Bu haber 08 Mart 2017 02:12:32 Tarihinde eklenmiştir. 1470 Defa Okundu.

KADIN VE BESLENME

Sağlıklı bir kadının günlük alması gerekli besinler ve miktarları nelerdir? Aşağıdaki Besin Grupları ve Sağlıklı Beslenme Tabağı ile bunu açıklamaya çalışalım.

KADIN VE BESLENME

1-      Süt, Yoğurt, Peynir Grubu: Bu gruptan günde  3 porsiyon tüketilmesi önerilmektedir.

1 porsiyon ölçüsü örnek olarak süt, kefir 1 kupa (240)ml, yoğurt 1 kupa veya 1 küçük kase (200 ml), ayran 1.5 kupa (350 ml), peynir 2 kibrit kutusu büyüklüğünde  (60 gr)

 

2-      Et-Tavuk-Balık-Yumurta-Kurubaklagil-Yağlı Tohumlar-Ser Kabuklu Yemiş Grubu: Bu gruptan günde 3-4 porsiyon tüketilmesi önerilmektedir.

1 Porsiyon ölçüsü olarak 2 küçük boy yumurta, Et ölçüsü 1 el ayası büyüklüğü veya 1 adet büyük pirzola (80 gr), Balık 1 el büyüklüğünde ince dilim (150 gr), Hamsi gibi küçük balıklar 12-13 adet, Badem 1 avuç veya 24-26 adet

 

3-      Ekmek ve Tahıl Gurubu Besinler: Bu gruptan günde 3-4 porsiyon tüketilmesi önerilmektedir.

2 ince dilim ekmek (50 gr), Simit (½) 50 gr, Bulgur Pişmiş 4-5 yemek kaşığı, Çorba 1 küçük kase.

 

4-      Sebzeler Gurubu: Bu gruptan günde 2 ½ porsiyon tüketilmesi önerilmektedir.

Koyu Yeşil Yapraklı Sebzeler (Pişmiş) 1 kupa veya 5-6 yemek kaşığı, Kıvırcık-Marul-Tere-Nane (Doğranmış) 2 kupa veya 1 büyük kase, Brokoli-Taze Fasulye-Enginar-Yeşil Kabak (Pişmiş) 1 kupa veya 5-6 yemek kaşığı, Kırmızı-Turuncu-Mavi-Mor Sebzeler (Çiğ veya Pişmiş) Örneğin domates-havuç(Doğranmış) 1 orta boy veya 1 kupa, Kırmızı biber-Turp-Pancar-Patlıcan-Kırmızı lahana(Doğranmış, çiğ veya pişmiş) 1 kupa veya 1 küçük kase veya 5-6 yemek kaşığı.

 

5-      Meyveler Grubu: Bu gruptan günde 2 porsiyon tüketilmesi önerilmektedir.1 posiyonun ölçüleri şu şekildedir:

Elma-Portakal-Şeftali 1 orta boy, Armut-Ayva 1 küçük boy, Mandalina 2 orta boy, Limon 2 büyük boy, Kayısı 4 büyük adet veya 7-8 küçük adet, incir 2 adet, Hurma 1 adet büyük veya 3 adet küçük boy.

            Sabah, öğlen ve akşam yemeklerinde sağlıklı seçenekler yaparak önerilen miktarları tüketmek için “Sağlıklı Yemek Tabağını” örnek alabiliriz. Bu tabakta almamız gereken 5 yemek grubunu ve miktarını pratik olarak görebiliriz.

Günlük Sıvı ihtiyacı kadınlar için önerilen miktar günde 2000 ml. Olarak önerilmektedir. Gebe kadın için 300 ml, emziren kadın için ise 700 ml daha ek olarak önerilmektedir.

 

GEBE VE EMZİKLİ KADINDA BESLENME

Gebe kadınlara yönelik sağlıklı beslenme önerileri genel popülasyon ile benzerlik gösterir ancak dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır.

* Artan enerji ve besin ögelerinin karşılanabilmesi için 3 ana öğüne ek olarak mutlaka 2-3 ara öğün tüketilmeli ve öğün saatlerinin düzenli olmasına dikkat edilmelidir.

* Artan enerji ihtiyacı besin ögesinden fakir ancak enerji içeriği yüksek (yağlı, şekerli yiyecekler) besinlerden karşılanmak yerine gebelikte öne çıkan kalsiyum, demir, folik asit gibi vitamin ve mineralleri de içeren besinlerden karşılanmalıdır.

* Her öğün beş besin grubundan da yeterli miktarda tüketilmelidir. Tüketim miktarı annenin gebelik öncesi beslenme durumu, gebelik sırasında ağırlık kazanımı, gestasyon haftası, yaşı ve aktivitesi göz önünde bulundurularak belirlenmelidir.

* Yeterli enerji ve posa alımı için tam buğday ekmeği veya diğer tam tahıl ürünlerinden yeterli miktarda tüketilmelidir.

* Vitamin ve mineral ihtiyacını karşılamak için günde en az 5 porsiyon kadar sebze ve meyve tüketilmelidir (iyice yıkanarak).

* Protein ve kalsiyum ihtiyacını karşılamak için günde 3–4 porsiyon süt ve süt ürünü tüketilmelidir (çiğ süt ürünlerinden kaçınılmalı, pastörize veya UHT sütten yapılmış besinler tüketilmeli)

* Protein ve demir ihtiyacını karşılamak için yeterli miktarda kırmızı et (mümkünse az yağlı), kümes hayvan eti (mümkünse az yağlı ve derisiz) ve yağlı balık tüketilmelidir (çiğ et, çok yağlı etler, işlenmiş et ürünleri ve metil-civa yoğunluğu yüksek deniz ürünleri tüketiminden kaçınılmalı)

* Bitkisel sıvı yağlar (zeytinyağı, fındık yağı vb), yağlı tohumlar (ceviz, fındık, badem vb) tercih edilmeli ve tüketim miktarına dikkat edilmelidir.

* Tuz, eklenmiş şeker ve kafein alımı sınırlandırılmalıdır.

* Yeterli miktarda sıvı tüketilmelidir (tercihen su, süt, ayran, taze meyve suları ve şeker eklenmemiş alkolsüz içecekler).

* Alkol tüketiminden kaçınılmalıdır.

Yorum Yap
Memur Yaşam
Çalışan Anneler Erken Emekli Olabilir mi? Annelerin Erken Emeklilik Şartı
Çalışan Anneler Erken Emekli Olabilir mi? Annelerin Erken Emeklilik Şartı
Doğum borçlanmaları ile çalışan annelerin sigorta girişlerinden sonra dünyaya gelen çocukları için 3 çocuğa prim borçlanması yapılabilmekte. Sigorta başlangıcından sonra dünyaya gelen ve hayatta bulunan çocukları için her yıla 2 yıl borçlanarak 3 çocuk için toplamda 6 yıl daha erken emekli olabiliyor. 6 yıl prim borçlanma süresi 2160 gün için mutlaka 3 çocuk şartının bulunması gerekiyor.Çalışan Anneler Erken Emekli Olabilir mi? Annelerin Erken Emeklilik Şartı
Taşınır mal sorumlusundan kefalet aidatı kesintisi yapılır
Taşınır mal sorumlusundan kefalet aidatı kesintisi yapılır
Mebe bağlı okullarda taşınır mal sorumlusu görevlilerden kefalet sandığı kesilip kesilmemesi hakkında tereddütler yaşanıyor.
MEMUR ZAMMI BELLİ OLDU
MEMUR ZAMMI BELLİ OLDU
2018'de memur zam oranı %4 + %3,5 ve 2019'da %4 + %5 olacak. Bugün saat 11'de imzalar atılacak.
HÜKÜMETTEN MEMURA SON ZAM TEKLİFİ
HÜKÜMETTEN MEMURA SON ZAM TEKLİFİ
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sarıeroğlu, memur ve memur emeklilerinin maaşlarına 2018 için yüzde 3,5+3,5, 2019 için yüzde 4+5 zam teklif ettiklerini açıkladı. Teklifle ilgili konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın, "Teklifi müzakere edilebilir buluyoruz. Konuyu konfederasyonumuzda değerlendirecek ve kamuoyuna ayrıca bir teklif sunacağız" dedi.
MEMUR SEN YENİ ZAM TEKLİFİNİ BEKLİYOR
MEMUR SEN YENİ ZAM TEKLİFİNİ BEKLİYOR
Toplu sözleşme görüşmelerinde Memur sen'in beklentilerinin çok altında bir zam teklifi sunan hükümetten makul bir teklif bekleniyor.
HÜKÜMETTEN MEMURA ZAM AÇIKLAMASI
HÜKÜMETTEN MEMURA ZAM AÇIKLAMASI
Yaklaşık 3.2 milyon memur ve 1.9 milyon memur emeklisini ilgilendiren memur emeklisi zammı toplu sözleşme görüşmelerinde hükümet teklifini açıkladı.
PTT 2500 MEMUR ALIMI
PTT 2500 MEMUR ALIMI
2017 PTT memur alım ne zaman yapılacak sorusunun yanıtı belli oldu.
BODRUM'DA KORKUTAN DEPREM
BODRUM'DA KORKUTAN DEPREM
Bodrum'da Saat 08.18'de meydana gelen depremin büyüklüğü 4,6 olarak açıklandı.
KURBAN BAYRAMI TATİLİ KAÇ GÜN?
KURBAN BAYRAMI TATİLİ KAÇ GÜN?
Bu yıl 30 Ağustos Zafer Bayramı ve 1 Eylül’de başlayacak olan Kurban Bayramı’nın ardı ardına gelmesi sebebiyle arefe gününün tam gün ilan edilebilmesi ihtimali ortaya çıktı.
408 BİN MEMUR EMEKLİSİNE MÜJDE
408 BİN MEMUR EMEKLİSİNE MÜJDE
Anayasa Mahkemesi 1988’de emekli olan Yeşiltepe’ye emekli ikramiyesi için enflasyon kaynaklı 10 bin 372 TL ‘değer kaybı’ tazminatı ödenmesine karar verdi. Aynı durumda 408 bin memur emeklisi bulunuyor.
MEMUR-SEN'İN TOPLU SÖZLEŞME TALEPLERİ
MEMUR-SEN'İN TOPLU SÖZLEŞME TALEPLERİ
Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, yürütülecek 4. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde, “Teklifimiz 3 alternatif şekilde ama 3 alternatif teklifimizin bir tek amacı var o da kamu görevlilerinin, kamu gücünü yükseltmek, açlık sınırının bin 600 TL olduğu, yoksulluk sınırının 4 bin 100 TL rakamlarında bulunduğu bir zeminde refah seviyesinde ücret alacağımız bir toplu sözleşme olsun” dedi.
BAKAN'DAN MEMUR ZAM AÇIKLAMASI
BAKAN'DAN MEMUR ZAM AÇIKLAMASI
Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu, memurun zam pazarlığı ile ilgili açıklamalarda bulundu.
KÖŞE YAZARLARI
TÜMÜ
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
06:26
Güneş
07:58
Öğle
12:52
İkindi
15:12
Akşam
17:34
Yatsı
18:59
ANKET
TÜMÜ

2019 Sağlık Personel Atama Sayısı Ne Olmalıdır?