Bu haber 01 Kasım 2016 07:15:31 Tarihinde eklenmiştir.

STAJ SÜRESİNDE ÖDENEN PRİMLER MEMURLARIN EMEKLİLİK YAŞ GRUBUNU ETKİLLER Mİ?

Staj süresi sigortalılık süresi başlangıcı olarak iş kazası ve meslek hastalığı durumunda esas alınır. Staj süreleri boyunca Sosyal Güvenlik Kurumuna malulluk, yaşlılık ve ölüm sigortalarından prim gönderilmediği için hizmet bulunmaz.

 

 

MEMURLARDA EMEKLİLİK YAŞ GRUBU

Emeklilik; memurların hem hizmet hem de yaş grubunu tamamlaması gerçekleşir.

Memurlarda 2008 yılı Ekim ayından önce memur hizmeti olanlar için 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu hükümlerine göre işlem yapılmaktadır.

 

8 Eylül 1999 tarihinden önce çalışmaya başlayanlar (SSK, Bağ-Kur, Memur olarak) için kademeli yaş grupları tespit edilir. 15 Haziran 2002 tarihindeki hizmet sürelerine göre yaş grupları bulunur. Kadın ise 20, erkek ise 25 hizmet süresi aranır.

 

8 Eylül 1999 tarihinden sonra çalışmaya başlayanlar için ise kademeli yaş grupları bulunmaz. Kadın ise 58, erkek ise 60 yaş ve 25 yıl hizmet süresi aranır.

 

Sadece staj süreleri boyunca Sosyal Güvenlik Kurumuna iş kazası ve meslek hastalıkları olarak belirtilen primler gönderilir, bunun amacı da staj esnasında her hangi bir kaza, hastalık gibi durumların karşılanması olur. Staj süresi sigortalılık süresi başlangıcı olarak iş kazası ve meslek hastalığı durumunda esas alınır.

 

MEMUR EMEKLİLİK YAŞLARI İLE İLGİ DİĞER MAKALE YAZILARIMIZ İÇİN AŞAĞIDAKİ HABERLERİ TIKLAYINIZ

 

KADIN MEMURLAR İÇİN EMEKLİLİK YAŞ VE EMEKLİLİK SÜRE ŞARTLARI

KADIN MEMURLAR İÇİN EMEKLİLİK YAŞ VE EMEKLİLİK SÜRE ŞARTLARI

Kadın kamu çalışanı memur bağlı olduğu emekli sandığından hangi yaş ve süre şartlarından emekli olabilir ?

 

 

 

 

ERKEK MEMURLAR İÇİN EMEKLİLİK YAŞ VE SÜRE ŞARTLARI

ERKEK MEMURLAR İÇİN EMEKLİLİK YAŞ VE SÜRE ŞARTLARI

Erkek kamu çalışanı memur bağlı olduğu emekli sandığından hangi yaş ve süre şartlarından emekli olabilir ?Konu ile ilgili sorularınızı sayfanın en altında Yorum Yap kutusuna yazarak gönderebilirsiniz.Sistemimize kayıtlı olan 1000 den fazla mutemetlerimiz tarafından incelenip cevap verilmeye çalışılacaktır.

Yasal Uyarı

Bu yazının tüm hakları Memurmaasmutemeti.Com'a aittir. " Bu makaleyi başka internet sayfalarında yayınlamak istiyorsanız aktif link olacak şekilde kaynak göstererek yayınlayabirsiniz.Aksi halde yasal takip yapılacaktır.©
Yorum Yap