Memur Maaş Mutemeti güncel memur maaşları , emekli maaşı hesaplama - nöbet icap ücreti sorgulama konusunda bilgiler içerir. Sağlık personeli, öğretmen, 4B güncel maaş sorgu Memur Maaş Mutemeti ile Sağlık personeli ve Memur maaş hesaplama programı ile diğer sözleşmeli personellere hizmet vermekteyiz.

Bu haber 14 Ocak 2015 17:12:03 Tarihinde eklenmiştir.

14 Günlük Fark Maaşların Sgk Prim Ödemeleri

14 Günlük Fark Maaşların Sgk Prim Ödemeleri

             Bilindiği gibi her cari yılın Ocak ve Temmuz aylarında maaş katsayıları değişmekte ve değişen katsayılardan dolayı 1 Ocak – 14 Ocak ve 1 Temmuz – 14 Temmuz dönemleri arasındaki 14 Gün için tüm mutemetlikler Fark maaş ödemesi yapmaktadır.

       Genel itibari ile tüm mutemet arkadaşlar yılın herhangi bir ayındaki maaşı yaptıktan sonra sgk primlerini E-sgk sistemi üzerinden yapıyorlar ve yapılan uygulamayı biliyorlar. Fakat 14 Günlük fark maaş sgklarının yapılması yılda 2 kez yapılan bir işlem olduğu için unutulabiliyor ya da bazı ayrıntıları gözden kaçırılıyor. 

** 5434 Sayılı Kanuna tabi memurlar için fark sgk prim ödemesi yapılmamaktadır. ** 5510 Sayılı Kanuna tabi memurlar için fark sgk prim ödemesi yapılacaktır.(28.10.2008 den sonra memur olanlar)

Bu işlemi bir örnek üzerinden ele alırsak;

1 Ocak 2015 – 14 Ocak 2015 tarihleri arasındaki Sgk prim işlemleri için

1- Kbs üzerinden Emsan veri kısmından 5510 fark prim indiriyoruz. 2- E-sgk sistemi üzerinden Kesenek Bildirim ekranına tıklıyoruz. 3- Sol menüden Kesenek/Prim altındaki Ek Mahiyette(Sadece bir Dönem) seçilir. 4- Java uygulamasını indiriyoruz. 5- İş yeri statüsü durumumuza göre seçiyorsunuz. 6- Maaş ödeme dönemlerinden ise kurumunuzun maaş ödeme dönemi seçilir. (Memurlar maaşlarını Peşin, ayın 15 olarak alır.) 7- Personel statüsünü 5510 Sayılı Kanun yürürlüğe girdikten sonra sigortalı olanlar seçilir. (5510 öncesi tabi memurların Fark maaş ödemelerinden sgk prim ödemesi yoktur.) 8- Ek bordro bildirim sebebi olarak Katsayı Farkı bildirimi (Kamu GörevlileriHakem Heyeti Kararı) seçilir. 9- Ek bordroya esas maaş ödemesinin yapıldığı dönemde ödemenin yapıldığı ay (olan 15 Ocak 2015 ) 10- Ait olduğu dönem bir önceki ay seçilir.(Aralık 2014) 11- Kullanıcı adınız ve şifreniz ile giriş yaptıktan. (1 nolu kullanıcı adı ve şifresi ile bazı kurumlar 2 nolu kullanıyor olabilir.) sonra dosyadan indirmiş olduğunuz emsan veriyi sisteme yükleyip verileri kontrol ettiriniz. Yükleme sırasında kıdem yılı arttırılsın mı uyarısına HAYIR tıklayınız.

*** Bunun dışında 14 günlük sgk tutarlarını emsan veriden almadan fark bordrosuna bakarak elden hesaplamak isteyen arkadaşlar için Tazminat ve Ek ödemeler Tazminat tutarı + Üniversite ödeneği +Görev Tazminatı + varsa kuruma özel tazminatlar Aylık Taban aylık + Maaş tutarı + Ek gösterge tutarı +Kıdem Aylığı PEK Tazminat ve Ek ödemeler + Aylık Sgk prim ödeme ekranında prim ödenen gün sayısını 14 olarak girmeyi unutmayınız.

Kenan YILMAZ Editör/Mutemet Foruma üye olarak uzmanlarımıza sorularınızı sorabilirsiniz.


Konu ile ilgili sorularınızı sayfanın en altında Yorum Yap kutusuna yazarak gönderebilirsiniz.Sistemimize kayıtlı olan 1000 den fazla mutemetlerimiz tarafından incelenip cevap verilmeye çalışılacaktır.

Yasal Uyarı

Bu yazının tüm hakları Memurmaasmutemeti.Com'a aittir. " Bu makaleyi başka internet sayfalarında yayınlamak istiyorsanız aktif link olacak şekilde kaynak göstererek yayınlayabirsiniz.Aksi halde yasal takip yapılacaktır.©
Yorum Yap Toplam : 1 Yorum
  • nuri atalay
    nuri atalay , 22 Temmuz 2017 01:19:20
    merhabalar kolay gelsin. bir sorunum var, 5510 sonrası aylıksız izinde olan bir personelim var ve 14 günlük fark bildirimini yapmak için kbs den indirdiğim txt metin belgesinde diğer personel ile aynı belge içerisinde yer alıyor...bu metin belgesini kesenek bilgi sistemine yüklediğim zaman aylıksız olan personel tutarlarında hata olduğunu gösteriyor... aylıksız izinli olduğuna dair bir durum kodu giremiyorum... sanki maaş alıyormuş gibi pek toplamı aylık tutarlar gelmesi gerekiyor diye uyarı veriyor...
    yardımcı olabilirseniz sevinirim