Bu haber 03 Mayıs 2017 11:31:42 Tarihinde eklenmiştir. 1527 Defa Okundu.

UMKE 24 SAAT GÖREVE HAZIR

İyi eğitilmiş ve ihtiyaca uygun donatılmış gönüllü UMKE ekipler çalışmalarını 81 ilde 24 saat aralıksız sürdürüyor.

UMKE 24 SAAT GÖREVE HAZIR

 

 

Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) kısa sürede medikal kurtarma hizmetlerinin sunulması, hızlı ve güvenli şekilde hasta-yaralı naklinin sağlanması ve nakil sonrasında acil tedavi ünitelerinin, hizmetinin temin edilmesi gibi amaçlarla hizmet veren  iyi eğitilmiş ve ihtiyaca uygun donatılmış gönüllülerden oluşmaktadır.

 

UMKE'nin 1999'daki Marmara depreminden sonra doğan ihtiyaç kapsamında hayata geçirildiğini ve gönüllülerden oluştuğunu belirten İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü Afetlerde Sağlık Hizmetleri Şube Müdürü Dr. Mustafa Avtepe, "81 ilin tamamında ekiplerimiz bulunuyor. Ülke genelinde yaklaşık 7 bin 500 kişilik bir UMKE ordusu var. Bunun da yaklaşık bin 450'si İstanbul'da faaliyet gösteriyor. Yani bu da ciddi bir rakam." dedi.

 

UMKE YURİÇİ VE YURTDIŞI ÇALIŞMALARINDA DA YER ALIYOR

 

UMKE'nin, hem sağlık hem de kurtarma hizmeti verdiğini, bölgede görev yapan diğer ekiplere ciddi katkılar sağlayan önemli bir yapı olduğunu dile getiren Avtepe, "Bizim esas alanımız medikal kurtarma ama onun dışında gerekli durumlarda sağlık, kurtarma ya da lojistik destek de sağlayabiliyoruz. Birçok durumda yurt içi ve yurt dışı çalışmalarda bulunuyoruz. Ekibimiz, Van, Japonya, Nepal depremleri, Pakistan'daki sel felaketi, son olarak da Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında Celabrus'ta görev yaptı. Türkiye'deki terör operasyonlarında UMKE ekipleri muhakkak bulundu. Ayrıca afetlerde sağlık konularında bilinçlendirme çalışmalarımız var, bunları organize ediyoruz."dedi.

 

15 Temmuz gecesi darbecilerin yaralıları almalarına  müsaade etmediklerini belirten Avtepe, "Hani biz de sağlık personeliyiz, ambulansı da görüyorlar. Asker kılığına girmiş darbeciler bize ateş açıyordu. Adamla göz gözeyiz, köşede siper almış ambulans olduğumuzu görüyordu ancak yaralıları almamıza müsaade etmediler, bize ateş ettiler. Ayrıca ekibimiz dünyanın pek çok ülkesinde yaşanan afetlere de kurtarma çalışmaları için gitti. Ben 30 kadar ülkede afete gittim. Hiçbir ülkede de sağlık personelinin üzerine, ambulansın üzerine, hastanelere ateş edildiğini hiçbir yerde görmedim, ilk defa böyle bir olayla karşılaştım. Savaşta dahi hiçbir sağlık personeline dokunulmaz. Yani pek çok sıkıntılı bölgede çalıştık Cerablus'a da gittik. Operasyonlar döneminde Mardin'de bulundum. Benim bir tane ambulansın içinde pediatrik hasta varken, molotoflandı, ambulansım kaçırıldı, kurşunlandı, çok ciddi tehlikeler yaşadık, atlattık."dedi.

 

KAMU HASTANELERİNE TELSİZ SİSTEMİ KURULDU

 

Olası bir felaket durumunda haberleşmenin kesintiye uğramaması için  haberleşme sistemi kurduklarını belirten Dr. Avtepe, "Bu kapsamda birçok hastanenin yeniden yıkılıp yapılması ya da gerekli desteklerin sağlanması anlamında çalışmalar devam ediyor. Bu projelerin de kısa süre içerisinde bitirilmesi planlanıyor. Buna rağmen İstanbul içerisinde riskli gördüğümüz hastanelerin uygun yerlerine, bu hastanenin büyüklüğüyle orantılı olarak çadır, tıbbi malzeme ve medikal malzeme bulunan yerler hazırladık. Hastane eğer depremden kaynaklı bir nedenle kendisini çalıştıramaz hale gelirse, o konteyneri açıp içindeki malzemeyle en azından gelen acil hastaları çok rahatlıkla karşılayabilecek pozisyonda olacaklar, bu çok önemli. Öte yandan olası bir deprem durumunda yaşanabilecek en önemli sorunların başında enerji sıkıntısı geliyor. Çünkü enerji ve haberleşme biterse her şey bitiyor. Biz buna yönelik de gerekli tedbiri aldık. Olası bir durumda haberleşme için, kamu hastanelerine telsiz sistemleri kurdurduk. Yani hiçbir telli sisteme ihtiyaç olmadan o hastanelerle istediğimiz zaman, istediğimiz gibi konuşabiliyoruz ve hastanede elektrik kesilse, telefonlarla bir yere ulaşamasa dahi telsizle istediği yere ulaşıp gerekli görüşmeyi yapabiliyor."

Yorum Yap
Sağlık Personeli
Entegre Hastanelerinde Acil Nöbet Ücretleri Artırıldı
Entegre Hastanelerinde Acil Nöbet Ücretleri Artırıldı
Entegre Hastanelerinde Acil Nöbet Ücretleri Artırıldı. Kurumların birleştirilmesinin ardından Sağlık Bakanlığı bu konuda yeni bir düzenleme yaptı. Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından düzenleme ile ilgili yayınlanan yazıda E2,E3 tipi ilçe entegre hastanelerinde acil hizmeti kapsamında tutulan nöbetlerde 657 Sayılı Kanunun ek 33. Maddesinde yer alan “ acil servislerde tutulan nöbetler yüzde elli oranında artırımlı ödenir’ hükmü kapsamında artırımlı nöbet ücreti ödeneceği belirtildi.
Sağlık Personeli Alt Bölge Tayinini Ne Zaman Nasıl Yapar?
Sağlık Personeli Alt Bölge Tayinini Ne Zaman Nasıl Yapar?
Alt bölge tayinine başvuracak ve başvuramayacak sağlık personelleri şu şekilde açıklanmıştır. Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarının taşra teşkilatlarında görev yapan sağlık hizmetleri ve yardımcı sağlık hizmetleri sınıfı personeli başvurabilir. Ancak, Bakanlık ve bağlı kuruluşlarının merkez teşkilatlarından taşra teşkilatlarına, taşra teşkilatlarından merkez teşkilatlarına yapılacak atamalar ve görevlendirmeler ile eğitim ve araştırma hastanelerinde görev yapan eğitim görevlisi, başasistan ve asistanları başvuramaz.
MOTOSİKLETLİ SAĞLIK EKİPLERİ GÖREV BAŞINDA
MOTOSİKLETLİ SAĞLIK EKİPLERİ GÖREV BAŞINDA
İzmir sahillerinde rahatsızlanan vatandaşlara anında müdahale edebilmek için motosikletli ekipler oluşturuldu.
HEMŞİRELERİN DİPLOMALARI ULUSLARARASI GEÇERLİLİĞE SAHİP
HEMŞİRELERİN DİPLOMALARI ULUSLARARASI GEÇERLİLİĞE SAHİP
Hekimlik mesleğinden sonra en önemli yardımcı sağlık elemanı olarak görülen hemşirelerin mesleki diplomaları uluslararası geçerliliğe sahip yedi meslek grubundan biri.
SERİ KATİL HEMŞİRENİN CEZASI BELLİ OLDU
SERİ KATİL HEMŞİRENİN CEZASI BELLİ OLDU
Kanada'da hastaları aşırı dozda insülin vererek ölümüne neden olan huzurevi hemşiresinin cezası belli oldu.
AVRUPA HEMŞİRELER DERNEĞİ'NCE DÜZENLENEN KAHRAMAN HEMŞİRE YARIŞMASINDA TÜRK ADAY
AVRUPA HEMŞİRELER DERNEĞİ'NCE DÜZENLENEN KAHRAMAN HEMŞİRE YARIŞMASINDA TÜRK ADAY
Avrupa Hemşireler Derneği tarafından düzenlenen Ansell Avrupa Hero Hemşire Ödülü’ne Türkiye'den hemşire Fatma Susam Özsayın aday gösterildi.
112 ACİL SERVİS EKİBİ HASTANELİK OLDU
112 ACİL SERVİS EKİBİ HASTANELİK OLDU
Ambulansa alınan hasta 112 ekiplerini hastanelik etti.
VEFALI HEMŞİRELERDEN ANLAMLI ZİYARET
VEFALI HEMŞİRELERDEN ANLAMLI ZİYARET
Samsunda aynı hastanede 16 yıldır tedavi gören doğuştan zihinsel ve bedensel engelli Eren Arslan’ı hemşireler evinde ziyaret ettiler.
YAPTIRDIĞI ESTETİK OPERASYONLA DUDAĞINI KAYBETME RİSKİ YAŞAYAN HEMŞİRE TABURCU OLUYOR
YAPTIRDIĞI ESTETİK OPERASYONLA DUDAĞINI KAYBETME RİSKİ YAŞAYAN HEMŞİRE TABURCU OLUYOR
Adana'da kendini doktor olarak tanıtan kuaföre yaptırılan estetik operasyonla dudakları dolgunlaştırıldıktan sonra enfeksiyon kaparak şişen ve dudağını kaybetme riski ile karşılaşan hemşire Merve Keleş 1 aydır gördüğü tedavinin ardından hastaneden taburcu oluyor.
HASTANEDE DEHŞET ANLARI
HASTANEDE DEHŞET ANLARI
Kars Harakani Devlet Hastanesinde yaşanan olayda temizlik görevlisi Erkan E.,daha önceden yaşanan tartışma nedeniyle aralarında husumet bulunan Ebru İ.tarafından silahla vurularak öldürüldü.
DOKTORDAN HEMŞİRE SEVGİLİSİNE İLGİNÇ EVLENME TEKLİFİ
DOKTORDAN HEMŞİRE SEVGİLİSİNE İLGİNÇ EVLENME TEKLİFİ
Özel bir hastanede doktor olan 41 yaşındaki Uğur Kurt, sevgilisi 24 yaşındaki Ayşenur Arslan'a unutulması imkansız bir o kadarda ilginç bir evlenme teklifinde bulundu.
İSTANBUL'DA SAĞLIK PERSONELİ AÇIĞI KAPATMAK İÇİN HANGİ HASTANE HANGİ ÜNVANDA SAĞLIK PERSONELİ ALACAK ?
İSTANBUL'DA SAĞLIK PERSONELİ AÇIĞI KAPATMAK İÇİN HANGİ HASTANE HANGİ ÜNVANDA SAĞLIK PERSONELİ ALACAK ?
Sağlık Bakanlığı atama kurası ile yapacağı İstanbul Sağlık personeli alımı ilan metni
KÖŞE YAZARLARI
TÜMÜ
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
06:00
Güneş
07:29
Öğle
12:41
İkindi
15:15
Akşam
17:40
Yatsı
19:02
ANKET
TÜMÜ

2019 Sağlık Personel Atama Sayısı Ne Olmalıdır?