Bu haber 01 Kasım 2016 11:52:36 Tarihinde eklenmiştir. 2835 Defa Okundu.

Ben doktor olmama rağmen kendimi muayene etmiyorum

"Mutluluk Tarzınız Olsun Sosyal Sorumluluk Projesi" kapsamında Meme Kanserine Karşı Bilinçlendirme ve Farkındalık Panelinde Medipol Üniversitesi Hastanesi genel cerrahi doktorlarından Doç. Dr. Müjgan Çalışkan Evren, "Ben doktor olmama rağmen kendimi muayene etmiyorum. Bunu hep ihmal ediyoruz." dedi.

Ben doktor olmama rağmen kendimi muayene etmiyorum

 

 

Panelde kadınların meme kanseri riskine karşı 20 yaşından sonra her kadının ayda bir kendi kendini muayene etmesi gerektiğini belirten Evren, "Bunu 20 yaşından sonra her kadının ayda bir yapması lazım. 40 yaşından sonra kendi kendine muayenenin yanı sıra mamografi çekilmesi lazım ve doktora muayene olması lazım. 50 yaşından sonra ise kendi kendine muayene, yıllık klinik muayene yapılması ve mamografi çekilmesi gerekiyor. Kendi kendine muayene adet bitiminden sonra 2 ve 4. günlerden sonra yapılmalı."dedi.

Meme kanserinden en önemli olanın erken tanı olduğunu belirten Evren, "Ne kadar geç tanı konulursa tedavi de o kadar geç ve zor olur. Geç tanıda hasta organını kaybetme riski ile karşı karşıya. Hastalığını öğrendikten sonra hastanın negatif düşünmemesi lazım. Pozitif düşünme hastalığı daha kolay yenmeye yardımcı olur."dedi.

 

HERŞEYİN BAŞI MUTLULUK

 

Her şeyin başın mutluluk diyen başhemşire Selma Şafak meme kanserine karşı verdiği mücadele ile ilgili olarak, "Allah'a inanmak bu hastalığı yenmede önemli bir etken. Her şeyin başı mutluluk. Hastalık boyunca çok zikir çektim. Tedavimi son aşamasındayım. Sağlığınıza dikkat edin."dedi.

 

Sanatçı Bedia Akartürk, , güzellik ve sağlık sırlarını da paylaşarak strese karşı uyardı ve şunları söyledi. "İnsan dara düştüğü zaman Allah'a sarılırsa her şeyin üstesinden gelir. İnanç insanı dinçleştirir, direnme gücü verir. İbadet insana aydınlık veriyor, ruhunu genişletiyor. Yaşam yoğunluğunun içinden gayretli, kuvvetli olmak bizim elimizde. Azimli olmak lazım. Mücadele edeceksin. İyi bir dost seçin. İyi bir dosta dertlerinizi paylaştığınızda dertleriniz azalır. Kalbimizi temiz tutalım. Kederlenmeyelim. Birbirimizi kırmayalım. Güzel şeyler düşünerek güne başlamamız lazım."

 

Yazar Didem Arslantürk,kadınların önce kendilerini tanımaları gerektiğini belirterek, , "Gün içinde en çok kendimizle konuşuyoruz. Yargılıyoruz, sorguluyoruz, hayaller kuruyoruz. Aynaya en son ne zaman baktın, kalbini ne zaman dinledin, gözlerinin içine en ne zaman baktın? Bunun için önce kendini erken tanı diyorum."dedi.

 

Yorum Yap
Memur Yaşam
Çalışan Anneler Erken Emekli Olabilir mi? Annelerin Erken Emeklilik Şartı
Çalışan Anneler Erken Emekli Olabilir mi? Annelerin Erken Emeklilik Şartı
Doğum borçlanmaları ile çalışan annelerin sigorta girişlerinden sonra dünyaya gelen çocukları için 3 çocuğa prim borçlanması yapılabilmekte. Sigorta başlangıcından sonra dünyaya gelen ve hayatta bulunan çocukları için her yıla 2 yıl borçlanarak 3 çocuk için toplamda 6 yıl daha erken emekli olabiliyor. 6 yıl prim borçlanma süresi 2160 gün için mutlaka 3 çocuk şartının bulunması gerekiyor.Çalışan Anneler Erken Emekli Olabilir mi? Annelerin Erken Emeklilik Şartı
Taşınır mal sorumlusundan kefalet aidatı kesintisi yapılır
Taşınır mal sorumlusundan kefalet aidatı kesintisi yapılır
Mebe bağlı okullarda taşınır mal sorumlusu görevlilerden kefalet sandığı kesilip kesilmemesi hakkında tereddütler yaşanıyor.
MEMUR ZAMMI BELLİ OLDU
MEMUR ZAMMI BELLİ OLDU
2018'de memur zam oranı %4 + %3,5 ve 2019'da %4 + %5 olacak. Bugün saat 11'de imzalar atılacak.
HÜKÜMETTEN MEMURA SON ZAM TEKLİFİ
HÜKÜMETTEN MEMURA SON ZAM TEKLİFİ
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sarıeroğlu, memur ve memur emeklilerinin maaşlarına 2018 için yüzde 3,5+3,5, 2019 için yüzde 4+5 zam teklif ettiklerini açıkladı. Teklifle ilgili konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın, "Teklifi müzakere edilebilir buluyoruz. Konuyu konfederasyonumuzda değerlendirecek ve kamuoyuna ayrıca bir teklif sunacağız" dedi.
MEMUR SEN YENİ ZAM TEKLİFİNİ BEKLİYOR
MEMUR SEN YENİ ZAM TEKLİFİNİ BEKLİYOR
Toplu sözleşme görüşmelerinde Memur sen'in beklentilerinin çok altında bir zam teklifi sunan hükümetten makul bir teklif bekleniyor.
HÜKÜMETTEN MEMURA ZAM AÇIKLAMASI
HÜKÜMETTEN MEMURA ZAM AÇIKLAMASI
Yaklaşık 3.2 milyon memur ve 1.9 milyon memur emeklisini ilgilendiren memur emeklisi zammı toplu sözleşme görüşmelerinde hükümet teklifini açıkladı.
PTT 2500 MEMUR ALIMI
PTT 2500 MEMUR ALIMI
2017 PTT memur alım ne zaman yapılacak sorusunun yanıtı belli oldu.
BODRUM'DA KORKUTAN DEPREM
BODRUM'DA KORKUTAN DEPREM
Bodrum'da Saat 08.18'de meydana gelen depremin büyüklüğü 4,6 olarak açıklandı.
KURBAN BAYRAMI TATİLİ KAÇ GÜN?
KURBAN BAYRAMI TATİLİ KAÇ GÜN?
Bu yıl 30 Ağustos Zafer Bayramı ve 1 Eylül’de başlayacak olan Kurban Bayramı’nın ardı ardına gelmesi sebebiyle arefe gününün tam gün ilan edilebilmesi ihtimali ortaya çıktı.
408 BİN MEMUR EMEKLİSİNE MÜJDE
408 BİN MEMUR EMEKLİSİNE MÜJDE
Anayasa Mahkemesi 1988’de emekli olan Yeşiltepe’ye emekli ikramiyesi için enflasyon kaynaklı 10 bin 372 TL ‘değer kaybı’ tazminatı ödenmesine karar verdi. Aynı durumda 408 bin memur emeklisi bulunuyor.
MEMUR-SEN'İN TOPLU SÖZLEŞME TALEPLERİ
MEMUR-SEN'İN TOPLU SÖZLEŞME TALEPLERİ
Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, yürütülecek 4. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde, “Teklifimiz 3 alternatif şekilde ama 3 alternatif teklifimizin bir tek amacı var o da kamu görevlilerinin, kamu gücünü yükseltmek, açlık sınırının bin 600 TL olduğu, yoksulluk sınırının 4 bin 100 TL rakamlarında bulunduğu bir zeminde refah seviyesinde ücret alacağımız bir toplu sözleşme olsun” dedi.
BAKAN'DAN MEMUR ZAM AÇIKLAMASI
BAKAN'DAN MEMUR ZAM AÇIKLAMASI
Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu, memurun zam pazarlığı ile ilgili açıklamalarda bulundu.
KÖŞE YAZARLARI
TÜMÜ
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
06:22
Güneş
07:54
Öğle
12:50
İkindi
15:10
Akşam
17:33
Yatsı
18:58
ANKET
TÜMÜ

2019 Sağlık Personel Atama Sayısı Ne Olmalıdır?