Memur Maaş Mutemeti güncel memur maaşları , emekli maaşı hesaplama - nöbet icap ücreti sorgulama konusunda bilgiler içerir. Sağlık personeli, öğretmen, 4B güncel maaş sorgu Memur Maaş Mutemeti ile Sağlık personeli ve Memur maaş hesaplama programı ile diğer sözleşmeli personellere hizmet vermekteyiz.

Bu haber 19 Aralık 2016 14:54:47 Tarihinde eklenmiştir.

Emekliye Ek İkramiye İçin Süre Kısıtlaması

30 yıl üstünde hizmet süresi olan memur emeklileri için yasanın yürürlüğe girmesinden itibaren bir yıl içinde başvuru yapmaları gerekecek aksi halde bu haklarından yararlanamayacak.


Geçmişte emekli olan veya ölen memurların hak sahiplerine 30 yılı aşkın süresileri için ikramiye ödenmesi için yeni bir düzenleme yapılıyor. Sayıları 400 binin üzerindeki kişilerin 30 yılı aşan emekli ikramiyelerini alabilmeleri için yasanın yürürlüğe gireceği tarihten itibaren bir yıl içinde başvuru yapmaları gerecek aksi halde bu haklarından yararlanamayacaklar.

 

Konu ile ilgili düzenleme, TBMM’ye sunulacak torba kanunla ile gerçekleştirilecek. Memurlarda emekli yıl ikramiyesinde 30 yıl tavanı Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararı ile 7 Ocak 2015’te kaldırıldı. Bu tarihten sonra emekli olanlar yıl sınırı olmaksızın kaç yıl hizmet süresi varsa o süre üzerinden emekli ikramiyesi almaya başladılar.

7 Ocak 2015 ‘ten önce emekli olup hizmet süresi 30 yılı üstünde olanlar Sosyal Güvenlik Kurumu’nun Anayasa Mahkemesi kararlarının geriye dönük yürümeyeceği ilkesi gereği başvuruları reddetmesi üzerine açılan davalar SGK aleyhine sonuçlandı. SGK ödemeleri emekli oldukları maaş üzerinden yaptığından tekrar dava açıldı. Mahkemeler vatandaşı haklı bularak güncel rakamlar üzerinden ödenmesine hükmetti.

 

SGK, hak sahiplerinin 7 bin 500 liraya kadar olan alacaklarını üç ay içinde geriye kalan tutarları bir yıl sonra ödeyecek.

 

Mahkelemeler, açılmış davalarda “davanın konusuz kalması sebebiyle karar verilmesine yer olmadığına “karar vererek davaları düşürecek. Yargılama giderleri SGK üzerinde bırakılacak. Avukatlara ise vekâlet ücretinin dörtte biri ödenecek. Bu sayede mahkemelerin yüksek ikramiye ödenmesi yönünde karar vermesi önlenecek.

 

SGK’nın çok fazla emekli ikramiyesi ödemeleriyle karşı karşıya kalma riski ortaya çıkınca yasak düzenleme gündeme getirildi. Düzenleme ile geçmişte emekli olup 30 yılı aşkın hizmet süresi olanların emekli ikramiyeleri “görevden ayrıldıkları tarihteki emekli keseneğine esas aylık unsurları üzerinden” yapılacak.

Örnek olarak 2000 yılında emekli olan öğretim görevlisi 45 yıl hizmeti bulunuyorsa bu kişiye 2000 yılındaki katsayılar üzerinden 15 yıllık ikramiye ödenecek.  


Konu ile ilgili sorularınızı sayfanın en altında Yorum Yap kutusuna yazarak gönderebilirsiniz.Sistemimize kayıtlı olan 1000 den fazla mutemetlerimiz tarafından incelenip cevap verilmeye çalışılacaktır.

Yasal Uyarı

Bu yazının tüm hakları Memurmaasmutemeti.Com'a aittir. " Bu makaleyi başka internet sayfalarında yayınlamak istiyorsanız aktif link olacak şekilde kaynak göstererek yayınlayabirsiniz.Aksi halde yasal takip yapılacaktır.©
Yorum Yap
Memur Yaşam
Çalışan Anneler Erken Emekli Olabilir mi? Annelerin Erken Emeklilik Şartı
Çalışan Anneler Erken Emekli Olabilir mi? Annelerin Erken Emeklilik Şartı
Doğum borçlanmaları ile çalışan annelerin sigorta girişlerinden sonra dünyaya gelen çocukları için 3 çocuğa prim borçlanması yapılabilmekte. Sigorta başlangıcından sonra dünyaya gelen ve hayatta bulunan çocukları için her yıla 2 yıl borçlanarak 3 çocuk için toplamda 6 yıl daha erken emekli olabiliyor. 6 yıl prim borçlanma süresi 2160 gün için mutlaka 3 çocuk şartının bulunması gerekiyor.Çalışan Anneler Erken Emekli Olabilir mi? Annelerin Erken Emeklilik Şartı
Taşınır mal sorumlusundan kefalet aidatı kesintisi yapılır
Taşınır mal sorumlusundan kefalet aidatı kesintisi yapılır
Mebe bağlı okullarda taşınır mal sorumlusu görevlilerden kefalet sandığı kesilip kesilmemesi hakkında tereddütler yaşanıyor.
MEMUR ZAMMI BELLİ OLDU
MEMUR ZAMMI BELLİ OLDU
2018'de memur zam oranı %4 + %3,5 ve 2019'da %4 + %5 olacak. Bugün saat 11'de imzalar atılacak.
HÜKÜMETTEN MEMURA SON ZAM TEKLİFİ
HÜKÜMETTEN MEMURA SON ZAM TEKLİFİ
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sarıeroğlu, memur ve memur emeklilerinin maaşlarına 2018 için yüzde 3,5+3,5, 2019 için yüzde 4+5 zam teklif ettiklerini açıkladı. Teklifle ilgili konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın, "Teklifi müzakere edilebilir buluyoruz. Konuyu konfederasyonumuzda değerlendirecek ve kamuoyuna ayrıca bir teklif sunacağız" dedi.
MEMUR SEN YENİ ZAM TEKLİFİNİ BEKLİYOR
MEMUR SEN YENİ ZAM TEKLİFİNİ BEKLİYOR
Toplu sözleşme görüşmelerinde Memur sen'in beklentilerinin çok altında bir zam teklifi sunan hükümetten makul bir teklif bekleniyor.