Bu haber 29 Mayıs 2017 05:58:09 Tarihinde eklenmiştir. 830 Defa Okundu.

MEMURLUKTAN İSTİFA EDİP TEKRAR MEMUR OLMAK İSTENİRSE HANGİ STATÜLERDE ÇALIŞABİLİR?

Memuriyetten istifa ettikten sonra tekrar memuriyete dönmek isteyen ilgili hangi statülerde görev alabilir?

 

 

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun başlıklı 94’üncü maddesinde bulunan “İki defadan fazla olmamak üzere memurluktan kendi istekleriyle çekilenlerden veya bu Kanun hükümlerine göre çekilmiş sayılanlardan tekrar memurluğa dönmek isteyenler, ayrıldıkları sınıfta boş kadro bulunmak ve bu sınıfın niteliklerini taşımak şartıyla ayrıldıkları tarihte almakta oldukları aylık derecesine eşit bir derecenin aynı kademesine veya 71 inci madde hükümlerine uyulmak suretiyle diğer bir sınıfta eşit derecedeki kadrolara atanabilirler.

 

657 sayılı Kanuna tabi olmayan personelden kendi istekleri ile görevinden çekilmiş olanlar, boş kadro bulunmak ve gireceği sınıfın niteliklerini taşımak kaydı ile bu Kanuna tabi kurumlardaki memuriyetlere atanabilirler.

 

Yasama görevinde veya bakan olarak geçirilen her yıl bir kademe ilerlemesi ve her iki yıl bir derece yükselmesine esas olacak şekilde değerlendirilir.”hükmü bulunmaktadır.

 

Ayrıca, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 97’inci maddesinde “Memurlardan mali ve cezai sorumlulukları saklı kalmak üzere;

 

A) 94 üncü maddenin 2 nci ve 3 üncü fıkrasına uygun olarak memuriyetten çekilenler altı ay geçmeden,

 

B) Bu Kanuna göre çekilmiş sayılanlar ile 94 üncü maddenin 2 nci fıkrasına uymadan görevlerinden ayrılanlar bir yıl geçmeden,

 

C) 95 inci maddede yazılı zorunluluklara uymayanlar 3 yıl geçmeden,

 

D) 96 ncı maddeye aykırı hareket edenler hiçbir surette,

 

Devlet memurluğuna alınamazlar.”hükmü bulunur.

 

Görevlerinden istifa eden memurlar yukarıda belirtilen bekleme süresinden sonra sözleşmeli personel, geçici personel, işçi veya diğer kamu görevlisi statülerinde istihdamlarının mümkün olduğu belirtilebilir.

 

 Konu ile ilgili sorularınızı sayfanın en altında Yorum Yap kutusuna yazarak gönderebilirsiniz.Sistemimize kayıtlı olan 1000 den fazla mutemetlerimiz tarafından incelenip cevap verilmeye çalışılacaktır.

Yasal Uyarı

Bu yazının tüm hakları Memurmaasmutemeti.Com'a aittir. " Bu makaleyi başka internet sayfalarında yayınlamak istiyorsanız aktif link olacak şekilde kaynak göstererek yayınlayabirsiniz.Aksi halde yasal takip yapılacaktır.©
Yorum Yap