Memur Maaş Mutemeti güncel memur maaşları , emekli maaşı hesaplama - nöbet icap ücreti sorgulama konusunda bilgiler içerir. Sağlık personeli, öğretmen, 4B güncel maaş sorgu Memur Maaş Mutemeti ile Sağlık personeli ve Memur maaş hesaplama programı ile diğer sözleşmeli personellere hizmet vermekteyiz.

Bu haber 08 Mart 2017 02:48:38 Tarihinde eklenmiştir.

ÇOCUKLARIN YANINDA SİGARA İÇMENİN ZARARLARINI BİLİYORMUSUNUZ ?

Çocuklarımızın sigara dumanına uzun süre ya da kısa süre maruz kalması arasında fark yoktur.

Çocuklar gündelik yaşam içerisinde bir şekilde sigara veya diğer tütün ürünlerinin dumanlarına maruz kalırlar. Bu maruziyet evde, arabada, alışveriş merkezlerinin girişlerinde, parklarda ve daha pek çok yerde gerçekleşir. Sigara dumanına uzun ya da kısa süre maruz kalma arasında bir fark yoktur. Her maruz kalış çocuğunuzun sağlığı için bir risk oluşturur.

 

Sigara ve diğer tütün ürünü kullanan kişilerin akciğerlerine çektikleri duman, “birinci el tütün dumanı” olarak adlandırılıyor. Bu ürünlerin, içen kişinin sağlığına verdiği zararlar artık yıllardır biliniyor. Ancak sorun şu ki bu ürünler sadece içen kişilere değil etrafındakilere de zarar veriyor.

 

Siz içmeseniz dahi yanınızda sigara, nargile gibi tütün ürünlerinin içilmesi ve çıkan dumana maruz kalmanız, bu dumanı solumanız pasif etkilenim olarak tanımlıyor. Bu durum sizi de pasif içici yapıyor.

 

Pasif etkilenim iki şekilde gerçekleşiyor. Birincisi; sigara içen bir kişinin nefesiyle dışarı verdiği ve sigarasının yanan ucundan çıkan “ikinci el tütün dumanı” olarak adlandırılan dumana maruz kalma sonucunda.  İkincisi ise “üçüncü el tütün dumanına” maruz kalarak.  Bu durumda ise tütün dumanına doğrudan maruz kalmasanız bile daha önce bulunduğunuz ortamda sigara içilmiş ise, sigara dumanının içinde yer alan zararlı bileşenler giysilere, araba döşemelerine, koltuklara,  oda içerisinde yer alan diğer eşyalara bulaşıyor ve bu maddeler uzunca bir süre ortamın havasına karışmaya devam ediyor. Sigara içilen bu ortamların havalandırılması da çözüm olmuyor. Kendisi sigara içmediği halde buralarda bulunan kişiler ortamdaki havayı soludukça üçüncü el tütün dumanına maruz kalıyorlar.

 

Gerek ikinci el sigara dumanına gerekse üçüncü el sigara dumanına maruz kalma çocuğunuzun sağlığı için ciddi bir tehdit oluşturuyor. Tütün dumanına maruz kalan çocuklarda; akciğer fonksiyonlarında azalma; astım; pnömoni ve bronşit gibi üst ve alt solunum yolu enfeksiyonları, kulak enfeksiyonları gibi ciddi sağlık sorunları görülmektedir(1).

 

Tütün dumanına maruz kalma, yıllar sonra bile çocuğunuzun sağlığı üzerinde ciddi sağlık sorunlarına yol açıyor (2,3). İşte bunlardan birkaçı:

 

  • Çocukluk dönemi kanserlerinde artış,

  • Lipid ve kolesterol metabolizma bozukluklarında artış,

  • Diyabet ve kalp damar hastalıklarına yol açan metabolik sendrom riskinde artış,

  • Öğrenme yetersizliğinde artış, davranış bozuklukları, vb.

  •  


Ayrıca ailesinde sigara içilen çocukların, ileriki yaşlarında sigara içicisi olma olasılıkları ailesinde sigara içilmeyen çocuklara nazaran çok daha yüksek (4).

Başta çocuğunuz olmak üzere ailenizi tütün ve tütün ürünlerinin zararlarından korumanın en etkili yolu aile içinde sigara, nargile gibi tütün ürünlerinin kullanımına izin vermemektir.

Evinizde sigara içilmesine izin vermeyerek ailenizin tütün dumanına maruziyetini ortadan kaldırın. Çocuklarınızın ileride birer sigara içicisi olmalarının önüne geçin.

 

KAYNAKLAR:

  1. U.S. Department of Health and Human Services. Children and Secondhand Smoke Exposure, Excerpts from The Health Consequences of Involuntary Exposure to Tobacco Smoke: A Report of the Surgeon General. Atlanta, GA: U.S. Department of Health and Human Services, Centers for Disease Control and Prevention, National Center for Chronic Disease Prevention and Health Promotion, Office on Smoking and Health, 2006.
  2. Weitzman M., Cook, S., Auinger, P., Florin, T., Daniels S., Nguyen, M., Winickoff, J. (2005). Tobacco Smoke Exposure Is Associated With the Metabolic Syndrome in Adolescents. Circulation, 112(6). 862-9.
  3. Committee on Environmental Health, Committee on Substance Abuse, Committee on Adolescence, and Committee on Native American Child Health. (2009). Tobacco Use: A Pediatric Disease- Appendix 1: Diseases and Other Adverse Health Events with which Secondhand or Prenatal Tobacco Smoke Exposure has been Associated, Pediatrics, 124(5). 1474-87.
  4. Melchior, M., Chastang, J.F., Mackinnon, D., Galera, C., Fombonne, E. (2010). The intergenerational transmission of tobacco smoking--the role of parents' long-term smoking trajectories. Drug and Alcohol Dependence, 107(2-3). 257-60. 

 

 

BENDE VARIM DİYORSANIZ

 

Tütün ve ürünlerinin sağlığımıza verdiği zararlar artık tüm dünyada bilinen bir gerçek. Her yıl dünyada milyonlarca kişi tütün kullanımına bağlı hastalıklar nedeniyle ölüyor, pek çok kişi ise kendisi kullanmasa bile başkalarının içtiği tütünün dumanına maruz kalmaktan dolayı yaşamını yitiriyor.

 

Bugün pek çok ülkede olduğu gibi ülkemizde de özellikle son 10 yıl içerisinde tütünle mücadele çalışmaları oldukça istikrarlı bir şekilde yürütülüyor. Öyle ki ülkemizin tütün kontrolüne yönelik yürüttüğü çalışmalar Dünya Sağlık Örgütü tarafından tüm dünyaya örnek olarak gösteriliyor.

 

Ülkemizde, sigara bırakmak isteyen kişilere destek olmak amacıyla açılan Alo 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı, sigara bırakma poliklinikleri, mevzuat çalışmaları, toplum genelinde tütün ve tütün ürünlerinin zararları konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla yürütülen medya kampanyaları, kanun ihlallerini tespit etmeye yönelik yapılan denetimler yürütülen bu çalışmalardan sadece birkaçı.

 

Ülkemizde yürütülen bu çalışmalar gerek kendimizin, sevdiklerimizin gerekse toplumumuzun sağlığı bakımından son derece önemli. Bu nedenle konuya ortak duyarlılık göstermemiz ve birlikte hareket etmemiz bize tütünle mücadelede özellikle çocuk ve gençlerimizi korumada çok önemli kazanımlar sağlayacaktır.  

 

Bu mücadelede  BEN DE VARIM DİYORSANIZ, BEN BIRAKTIM SEN DE BIRAKABİLİRSİN DİYORSANIZ, BENİM DE BİR ÖNERİM VAR diyorsanız tutun.mucadele@saglik.gov.tr e-posta adresine yazarak bizimle paylaşın. 


Konu ile ilgili sorularınızı sayfanın en altında Yorum Yap kutusuna yazarak gönderebilirsiniz.Sistemimize kayıtlı olan 1000 den fazla mutemetlerimiz tarafından incelenip cevap verilmeye çalışılacaktır.

Yasal Uyarı

Bu yazının tüm hakları Memurmaasmutemeti.Com'a aittir. " Bu makaleyi başka internet sayfalarında yayınlamak istiyorsanız aktif link olacak şekilde kaynak göstererek yayınlayabirsiniz.Aksi halde yasal takip yapılacaktır.©
Yorum Yap
Memur Yaşam
Çalışan Anneler Erken Emekli Olabilir mi? Annelerin Erken Emeklilik Şartı
Çalışan Anneler Erken Emekli Olabilir mi? Annelerin Erken Emeklilik Şartı
Doğum borçlanmaları ile çalışan annelerin sigorta girişlerinden sonra dünyaya gelen çocukları için 3 çocuğa prim borçlanması yapılabilmekte. Sigorta başlangıcından sonra dünyaya gelen ve hayatta bulunan çocukları için her yıla 2 yıl borçlanarak 3 çocuk için toplamda 6 yıl daha erken emekli olabiliyor. 6 yıl prim borçlanma süresi 2160 gün için mutlaka 3 çocuk şartının bulunması gerekiyor.Çalışan Anneler Erken Emekli Olabilir mi? Annelerin Erken Emeklilik Şartı
Taşınır mal sorumlusundan kefalet aidatı kesintisi yapılır
Taşınır mal sorumlusundan kefalet aidatı kesintisi yapılır
Mebe bağlı okullarda taşınır mal sorumlusu görevlilerden kefalet sandığı kesilip kesilmemesi hakkında tereddütler yaşanıyor.
MEMUR ZAMMI BELLİ OLDU
MEMUR ZAMMI BELLİ OLDU
2018'de memur zam oranı %4 + %3,5 ve 2019'da %4 + %5 olacak. Bugün saat 11'de imzalar atılacak.
HÜKÜMETTEN MEMURA SON ZAM TEKLİFİ
HÜKÜMETTEN MEMURA SON ZAM TEKLİFİ
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sarıeroğlu, memur ve memur emeklilerinin maaşlarına 2018 için yüzde 3,5+3,5, 2019 için yüzde 4+5 zam teklif ettiklerini açıkladı. Teklifle ilgili konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın, "Teklifi müzakere edilebilir buluyoruz. Konuyu konfederasyonumuzda değerlendirecek ve kamuoyuna ayrıca bir teklif sunacağız" dedi.
MEMUR SEN YENİ ZAM TEKLİFİNİ BEKLİYOR
MEMUR SEN YENİ ZAM TEKLİFİNİ BEKLİYOR
Toplu sözleşme görüşmelerinde Memur sen'in beklentilerinin çok altında bir zam teklifi sunan hükümetten makul bir teklif bekleniyor.