Bu haber 15 Mayıs 2017 11:45:06 Tarihinde eklenmiştir. 2230 Defa Okundu.

MEMURİYETTEN İSTİFA EDİP TEKRAR GERİ DÖNMEK İSTEYENLER İÇİN BEKLEME SÜRESİ VAR MI?

Memuriyetten istifa ederek ayrılanlar tekrar memuriyete dönmek isterlerse bekleme süreleri var mı?

 

 

657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 94'üncü maddesinde konuyla ilgili olarak,  “İki defadan fazla olmamak üzere memurluktan kendi istekleriyle çekilenlerden veya bu Kanun hükümlerine göre çekilmiş sayılanlardan tekrar memurluğa dönmek isteyenler, ayrıldıkları sınıfta boş kadro bulunmak ve bu sınıfın niteliklerini taşımak şartıyla ayrıldıkları tarihte almakta oldukları aylık derecesine eşit bir derecenin aynı kademesine veya 71 inci madde hükümlerine uyulmak suretiyle diğer bir sınıfta eşit derecedeki kadrolara atanabilirler.

 

657 sayılı Kanuna tabi olmayan personelden kendi istekleri ile görevinden çekilmiş olanlar, boş kadro bulunmak ve gireceği sınıfın niteliklerini taşımak kaydı ile bu Kanuna tabi kurumlardaki memuriyetlere atanabilirler.

 

Yasama görevinde veya bakan olarak geçirilen her yıl bir kademe ilerlemesi ve her iki yıl bir derece yükselmesine esas olacak şekilde değerlendirilir.”hükmü bulunmaktadır.

 

657 sayılı Devlet Memurları Kanunun97’inci maddesinde “Memurlardan mali ve cezai sorumlulukları saklı kalmak üzere;

 

A) 94 üncü maddenin 2 nci ve 3 üncü fıkrasına uygun olarak memuriyetten çekilenler altı ay geçmeden,

 

B) Bu Kanuna göre çekilmiş sayılanlar ile 94 üncü maddenin 2 nci fıkrasına uymadan görevlerinden ayrılanlar bir yıl geçmeden,

 

C) 95 inci maddede yazılı zorunluluklara uymayanlar 3 yıl geçmeden,

 

D) 96 ncı maddeye aykırı hareket edenler hiçbir surette,

 

Devlet memurluğuna alınamazlar."hükmü yer almaktadır.

 

İstifa eden memur usule uygun olarak memuriyetten ayrılmış ise 6 ay geçtikten sonra yeniden 657 sayılı Kanunun 92 maddesi uyarınca devlet memur olarak atama yapılması mümkün bulunmaktadır.

 Konu ile ilgili sorularınızı sayfanın en altında Yorum Yap kutusuna yazarak gönderebilirsiniz.Sistemimize kayıtlı olan 1000 den fazla mutemetlerimiz tarafından incelenip cevap verilmeye çalışılacaktır.

Yasal Uyarı

Bu yazının tüm hakları Memurmaasmutemeti.Com'a aittir. " Bu makaleyi başka internet sayfalarında yayınlamak istiyorsanız aktif link olacak şekilde kaynak göstererek yayınlayabirsiniz.Aksi halde yasal takip yapılacaktır.©
Yorum Yap