Bu haber 03 Kasım 2016 07:23:07 Tarihinde eklenmiştir.

OBEZİTE CERRAHİSİNDE MERDİVEN ALTI AMELİYATLAR ARTTI.

250 cerrah obezite ameliyatı yapmakta ancak bunun eğitimini alan cerrah sayısı sadece 40.

 

 

Türkiye Metabolik Cerrahi Vakfı Başkanı Prof. Dr. Alper Çelik 2016 yılı Dünya Obezite Cerrahi Raporu’na göre ülkemizin obezite ameliyatlarında Avrupa’da 7. sırada olduğunu belirtti.

 

BU AMELİYATLAR İŞİNİN EHLİ KİŞİLER TARAFINDAN YAPILDIĞINDA SONUÇ MÜKEMMEL OLUR

 

Merdiven altı ameliyatların yapıldığını belirten Prof. Çelik "Uzmanlar, obezite cerrahisinin merdiven altında düştüğünü söylerken, bazı cerrahlar youtube üzerinden ameliyat videosu izleyerek bu işi öğreniyor. Merdiven altı ameliyatlar çok fazla ve maalesef bazı meslektaşlarımız görevini kötüye kullanıyor. Bunu önlemek için cerrahların bu işin eğitimini alması gerekiyor. Çünkü her genel cerrah bu ameliyatı yapamaz. Hiçbir hekim hastasının başına kötü bir şey gelmesini istemez ama maalesef ameliyatlarda böyle sıkıntılar yaşanıyor. Bizler obezite cerrahisini gerçekleştirenler olarak sesimizi duyurmak istiyoruz. Ülkemizde her gün yüzlerce insan ameliyat oluyor. Pek çok hastaya da ameliyat dışı tedaviler uygulanıyor."dedi.

 

Bu ameliyatlar işinin ehli bir ekip ve uygun ameliyat şartlarında yapıldığında sonucun mükemmel olduğunu belirten Prof. Çelik, "Bu ameliyatlar işinin ehli bir ekip ve uygun ameliyat şartlarında yapıldığında sonuç mükemmeldir. Kilolar gider, hasta diyabetten, yüksek tansiyon gibi hastalıklarından kurtulabilir.

 

Obezite cerrahisiyle, hastaların avuç avuç aldığı ilaçlardan, kendilerine yaptığı insülinlerden kurtulması söz konusu. Ama maalesef bu iş de bir sanayiye dönüşmüş durumda. Ülkemiz obezite ve buna bağlı hastalıklara sene baz alındığında 10 milyar lira harcama yapıyor. Obezite ameliyatları bu harcamaları azaltabilir. Obezite cerrahisi geçiren hastaların yüzde 90’ı diyabet ilaçlarından kurtuluyor ama iyi bir eğitim almaksızın ameliyata giriliyor. 250 cerrah obezite ameliyatı yapmakta ancak bunun eğitimini alan cerrah sayısı 40. Artık Youtube cerrahları var. Kimseyi zan altında bırakmak istemiyorum ama ameliyatlarla ilgili çok fazla çarpıtılmış bilgi var."dedi.Konu ile ilgili sorularınızı sayfanın en altında Yorum Yap kutusuna yazarak gönderebilirsiniz.Sistemimize kayıtlı olan 1000 den fazla mutemetlerimiz tarafından incelenip cevap verilmeye çalışılacaktır.

Yasal Uyarı

Bu yazının tüm hakları Memurmaasmutemeti.Com'a aittir. " Bu makaleyi başka internet sayfalarında yayınlamak istiyorsanız aktif link olacak şekilde kaynak göstererek yayınlayabirsiniz.Aksi halde yasal takip yapılacaktır.©
Yorum Yap