Bu haber 10 Şubat 2017 19:25:35 Tarihinde eklenmiştir. 2127 Defa Okundu.

1.5 MİLYON KİŞİYİ İLGİLENDİREN İSTİHDAM PAKETİ HAZIR

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, 1.5 milyon kişiyi ilgilendiren istihdam paketini hızla hayata geçireceklerini belirtti.

1.5 MİLYON KİŞİYİ İLGİLENDİREN İSTİHDAM PAKETİ HAZIR

 

 

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu,istihdam paketi ile ilgili olarak yaptığı açıklamada kadınlar başta olmak üzere dezavantajlı kesimlere pozitif ayrımcılık uygulayarak 100 bin kontenjan ayırdıklarını belirtti.

 

İSTİHDAM PAKETİNİN DETAYLARI

 

-İstihdam paketi kapsamında mesleki eğitim kurslarından 200 bin kişi yararlanacak ve bu kursiyerlerin iş sahibi olması sağlanacak.

 

-Önümüzde ki dönem topluma yararlı çalışma kapsamında istihdam edilecek olan kişiler ağaçlandırma, okul temizliği, parkların bakımı gibi işlerde 9 ay çalışacak.

 

-500 bin çalışanın 100 binine yönelik pozitif ayrımcılık yapılacak. 100 bin kişi dezavantajlı toplum kesimlerinden oluşması sağlanacak. Bunların 50 bini kadın, 40 bini engelli, 10 bini de eski mahkumlardan oluşacak.

 

-Yeni her istihdamın bilgisi veri bankasında toplanacak ve takibi yapılacak. Mevcut istihdamını artıranlara destek verilecek. 500'ün üzerine yapacağı istihdam artışına destek verilecek.

 

-İşverenlerin, aralık sonu itibarıyla çalıştırdığı işçi sayısına ilave yarattığı her istihdamın maliyeti devlet tarafından karşılanacak. Devlet bu tarihten sonra işe alınan işçilerin bir yıl süre ile asgari ücret üzerinden SGK prim, işsizlik fonu kesintileri ve vergilerini

karşılayacak.

 

-500 bin kişinin işbaşı eğitimi ile istihdamı sağlanacak. İşbaşı eğitimi sürecince bu kişilerin maaşları devlet tarafından ödenecek. Eğitim sonunda kalıcı istihdam olur yani işveren işbaşı eğitimi alanların işine devamını isterse yeni teşvikten yararlanacak. Yani bu kişiler

artı istihdam sayılıp tüm vergi ve primlerini devlet ödeyecek. İşverene ise sadece maaşı ödemek kalacak.

 

EN BÜYÜK DESTEK İHRACATÇILARDAN

 

Seferberliğe ihracatçılar olarak 300 bin istihdamla en büyük desteği vereceklerini belirten Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi,  "Başbakanımız ayrılan 12 milyar TL'lik kaynağı bizlere sundu. Biz de ihracatçılar olarak 'varız' diyoruz. İstihdam

seferberliğine tüm gücümüzle katılırız. Ben de firmamda 2 bin ek istihdamla destek vereceğim" dedi.

 

20 ÖĞRETMEN ALIMI YAPILACAK

 

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz,öğretmen alımları ile ilgili olarak, "Başbakanımız, Maliye ve Çalışma Bakanımızın talimatıyla, önümüzdeki hafta duyurusunu yapacağız. 20 bin öğretmenin alımını yapacağız. Hayırlı olsun" dedi.

 

İTO'DAN TAM DESTEK

 

İTO'nun seferberliğin neferi olacağını belirten İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, "İTO 400 bin üyesiyle bu seferberliğin neferi olacak. Ben üyelerimiz adına 500 bin kişi istihdam sözü verdim. Bunu yapabiliriz" dedi.

 

Yorum Yap
Memur Gündem
KÖŞE YAZARLARI
TÜMÜ
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
06:22
Güneş
07:54
Öğle
12:50
İkindi
15:10
Akşam
17:33
Yatsı
18:58
ANKET
TÜMÜ

2019 Sağlık Personel Atama Sayısı Ne Olmalıdır?