Bu haber 26 Ocak 2017 19:24:26 Tarihinde eklenmiştir. 4541 Defa Okundu.

EMEKLİ HEMŞİRE İLE ÖĞRETMEN TÜRKİYE'NİN İLK ÇİKOLATA MEYVESİNİ YETİŞTİRDİLER

Emekli çift kurdukları hobi bahçesinde "Sabota" çikolata meyvesi olan meyve ağacını yetiştirerek bir ilke imza attılar.

EMEKLİ HEMŞİRE İLE ÖĞRETMEN TÜRKİYE'NİN İLK ÇİKOLATA MEYVESİNİ YETİŞTİRDİLER

 

 

Öğretmen İzzet Akyol ve eşi hemşire Nalan Akyol emekli olunca hobi amaçlı tropikal bir bahçe kurdular ve bu bahçeye çeşitli tropikal ağaç ektiler.Bahçelerinde onlarca tropikal ağaç bulunan çift Türkiye'de ilk kez ilk çikolata meyvesi olan 'Sabota' meyvesini

yetiştirmeyi başardılar. Çikolataya benzerliğiyle dikkat çeken meyvenin dışı sert ve yeşil olan ancak içi çikolata renginde, kıvamında ve tadında olan meyve görenleri hayrete düşürdü.Çocukların çok beğendiği meyve Türkiye'de ilk olma özelliğini de taşıyor.

 

Bahçesinde Mango, pepinoya, pejoya, çerimaya, liçi, altın çilek, şatok, kamkata, layn limonu, guavaya, hurma ve siyah sabota ağaçları bulunan emekli eğitimci İzzet Akyol,  Gazipaşa'nın eşsiz ikliminde her çeşit ağacın rahatlıkla yetiştiğini belirtti.

 

Bir ağaçta yaklaşık 250 adet olan çikolata meyvesinin ekiminin ve bakımının kolay olduğunu, herhangi bir zahmeti bulunmadığını belirten Akyol, , "Bu ağaç Doğu Meksika, Orta ve Amerike ile Kolombia'nın  güneyinde  yetişen bir ağaç. Bu meyve Gazipaşa ortamına

uyum sağladı ve geçen yıl birkaç tane olmasına rağmen bu yıl bolca meyve aldım. Meyvenin görüntüsü ve tadı aynen çikolatayı andırıyor. Çocukların çokça tükettiği çikolatanın alternatifi olarak bu meyve sağlıklı bir şekilde çocuklarımıza tükettirilebilir. Bunun için bu

meyvenin ülkemizde yetişmesinin önemli olduğunu düşünüyorum" dedi.

 

Emekli hemşire Nalan Akyol ise özellikle annelere seslenerek çocuklarına çikolata yerine bu doğal ve besin değeri yüksek meyveyi yedirmelerini tavsiyelerinde bulundu

Yorum Yap
Memur Yaşam
Çalışan Anneler Erken Emekli Olabilir mi? Annelerin Erken Emeklilik Şartı
Çalışan Anneler Erken Emekli Olabilir mi? Annelerin Erken Emeklilik Şartı
Doğum borçlanmaları ile çalışan annelerin sigorta girişlerinden sonra dünyaya gelen çocukları için 3 çocuğa prim borçlanması yapılabilmekte. Sigorta başlangıcından sonra dünyaya gelen ve hayatta bulunan çocukları için her yıla 2 yıl borçlanarak 3 çocuk için toplamda 6 yıl daha erken emekli olabiliyor. 6 yıl prim borçlanma süresi 2160 gün için mutlaka 3 çocuk şartının bulunması gerekiyor.Çalışan Anneler Erken Emekli Olabilir mi? Annelerin Erken Emeklilik Şartı
Taşınır mal sorumlusundan kefalet aidatı kesintisi yapılır
Taşınır mal sorumlusundan kefalet aidatı kesintisi yapılır
Mebe bağlı okullarda taşınır mal sorumlusu görevlilerden kefalet sandığı kesilip kesilmemesi hakkında tereddütler yaşanıyor.
MEMUR ZAMMI BELLİ OLDU
MEMUR ZAMMI BELLİ OLDU
2018'de memur zam oranı %4 + %3,5 ve 2019'da %4 + %5 olacak. Bugün saat 11'de imzalar atılacak.
HÜKÜMETTEN MEMURA SON ZAM TEKLİFİ
HÜKÜMETTEN MEMURA SON ZAM TEKLİFİ
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sarıeroğlu, memur ve memur emeklilerinin maaşlarına 2018 için yüzde 3,5+3,5, 2019 için yüzde 4+5 zam teklif ettiklerini açıkladı. Teklifle ilgili konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın, "Teklifi müzakere edilebilir buluyoruz. Konuyu konfederasyonumuzda değerlendirecek ve kamuoyuna ayrıca bir teklif sunacağız" dedi.
MEMUR SEN YENİ ZAM TEKLİFİNİ BEKLİYOR
MEMUR SEN YENİ ZAM TEKLİFİNİ BEKLİYOR
Toplu sözleşme görüşmelerinde Memur sen'in beklentilerinin çok altında bir zam teklifi sunan hükümetten makul bir teklif bekleniyor.
HÜKÜMETTEN MEMURA ZAM AÇIKLAMASI
HÜKÜMETTEN MEMURA ZAM AÇIKLAMASI
Yaklaşık 3.2 milyon memur ve 1.9 milyon memur emeklisini ilgilendiren memur emeklisi zammı toplu sözleşme görüşmelerinde hükümet teklifini açıkladı.
PTT 2500 MEMUR ALIMI
PTT 2500 MEMUR ALIMI
2017 PTT memur alım ne zaman yapılacak sorusunun yanıtı belli oldu.
BODRUM'DA KORKUTAN DEPREM
BODRUM'DA KORKUTAN DEPREM
Bodrum'da Saat 08.18'de meydana gelen depremin büyüklüğü 4,6 olarak açıklandı.
KURBAN BAYRAMI TATİLİ KAÇ GÜN?
KURBAN BAYRAMI TATİLİ KAÇ GÜN?
Bu yıl 30 Ağustos Zafer Bayramı ve 1 Eylül’de başlayacak olan Kurban Bayramı’nın ardı ardına gelmesi sebebiyle arefe gününün tam gün ilan edilebilmesi ihtimali ortaya çıktı.
408 BİN MEMUR EMEKLİSİNE MÜJDE
408 BİN MEMUR EMEKLİSİNE MÜJDE
Anayasa Mahkemesi 1988’de emekli olan Yeşiltepe’ye emekli ikramiyesi için enflasyon kaynaklı 10 bin 372 TL ‘değer kaybı’ tazminatı ödenmesine karar verdi. Aynı durumda 408 bin memur emeklisi bulunuyor.
MEMUR-SEN'İN TOPLU SÖZLEŞME TALEPLERİ
MEMUR-SEN'İN TOPLU SÖZLEŞME TALEPLERİ
Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, yürütülecek 4. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde, “Teklifimiz 3 alternatif şekilde ama 3 alternatif teklifimizin bir tek amacı var o da kamu görevlilerinin, kamu gücünü yükseltmek, açlık sınırının bin 600 TL olduğu, yoksulluk sınırının 4 bin 100 TL rakamlarında bulunduğu bir zeminde refah seviyesinde ücret alacağımız bir toplu sözleşme olsun” dedi.
BAKAN'DAN MEMUR ZAM AÇIKLAMASI
BAKAN'DAN MEMUR ZAM AÇIKLAMASI
Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu, memurun zam pazarlığı ile ilgili açıklamalarda bulundu.
KÖŞE YAZARLARI
TÜMÜ
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
06:00
Güneş
07:29
Öğle
12:41
İkindi
15:15
Akşam
17:40
Yatsı
19:02
ANKET
TÜMÜ

2019 Sağlık Personel Atama Sayısı Ne Olmalıdır?