Bu haber 23 Haziran 2017 20:55:54 Tarihinde eklenmiştir.

ADAY MEMURLARIN BAŞKA BİR KURUMA GEÇEBİLME DURUMLARI

Adaylık sürecine tabi tutulan memurlar adaylıkları kalkmadan başla bir kuruma geçmek isteyebilmektedirler.Bu gibi durumlar kanunla yasaklamış olmakla birlikte, adaylık süresi içinde başka kurumlara geçebilme durumu bazı hallerde mümkün olabilmektedir.

 

 

Bir kamu kurum ve kuruluşunda Devlet memuriyetine girerek adaylık sürecine tabi tutulan aday memurlar adaylık süreleri bitmeden başka bir kuruma geçmek isteyebilirler.Bu gibi durumlar 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ile adaylık süresi içinde aday memurun başka kurumlara naklini yasaklamış olmakla birlikte, adaylık süresi içinde başka kurumlara geçebilme durumu bazı hallerde mümkün olabilmektedir

 

ADAY MEMUR HANGİ DURUMLARDA BAŞKA BİR KURUMA GEÇEBİLİR?

 

Memuriyete girişte sınav şartı, adaylık ve kurumlararası naklen atama konularında 657 sayılı Kanunda yer alan hükümler birlikte değerlendirildiğinde şu sonuçlar çıkmaktadır.

 

-Aday memurun bu dönem içinde başka kuruma naklen geçme yasağının, memuriyet giriş sınavına yeniden tabi tutulmaksızın aday memurun başka kuruma geçişine ilişkin olduğu belirtilebilir.

 

-Yeniden girilen KPSS sonucuna göre başka bir kuruma atanan, aday memurun atanan nakil yasağı kapsamında bir atama olmayacaktır.

 

-Aday memurun, yeniden gireceği KPSS sonucuna göre, merkezi olarak yerleştirilip atamasının yapılacağı kuruma veya KPSS sonrası kurumlarca yapılacak diğer sınavlar neticesinde atanacağı kuruma, çalıştığı kurumdan muvafakat alınması şartıyla geçebileceği

sonucuna ulaşılmaktadır.

 

-Adaylık döneminde başka kuruma naklen atanma yasağı, 657 sayılı Kanuna tabi olmayan akademik personel, askeri personel, 399 sayılı KHK’ya tabi sözleşmeli personel gibi görevlere atanmayı ise engellememektedir.

 

ADAY MEMUR İKEN MEMURİYETTEN AYRILANLARIN BEKLEME SÜRELERİNİN DOLMASI DURUMU

 

Aday memur iken Devlet memuriyetinden ayrılan kişilerin bekleme sürelerini tamamladıktan sonra tekrar memuriyete dönmek istemeleri durumunda;

 

-Yeniden KPSS’ye girmelerine gerek olmadan ayrıldıkları kurumlara, ilgili kurumların takdirinde ve açıktan atama prosedürüne uygun olarak atamaları yapılabilmektedir.

 

-Yeniden KPSS'ye girerek aldıkları sonucuna göre başka bir kuruma atanabilirler.

 

 Konu ile ilgili sorularınızı sayfanın en altında Yorum Yap kutusuna yazarak gönderebilirsiniz.Sistemimize kayıtlı olan 1000 den fazla mutemetlerimiz tarafından incelenip cevap verilmeye çalışılacaktır.

Yasal Uyarı

Bu yazının tüm hakları Memurmaasmutemeti.Com'a aittir. " Bu makaleyi başka internet sayfalarında yayınlamak istiyorsanız aktif link olacak şekilde kaynak göstererek yayınlayabirsiniz.Aksi halde yasal takip yapılacaktır.©
Yorum Yap