Bu haber 05 Haziran 2017 11:39:30 Tarihinde eklenmiştir.

MEMURUN YERİ KARDEŞİNİN SAĞLIK DURUMU NEDENİYLE DEĞİŞTİRİLEBİLİR Mİ?

Devlet memurları kardeşlerinin engel veya sağlık durumunu mazeret olarak göstererek yer değişikliği talebinde bulunabilir mi?

 

 

Zorunlu yer değiştirmeye tabi olan devlet memurları, kardeşlerinin engel veya sağlık durumunu mazeret olarak göstererek yer değişikliği talebinde bulunup bulunamayacakları konusunda tereddüt yaşanabilmektedir.

 

Zorunlu yer değiştirmeye tabi Devlet memurları, kendisine veya bazı yakınlarına ilişkin çeşitli mazeretlerin varlığından hareketle yer değiştirme talebinde bulunabilmektedirler.

 

HANGİ DURUMLARDA MEMURLAR KARDEŞLERİ İÇİN YER DEĞİŞTİRME HAKKINA SAHİPTİRLER?

 

-Memurun yargı kararı ile vasi tayin edildiği kardeşinin hastalığının görev yaptığı yerde tedavisinin mümkün olmadığı veya mevcut görev yerinin söz konusu kardeşinin sağlık durumunu tehlikeye düşüreceğini eğitim ve araştırma hastanesi veya üniversite hastanesinden alınacak sağlık kurulu raporu ile belgelendirmesi durumunda, memur yer değiştirme talebinde bulunabilir.

 

- Bakmakla yükümlü olduğu birinci derece kan hısımının ağır engelli raporunun olması durumunda memurların, engellilik durumundan kaynaklanan gerekçelere dayalı olarak yer değiştirme talebinde bulunabilmektedirler.

 

- Ancak memurun birinci derece kan hısımları arasında kardeşlerinin yer almıyor olması nedeniyle (ikinci derece kan hısımı durumundadırlar) memur, vasi tayin edilmediği takdirde kardeşinin sağlık durumu nedeniyle yer değiştirme talebinde bulunamamaktadır.Ancak vasi tayin edilmesi durumunda memur kardeşinin sağlık durumu ile ilgili gerekli sağlık kurulu raporunun alınmış olması kaydıyla, sağlık mazeretine dayanarak yer değiştirme talebinde bulunabilir.

 

 Konu ile ilgili sorularınızı sayfanın en altında Yorum Yap kutusuna yazarak gönderebilirsiniz.Sistemimize kayıtlı olan 1000 den fazla mutemetlerimiz tarafından incelenip cevap verilmeye çalışılacaktır.

Yasal Uyarı

Bu yazının tüm hakları Memurmaasmutemeti.Com'a aittir. " Bu makaleyi başka internet sayfalarında yayınlamak istiyorsanız aktif link olacak şekilde kaynak göstererek yayınlayabirsiniz.Aksi halde yasal takip yapılacaktır.©
Yorum Yap