Bu haber 21 Nisan 2017 18:55:59 Tarihinde eklenmiştir. 1915 Defa Okundu.

MEMURLAR OFFLİNE MODA GEÇMEDEN ÖNCE

Hafta sonu her şeyden ve teknolojiden uzak bir kaçamak yapmanın kuruyorsunuz.Tam da mevsimi.

MEMURLAR OFFLİNE MODA GEÇMEDEN ÖNCE

 

Hafta sonu her şeyden ve teknolojiden  uzak bir kaçamak yapmanın hayalini kuruyorsunuz.Tam da mevsimi.Gideceğiniz yeri belirlediniz, ihtiyacınız olanları bir çantaya doldurdunuz. ve yollara düştünüz. Macera başlıyor iste senaryonun kırılma anı da burası. Ya mucizevi bir terapi ya da ''Ben nerede yanlış yaptım?" dedirtecek bir deneyim. Offline moda geçmeden önce bazı önlemler almakta fayda var.Her gün yanıtlamak zorunda olduğunuz e-mailler, yaptığınız onlarca telefon konuşması, sayısız WhatsApp sonra teknolojiyle aranıza mesafe koymak istiyor olabilirsiniz, haklısınız. Çünkü bilim insanları aynen bunu öğütlüyor. Telefona, sosyal medyaya bağımlı yaşamak, modern insanın en büyük handikaplarından biri. Ancak hafta sonu şehirden uzak, doğanın kucağında bir kamp yapmayı planlıyorsanız, teknolojiden tamamen vazgeçmek biraz riskli olabilir.

 

Beklenmedik acil bir durumda kimseye ulaşamamak kimsenin isteyeceği bir durum değil. Bu sebeple, yola çıkmadan önce yanınıza alacaklarınızı gözden geçirmekte yarar var. Örneğin, daha önce gitmediğiniz bir yeri keşfetmeyi planlıyorsanız yanınıza navigasyon cihazı alın.Bunun haricinde, telefonunuzu asla evde bırakmayın. Doğayla baş başayken bu cihazları şarj edecek noktalar bulamayabilirsiniz; bu nedenle, yola çıkmadan önce elinizdeki cihazları şarj edin ve yanınıza mutlaka ekstra taşınabilir şarj cihazı alın. Elbette bu cihazların çalıştığından emin olun.

 

Kampa giderken cebinizdeki paralardan olmazsa olmazları olacak. Eğer doğayla baş başa kalma niyetiyle yola çıkıp, hiç bilmediğiniz bir yerin ortasında kalakalmak istemiyorsanız gereksiz yere risk almayın.

 

EKİPMAN ÖNEMLİ

Güvenli bir kaçamak için en önemli şey doğru ekipmanla yola çıkmak. Bunun içinde öncelikli olarak ne kadar süreyle ve hangi koşullarla kamp yapacağımıza karar verin. Bulunduğunuz mevsimi de dikkate alarak ihtiyaç listenizi gözden geçirin.

 

KAMP ÇANTASI

Piyasada kapasitesine göre çok farklı alternatiflerde kamp çantası bulmak mümkün.Büyüklüğünü yanınıza alacağınız eşyaya göre seçin. Ancak esnek ve sırta göre ayarlanabilmesine dikkat edin.Zira yürüyüş sırasında konforsuz bir çanta baş belasına dönüşebilir. Dikişlerine mutlaka dikkat edin.Dayanıklı bir çantayla çok şey taşıyabilirsiniz. Yanda ekstra gözleri, mat yada uyku tulumunu bağlayacağınız bir kemeri, termos için bir bölümün olması da işlerinizi kolaylaştıracaktır.Çantayı yerleştirirken de ağır eşyaları en alta koymayı unutmayın.Kamera,fotoğraf makinesi gibi hassas cihazları mutlaka üst kısma yerleştirin ve sakın termosu çantanın içine koymayın

 

KAMP ÇADIRI

Özellikle bahar aylarında ıslak iklimlere sahip olduğumuzdan siz siz olun,çadırınızı nefes alabilen kumaştan ve çift katlı olanlardan tercih edin. Bu sayede hava yağmurlu, rüzgarlıda olsa, içerde güvenle konaklıya bilirsiniz. Yazın kamp yapmak istediğinizde  ise iç çadırı çıkarıp tek katı kullanmanızı öneririz. Çadırların çoğu naylon kumaştan yapıldığından içeride yanıcı şeyler tutmayın. Yemekleri dışarıda yapın, aydınlatma için mum kullanmayın.

 

TREKKİNG AYAKKABISI

Eğer kampa gündelik hayatınızda kullandığınız spor ayakkabıyla gitmeyi planlıyorsanız,hemen vazgeçin. Emin olun, sizi büyük bir acıdan kurtarmış olacağız.Değişken zeminlerde uzun yürüyüşler yapmayı planlıyorsanız, spor ayakkabılar bunun için uygun değil.Bunun için uygun değil. Bunun için en uygun ayakkabı bileklerinizi yukardan kavrayak ekstra konfor sağlayan trekking ayakkabılarıdır. Bunlar aynı zamanda özel tabanları dolayısıyla yerdeki taş yada kayaları hissettirmez, patika gibi yerlerde kaymadan yürümenizi sağlar.Yağmurda, çamurda yürümeyi planlıyorsanız da bu ayakkabılarla içiniz rahat olsun.Zira trekking ayakkabıları malzemeleri sayesinde su geçirmez ama ayağınızın hava almasını sağlar.

 

DÖNÜŞÜ UNUTMAYIN

Hiç kuşkusuz ki kampa giderken yatacağınız yerin, eşyalarınızın ve ayakkabılarınızın önemi büyük. Ancak bunlar haricinde unutmamamız gereken şeyler de var. Uyku tulumu, mat, mevsime göre üzerinize ekstra polar kazak, termos,baş lambası, çok amaçlı çakı da en önemlileri arasında.Ağırlıktan kaçının , eğer planınız 2 günlük bir kaçamaksa, mümkün olduğu kadar az kıyafetle yola çıkın.

 

Döndüğünüzde bol beğenili #tbt'ler yapmak istiyorsanız elektronik ekipmanınızı hafife almayın. Akıllı telefonlar bu anlamda yeterli olmayabilir. Zira telefonunuzun bol fotoğraf çekmek için kullanmamanızı öneririz.Ne kadar profesyonel çekim yapmak istediğiniz size kalmış.Zevkinize ve ihtiyaçlarınıza uygun kamerayı seçin .Koruyucu kılıfını ya da çantasını,pillerini ihmal etmeden  yola çıkın . Profesyonel çekim yapmak istiyorsanız,tripodunuzu da kamp çantasının kenarına asabilirsiniz. Eğer yüksek ve daha ıssız ortamlarda kamp yapmak niyetindeyseniz, tavsiyemiz yanınıza bir de teleskop alıp yıldızları keşfetmeniz. Eşsiz bir deneyim yaşamak istiyorsanız ise meteor yağmuru tarihlerini takip edin.

 

BU UYGULAMALAR HAYAT KURTARIR

WEATHER CHANNEL

Telefonunuzda mutlaka bir hava durumu uygulaması olmasına özen gösterin.İster Weather Channel, isterseniz Türkçe bir uygulama. Önemli olan lokasyon bazlı bilgi veriyor olması. Bunlara ek olarak nem oranı,yağış durumu,rüzgarın şiddetiyle ilgili bilgi verenler de sizi beklenmedik koşullara hazırlar.

 

TÜRKİYE'DE KAMP ALANLARI

Yanlış okumadınız biraz uzun olsa da bu bir uygulama adı ve eğer Türkiye sınırları içinde kamp yapmayı planlıyorsanız, yola çıkmadan önce bu uygulamayı mutlaka telefonunuza indirin. Tek başınıza kamp yapmaktan çekiniyorsanız, bu uygulama üzerinden konumunuza en yakın kamping alanlarını bulabilirsiniz.Konumları, genel özellikleri ve iletişim bilgileri çabası.

 

MAPS.ME

Yanınızda bir navigasyon cihazı yoksa en azından Maps.Me uygulamanız olsun.Doğayla baş başa kaldığınızda internetinizin olma ve Google Map'in yerinizi saptayamama olasılığına karşı bu uygulama hayatınızı kurtarabilir.Çevrimdışı olarak çalışan uygulamada dünyanın dört bir yanında yönünüzü bulabilirsiniz. Ancak gideceğiniz yerin haritasını yola çıkmadan indirmeyi unutmayın.

 

KNOTS GUIDE

İlk defa kampa gidecekler için bulunmaz bir uygulama olan Knots Guide, size farklı düğüm atma şekillerini öğretiyor. Özellikle tek başınıza çadır kuracaksanız bu tür bağları bilmeniz gerekecektir. Son dakikada kamp ortamında kriz yaşamak istemiyorsanız bu uygulamaya önceden göz atmakta fayda var. Eğer buna vaktiniz kalmadıysa, kamp ortamında vakit geçirmek için de süper bir seçenek

 

SKYVIEW FREE

Kamp alanında arkadaşlarınızla mesajlaşmaktan, telefonda konuşmaktan ya da internette sörf yapmaktan daha zevkli şeyler olacak.Bunlardan biride gökyüzündeki yıldızları keşfetmek.Bunun için bir gökbilimci olmaya gerek yok.Çevrimdışı da çalışabilen Skyviev uygulamasından yıldızların konumlarını ve rotalarını takip edebilir, yıldızları 3 boyutlu inceleyebilirsiniz.Gece görüşüyle çekeceğiniz fotoğraflar adete oyun gibi.

 

LEAFSNAP

Ormanda yürüyüş yaparken karşınıza çıkan ağaçların türlerini biliyor musunuz? Elbette hepsini bilmenize imkan yok. Kolombiya Üniversitesi'nin hazırladığı leafsnap uygulaması yeşil dünyanın Shazam'ı adeta. Tek yapmanız gereken ağacın yaprağını çekip uygulamada aratmak.Burada öğrendiklerinizi dönüşte arkadaşlarınıza ballandıra ballandıra anlatabilirsiniz.

 

MİLLİ PARKLAR

Tam olarak nereye gideceğiniz konusunda kafanız karışıksa, milli parklar uygulamasına göz atmanızda yarar var.İster şehir seçerek, isterseniz konumuna göre arama yaparak Türkiye deki

milli parklar listesini görebilirsiniz. Uygulama size aktivite alanında da arama yaptırıyor. Olta balıkçılığı, bisiklet turu, doğa yürüyüşü ve buna benzer aktivitelerden birini seçerek nokta atışı da yapabilirsiniz.

Yorum Yap
Memur Yaşam
Çalışan Anneler Erken Emekli Olabilir mi? Annelerin Erken Emeklilik Şartı
Çalışan Anneler Erken Emekli Olabilir mi? Annelerin Erken Emeklilik Şartı
Doğum borçlanmaları ile çalışan annelerin sigorta girişlerinden sonra dünyaya gelen çocukları için 3 çocuğa prim borçlanması yapılabilmekte. Sigorta başlangıcından sonra dünyaya gelen ve hayatta bulunan çocukları için her yıla 2 yıl borçlanarak 3 çocuk için toplamda 6 yıl daha erken emekli olabiliyor. 6 yıl prim borçlanma süresi 2160 gün için mutlaka 3 çocuk şartının bulunması gerekiyor.Çalışan Anneler Erken Emekli Olabilir mi? Annelerin Erken Emeklilik Şartı
Taşınır mal sorumlusundan kefalet aidatı kesintisi yapılır
Taşınır mal sorumlusundan kefalet aidatı kesintisi yapılır
Mebe bağlı okullarda taşınır mal sorumlusu görevlilerden kefalet sandığı kesilip kesilmemesi hakkında tereddütler yaşanıyor.
MEMUR ZAMMI BELLİ OLDU
MEMUR ZAMMI BELLİ OLDU
2018'de memur zam oranı %4 + %3,5 ve 2019'da %4 + %5 olacak. Bugün saat 11'de imzalar atılacak.
HÜKÜMETTEN MEMURA SON ZAM TEKLİFİ
HÜKÜMETTEN MEMURA SON ZAM TEKLİFİ
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sarıeroğlu, memur ve memur emeklilerinin maaşlarına 2018 için yüzde 3,5+3,5, 2019 için yüzde 4+5 zam teklif ettiklerini açıkladı. Teklifle ilgili konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın, "Teklifi müzakere edilebilir buluyoruz. Konuyu konfederasyonumuzda değerlendirecek ve kamuoyuna ayrıca bir teklif sunacağız" dedi.
MEMUR SEN YENİ ZAM TEKLİFİNİ BEKLİYOR
MEMUR SEN YENİ ZAM TEKLİFİNİ BEKLİYOR
Toplu sözleşme görüşmelerinde Memur sen'in beklentilerinin çok altında bir zam teklifi sunan hükümetten makul bir teklif bekleniyor.
HÜKÜMETTEN MEMURA ZAM AÇIKLAMASI
HÜKÜMETTEN MEMURA ZAM AÇIKLAMASI
Yaklaşık 3.2 milyon memur ve 1.9 milyon memur emeklisini ilgilendiren memur emeklisi zammı toplu sözleşme görüşmelerinde hükümet teklifini açıkladı.
PTT 2500 MEMUR ALIMI
PTT 2500 MEMUR ALIMI
2017 PTT memur alım ne zaman yapılacak sorusunun yanıtı belli oldu.
BODRUM'DA KORKUTAN DEPREM
BODRUM'DA KORKUTAN DEPREM
Bodrum'da Saat 08.18'de meydana gelen depremin büyüklüğü 4,6 olarak açıklandı.
KURBAN BAYRAMI TATİLİ KAÇ GÜN?
KURBAN BAYRAMI TATİLİ KAÇ GÜN?
Bu yıl 30 Ağustos Zafer Bayramı ve 1 Eylül’de başlayacak olan Kurban Bayramı’nın ardı ardına gelmesi sebebiyle arefe gününün tam gün ilan edilebilmesi ihtimali ortaya çıktı.
408 BİN MEMUR EMEKLİSİNE MÜJDE
408 BİN MEMUR EMEKLİSİNE MÜJDE
Anayasa Mahkemesi 1988’de emekli olan Yeşiltepe’ye emekli ikramiyesi için enflasyon kaynaklı 10 bin 372 TL ‘değer kaybı’ tazminatı ödenmesine karar verdi. Aynı durumda 408 bin memur emeklisi bulunuyor.
MEMUR-SEN'İN TOPLU SÖZLEŞME TALEPLERİ
MEMUR-SEN'İN TOPLU SÖZLEŞME TALEPLERİ
Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, yürütülecek 4. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde, “Teklifimiz 3 alternatif şekilde ama 3 alternatif teklifimizin bir tek amacı var o da kamu görevlilerinin, kamu gücünü yükseltmek, açlık sınırının bin 600 TL olduğu, yoksulluk sınırının 4 bin 100 TL rakamlarında bulunduğu bir zeminde refah seviyesinde ücret alacağımız bir toplu sözleşme olsun” dedi.
BAKAN'DAN MEMUR ZAM AÇIKLAMASI
BAKAN'DAN MEMUR ZAM AÇIKLAMASI
Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu, memurun zam pazarlığı ile ilgili açıklamalarda bulundu.
KÖŞE YAZARLARI
TÜMÜ
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
06:00
Güneş
07:29
Öğle
12:41
İkindi
15:15
Akşam
17:40
Yatsı
19:02
ANKET
TÜMÜ

2019 Sağlık Personel Atama Sayısı Ne Olmalıdır?