Memur Maaş Mutemeti güncel memur maaşları , emekli maaşı hesaplama - nöbet icap ücreti sorgulama konusunda bilgiler içerir. Sağlık personeli, öğretmen, 4B güncel maaş sorgu Memur Maaş Mutemeti ile Sağlık personeli ve Memur maaş hesaplama programı ile diğer sözleşmeli personellere hizmet vermekteyiz.

Bu haber 03 Mayıs 2017 11:31:42 Tarihinde eklenmiştir.

UMKE 24 SAAT GÖREVE HAZIR

İyi eğitilmiş ve ihtiyaca uygun donatılmış gönüllü UMKE ekipler çalışmalarını 81 ilde 24 saat aralıksız sürdürüyor.


 

 

Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) kısa sürede medikal kurtarma hizmetlerinin sunulması, hızlı ve güvenli şekilde hasta-yaralı naklinin sağlanması ve nakil sonrasında acil tedavi ünitelerinin, hizmetinin temin edilmesi gibi amaçlarla hizmet veren  iyi eğitilmiş ve ihtiyaca uygun donatılmış gönüllülerden oluşmaktadır.

 

UMKE'nin 1999'daki Marmara depreminden sonra doğan ihtiyaç kapsamında hayata geçirildiğini ve gönüllülerden oluştuğunu belirten İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü Afetlerde Sağlık Hizmetleri Şube Müdürü Dr. Mustafa Avtepe, "81 ilin tamamında ekiplerimiz bulunuyor. Ülke genelinde yaklaşık 7 bin 500 kişilik bir UMKE ordusu var. Bunun da yaklaşık bin 450'si İstanbul'da faaliyet gösteriyor. Yani bu da ciddi bir rakam." dedi.

 

UMKE YURİÇİ VE YURTDIŞI ÇALIŞMALARINDA DA YER ALIYOR

 

UMKE'nin, hem sağlık hem de kurtarma hizmeti verdiğini, bölgede görev yapan diğer ekiplere ciddi katkılar sağlayan önemli bir yapı olduğunu dile getiren Avtepe, "Bizim esas alanımız medikal kurtarma ama onun dışında gerekli durumlarda sağlık, kurtarma ya da lojistik destek de sağlayabiliyoruz. Birçok durumda yurt içi ve yurt dışı çalışmalarda bulunuyoruz. Ekibimiz, Van, Japonya, Nepal depremleri, Pakistan'daki sel felaketi, son olarak da Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında Celabrus'ta görev yaptı. Türkiye'deki terör operasyonlarında UMKE ekipleri muhakkak bulundu. Ayrıca afetlerde sağlık konularında bilinçlendirme çalışmalarımız var, bunları organize ediyoruz."dedi.

 

15 Temmuz gecesi darbecilerin yaralıları almalarına  müsaade etmediklerini belirten Avtepe, "Hani biz de sağlık personeliyiz, ambulansı da görüyorlar. Asker kılığına girmiş darbeciler bize ateş açıyordu. Adamla göz gözeyiz, köşede siper almış ambulans olduğumuzu görüyordu ancak yaralıları almamıza müsaade etmediler, bize ateş ettiler. Ayrıca ekibimiz dünyanın pek çok ülkesinde yaşanan afetlere de kurtarma çalışmaları için gitti. Ben 30 kadar ülkede afete gittim. Hiçbir ülkede de sağlık personelinin üzerine, ambulansın üzerine, hastanelere ateş edildiğini hiçbir yerde görmedim, ilk defa böyle bir olayla karşılaştım. Savaşta dahi hiçbir sağlık personeline dokunulmaz. Yani pek çok sıkıntılı bölgede çalıştık Cerablus'a da gittik. Operasyonlar döneminde Mardin'de bulundum. Benim bir tane ambulansın içinde pediatrik hasta varken, molotoflandı, ambulansım kaçırıldı, kurşunlandı, çok ciddi tehlikeler yaşadık, atlattık."dedi.

 

KAMU HASTANELERİNE TELSİZ SİSTEMİ KURULDU

 

Olası bir felaket durumunda haberleşmenin kesintiye uğramaması için  haberleşme sistemi kurduklarını belirten Dr. Avtepe, "Bu kapsamda birçok hastanenin yeniden yıkılıp yapılması ya da gerekli desteklerin sağlanması anlamında çalışmalar devam ediyor. Bu projelerin de kısa süre içerisinde bitirilmesi planlanıyor. Buna rağmen İstanbul içerisinde riskli gördüğümüz hastanelerin uygun yerlerine, bu hastanenin büyüklüğüyle orantılı olarak çadır, tıbbi malzeme ve medikal malzeme bulunan yerler hazırladık. Hastane eğer depremden kaynaklı bir nedenle kendisini çalıştıramaz hale gelirse, o konteyneri açıp içindeki malzemeyle en azından gelen acil hastaları çok rahatlıkla karşılayabilecek pozisyonda olacaklar, bu çok önemli. Öte yandan olası bir deprem durumunda yaşanabilecek en önemli sorunların başında enerji sıkıntısı geliyor. Çünkü enerji ve haberleşme biterse her şey bitiyor. Biz buna yönelik de gerekli tedbiri aldık. Olası bir durumda haberleşme için, kamu hastanelerine telsiz sistemleri kurdurduk. Yani hiçbir telli sisteme ihtiyaç olmadan o hastanelerle istediğimiz zaman, istediğimiz gibi konuşabiliyoruz ve hastanede elektrik kesilse, telefonlarla bir yere ulaşamasa dahi telsizle istediği yere ulaşıp gerekli görüşmeyi yapabiliyor."


Konu ile ilgili sorularınızı sayfanın en altında Yorum Yap kutusuna yazarak gönderebilirsiniz.Sistemimize kayıtlı olan 1000 den fazla mutemetlerimiz tarafından incelenip cevap verilmeye çalışılacaktır.

Yasal Uyarı

Bu yazının tüm hakları Memurmaasmutemeti.Com'a aittir. " Bu makaleyi başka internet sayfalarında yayınlamak istiyorsanız aktif link olacak şekilde kaynak göstererek yayınlayabirsiniz.Aksi halde yasal takip yapılacaktır.©
Yorum Yap