Bu haber 20 Haziran 2017 11:41:39 Tarihinde eklenmiştir. 2346 Defa Okundu.

Becayiş yapanlara harcırah verilir mi?

Kendi isteği ile tayin olanlara becayiş yolluk ödenir mi ?

22.07.2003 tarihinden itibaren becayiş (karşılıklı yer değiştirenlere) yapanlara da harcırah verilmektedir.

 

12 Ağustos 2003 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 4969 sayılı Kanunun birinci maddesinin (c) bendiyle, yukarıda yer verilen ve becayiş olanlara harcırah verilmeyeceğini düzenleyen açık hüküm, kaldırılmıştır. 4969 sayılı Kanunun yürürlük maddesi gereğince de, bu düzenleme 22/7/2003'ten itibaren yürürlüğe konulmuştur.

 

Düzenlemenin kaldırılma nedeni, naklen atamalarda yapılan düzenlemedir. Bu düzenlemeye göre, "kendi isteği ile tayin olunanlara" harcırah verilmeyeceği hüküm altına alınmıştır. Kendi isteğiyle tayin isteyenlere harcırah verilmeyeceğine yönelik bu yeni düzenleme becayişi de kapsadığından, becayişe dair açık düzenleme, kanun metninden çıkarılmıştır.

 

Kanunun madde gerekçesinde yer alan "Ayrıca, kendilerinin yazılı talebi üzerine atananlara harcırah verilmeyeceğine ilişkin Harcırah Kanununun 10 uncu maddesinde yapılan değişiklik sonucu becayiş olunanlara harcırah verilmeyeceği yönündeki mevcut hükme de gerek kalmamış ve ilgili hüküm yürürlükten kaldırılmış bulunmaktadır." şeklindeki açıklama da, bu yorumu doğrular niteliktedir.Konu ile ilgili sorularınızı sayfanın en altında Yorum Yap kutusuna yazarak gönderebilirsiniz.Sistemimize kayıtlı olan 1000 den fazla mutemetlerimiz tarafından incelenip cevap verilmeye çalışılacaktır.

Yasal Uyarı

Bu yazının tüm hakları Memurmaasmutemeti.Com'a aittir. " Bu makaleyi başka internet sayfalarında yayınlamak istiyorsanız aktif link olacak şekilde kaynak göstererek yayınlayabirsiniz.Aksi halde yasal takip yapılacaktır.©
Yorum Yap