Bu haber 01 Kasım 2016 11:52:36 Tarihinde eklenmiştir.

Ben doktor olmama rağmen kendimi muayene etmiyorum

"Mutluluk Tarzınız Olsun Sosyal Sorumluluk Projesi" kapsamında Meme Kanserine Karşı Bilinçlendirme ve Farkındalık Panelinde Medipol Üniversitesi Hastanesi genel cerrahi doktorlarından Doç. Dr. Müjgan Çalışkan Evren, "Ben doktor olmama rağmen kendimi muayene etmiyorum. Bunu hep ihmal ediyoruz." dedi.

 

 

Panelde kadınların meme kanseri riskine karşı 20 yaşından sonra her kadının ayda bir kendi kendini muayene etmesi gerektiğini belirten Evren, "Bunu 20 yaşından sonra her kadının ayda bir yapması lazım. 40 yaşından sonra kendi kendine muayenenin yanı sıra mamografi çekilmesi lazım ve doktora muayene olması lazım. 50 yaşından sonra ise kendi kendine muayene, yıllık klinik muayene yapılması ve mamografi çekilmesi gerekiyor. Kendi kendine muayene adet bitiminden sonra 2 ve 4. günlerden sonra yapılmalı."dedi.

Meme kanserinden en önemli olanın erken tanı olduğunu belirten Evren, "Ne kadar geç tanı konulursa tedavi de o kadar geç ve zor olur. Geç tanıda hasta organını kaybetme riski ile karşı karşıya. Hastalığını öğrendikten sonra hastanın negatif düşünmemesi lazım. Pozitif düşünme hastalığı daha kolay yenmeye yardımcı olur."dedi.

 

HERŞEYİN BAŞI MUTLULUK

 

Her şeyin başın mutluluk diyen başhemşire Selma Şafak meme kanserine karşı verdiği mücadele ile ilgili olarak, "Allah'a inanmak bu hastalığı yenmede önemli bir etken. Her şeyin başı mutluluk. Hastalık boyunca çok zikir çektim. Tedavimi son aşamasındayım. Sağlığınıza dikkat edin."dedi.

 

Sanatçı Bedia Akartürk, , güzellik ve sağlık sırlarını da paylaşarak strese karşı uyardı ve şunları söyledi. "İnsan dara düştüğü zaman Allah'a sarılırsa her şeyin üstesinden gelir. İnanç insanı dinçleştirir, direnme gücü verir. İbadet insana aydınlık veriyor, ruhunu genişletiyor. Yaşam yoğunluğunun içinden gayretli, kuvvetli olmak bizim elimizde. Azimli olmak lazım. Mücadele edeceksin. İyi bir dost seçin. İyi bir dosta dertlerinizi paylaştığınızda dertleriniz azalır. Kalbimizi temiz tutalım. Kederlenmeyelim. Birbirimizi kırmayalım. Güzel şeyler düşünerek güne başlamamız lazım."

 

Yazar Didem Arslantürk,kadınların önce kendilerini tanımaları gerektiğini belirterek, , "Gün içinde en çok kendimizle konuşuyoruz. Yargılıyoruz, sorguluyoruz, hayaller kuruyoruz. Aynaya en son ne zaman baktın, kalbini ne zaman dinledin, gözlerinin içine en ne zaman baktın? Bunun için önce kendini erken tanı diyorum."dedi.

 Konu ile ilgili sorularınızı sayfanın en altında Yorum Yap kutusuna yazarak gönderebilirsiniz.Sistemimize kayıtlı olan 1000 den fazla mutemetlerimiz tarafından incelenip cevap verilmeye çalışılacaktır.

Yasal Uyarı

Bu yazının tüm hakları Memurmaasmutemeti.Com'a aittir. " Bu makaleyi başka internet sayfalarında yayınlamak istiyorsanız aktif link olacak şekilde kaynak göstererek yayınlayabirsiniz.Aksi halde yasal takip yapılacaktır.©
Yorum Yap