Bu haber 25 Haziran 2017 11:25:05 Tarihinde eklenmiştir.

MEMURLARA VERİLEN DİSİPLİN CEZALARI

Yönetmeliklerde belirtilen emrettiği ödevleri yurt içinde veya dışında yerine getirmeyenlere, uyulmasını zorunlu kıldığı hususları yapmayanlara, yasakladığı işleri yapanlara durumun niteliğine ve ağırlık derecesine göre disiplin cezaları verilmektedir.

 

 

Devlet memurlarına durumun niteliğine ve ağırlık derecesine göre verilen disiplin cezaları 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 125 inci maddesinde düzenlenmiştir.

 

Devlet memurunun itibar ve güven duygusunu sarsacak nitelikte davranışlarda bulunmak fiileri içinde disiplin cezası verilmektedir.

 

657 sayılı Kanun, “Hizmet dışında Devlet memurunun itibar ve güven duygusunu sarsacak nitelikte davranışlarda bulunmak” fiilini işleyen memurlar hakkında KINAMA cezası verilmesini öngörmektedir.Ancak kınama cezası verilen memur geçmiş hizmetleri sırasındaki çalışmaları ve başarı durumlarına göre cezası UYARMA cezasına çevrilebilir.

 

KINAMA cezası verilen memurun bu cezası özlük dosyasında 5 yıl süreyle yer almaktadır.Bu cezanın özlük dosyasından silinmesi için gerekli olan 5 yıl içinde memur aynı cezayı alırsa hakkında bir derece ağır olan AYLIKTAN KESME cezası uygulanır.

 

657 sayılı Kanun, “Hizmet içinde Devlet memurunun itibar ve güven duygusunu sarsacak nitelikte davranışlarda bulunmak” fiilini işleyen memur hakkında AYLIKTAN KESME cezası verilmesini öngörmüştür.

 

AYLIKTAN KESME cezası verilen memur hakkında, geçmiş hizmetleri sırasındaki çalışmaları ve başarı durumlarına göre cezası bir derece hafif olan KINAMA cezası şeklinde uygulanabilir.

 

Özlük dosyasından bu cezanın silinebilmesi için 10 yıl geçmesi gerekmektedir.Memur 10 yıl içinde aynı fiili yeniden işlerse hakkında bir derece ağır olan KADEME İLERLEMESİNİN DURDURULMASI cezası uygulanabilir.

 

 Konu ile ilgili sorularınızı sayfanın en altında Yorum Yap kutusuna yazarak gönderebilirsiniz.Sistemimize kayıtlı olan 1000 den fazla mutemetlerimiz tarafından incelenip cevap verilmeye çalışılacaktır.

Yasal Uyarı

Bu yazının tüm hakları Memurmaasmutemeti.Com'a aittir. " Bu makaleyi başka internet sayfalarında yayınlamak istiyorsanız aktif link olacak şekilde kaynak göstererek yayınlayabirsiniz.Aksi halde yasal takip yapılacaktır.©
Yorum Yap Toplam : 1 Yorum
  • Ahmet SÜREN
    Ahmet SÜREN , 30 Eylül 2015 11:15:16
    genel bütçeli kurumlarda eğitim yolluğu verilirken de mi aynı işlemler yapılacaktır?