Bu haber 09 Kasım 2016 07:41:58 Tarihinde eklenmiştir.

TOPLUMUN VİCDANINA UYGUN HUKUK YAPMAK GEREKİYOR

Sağlık Bakanı Recep Akdağ,idam cezası ile ilgili olarak "meydanlar istiyor, anketlerde toplumun 80-90’ı böyle bir cezanın gelmesini istiyor" dedi.

 

 

Sağlık Bakanı Akdağ,gazetecilerle biraraya gelerek gündeme dair açıklamalarda bulundu.

 

Toplumun vicdanına uygun hukuk yapmanın gerektiğini belirten Bakan Akdağ, “Belli suçlar, kısıtlanmış alanlar için ben idam cezasının gelmesi gerektiğine inanıyorum. İnsanların üstüne bomba atan, masum insanları, çocukları, kadınları her kimse öldüren insanlar var. Toplumun vicdanına uygun hukuk yapmak gerekir. ABD ve Japonya’da idam cezası yok mu?

 

Cumhurbaşkanımız ile Japon Başbakanı’nın konuştuklarını hatırlıyorum.  ‘Japonya’da birkaç şeyi asla konuşamazsınız. İdam cezasının kaldırılmasını asla gündeme getiremezsiniz’ dedi. Meydanlar istiyor, anketlerde toplumun 80-90’ı böyle bir cezanın gelmesini istiyor. Dünya hukukunda uygulanabilir bir ceza. Ben hukukçu değilim, geriye yürüyüp yürümeyeceğini bilmiyorum. Ama küçük bir çocuğun ırzına geçip boğup kenara atan biri var. Hukukun bunun gereğini yapmasını isteyebiliriz. Ayıplamak gerekmiyor. Dolayısıyla vatandaşın meşru olabilecek bir talebine kulak tıkamamak yazım. 15 Temmuz’dan itibaren vatandaş ile çok sık bir araya geldik. Gittiğimiz her yerde ama her yerde karşımıza bunu çıkartıyorlar. 15 Temmuz gecesi Erzurum’daydım. Meydana toplanan 120 bin kişi vardı. Orada idam istiyoruz diye vatandaş bağırıyordu.”dedi.

 

SÜRATLE ÇALIŞAN BİR SİSTEME İHTİYACIMIZ VAR

 

Süratle çalışan bir sisteme ihtiyacımızın olacağını belirten Bakan Akdağ, , “Ben işin pratik tarafına bakıyorum. Mesela, şu anda milletvekiliyim. Yerel sorumluluklarım var. Benden o kadar çok şey bekleniyor ki. Aynı zamanda milletvekiliyim, Meclis’te oy kullanmam lazım. Aynı zamanda bakanım. Üç şapka birden çok zor” dedi.

 

Parlamenter sistemde, yasama ve yürütmenin birbirinden ayrılmasının zorluğuna dikkat çeken Akdağ, “Hiçbir zaman parlamento kendi hükümetlerinin söylediklerinin dışına çıkmamıştır. Yasama ve yürütmenin birbirinden ayrılması ve yürütmedeki bakanların kendi işlerine odaklanması lazım. Başkanlık sistemi ile işlerin daha süratli yapılmasına imkân verilmesi var. Türkiye daha uzun yıllar reform gerektiren bir ülke olacak. O sebeple de süratle çalışan bir sisteme ihtiyacımız olacak. Başkanlık sistemi gerçekten pratik ve çabuk çalışan bir sistem. ABD’de bunu görüyoruz. Tek adamlık olmaz. Vatandaş oy verir ya da vermez. Türk halkının demokratik ferasetinin birçok Batılı ülkeden ok daha ileri olduğuna inanıyorum. Halkın yüzde 80-90’ı oy kullanıyor. Diktatörlük, gücü eline geçiren insanların zorbalıkla, silahla ülkeyi yönetmesidir. Türkiye’de böyle bir şey olmaz.”dedi.

 Konu ile ilgili sorularınızı sayfanın en altında Yorum Yap kutusuna yazarak gönderebilirsiniz.Sistemimize kayıtlı olan 1000 den fazla mutemetlerimiz tarafından incelenip cevap verilmeye çalışılacaktır.

Yasal Uyarı

Bu yazının tüm hakları Memurmaasmutemeti.Com'a aittir. " Bu makaleyi başka internet sayfalarında yayınlamak istiyorsanız aktif link olacak şekilde kaynak göstererek yayınlayabirsiniz.Aksi halde yasal takip yapılacaktır.©
Yorum Yap