ardına gelmesi sebebiyle arefe gününün tam gün ilan edilebilmesi ihtimali ortaya çıktı.
408 BİN MEMUR EMEKLİSİNE MÜJDE
408 BİN MEMUR EMEKLİSİNE MÜJDE
Anayasa Mahkemesi 1988’de emekli olan Yeşiltepe’ye emekli ikramiyesi için enflasyon kaynaklı 10 bin 372 TL ‘değer kaybı’ tazminatı ödenmesine karar verdi. Aynı durumda 408 bin memur emeklisi bulunuyor.
MEMUR-SEN'İN TOPLU SÖZLEŞME TALEPLERİ
MEMUR-SEN'İN TOPLU SÖZLEŞME TALEPLERİ
Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, yürütülecek 4. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde, “Teklifimiz 3 alternatif şekilde ama 3 alternatif teklifimizin bir tek amacı var o da kamu görevlilerinin, kamu gücünü yükseltmek, açlık sınırının bin 600 TL olduğu, yoksulluk sınırının 4 bin 100 TL rakamlarında bulunduğu bir zeminde refah seviyesinde ücret alacağımız bir toplu sözleşme olsun” dedi.
BAKAN'DAN MEMUR ZAM AÇIKLAMASI
BAKAN'DAN MEMUR ZAM AÇIKLAMASI
Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu, memurun zam pazarlığı ile ilgili açıklamalarda bulundu.
KÖŞE YAZARLARI
TÜMÜ
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
06:00
Güneş
07:29
Öğle
12:41
İkindi
15:15
Akşam
17:40
Yatsı
19:02
ANKET
TÜMÜ

2019 Sağlık Personel Atama Sayısı Ne Olmalıdır?