Memur Maaş Mutemeti güncel memur maaşları , emekli maaşı hesaplama - nöbet icap ücreti sorgulama konusunda bilgiler içerir. Sağlık personeli, öğretmen, 4B güncel maaş sorgu Memur Maaş Mutemeti ile Sağlık personeli ve Memur maaş hesaplama programı ile diğer sözleşmeli personellere hizmet vermekteyiz.

Bu haber 11 Ekim 2016 13:28:35 Tarihinde eklenmiştir.

İLAVE 1 DERECE ALAN MEMUR TERFİ TARİHİ DEĞİŞİRMİ

15 Ocak 2016 tarihi itibariyle Devlet memuru olanlara 2015 yılında imzalanan Toplu Sözleşme hükümleri gereği 1 derece ilavesi yapıldı.

 

Daha önce 1 derece ilavesinin yapılmaması memurlarda kademe/derece terfi tarihlerini (kazanılmış hak aylık seviyesi bakımından) değiştirip değiştirmeyeceği konusunda kafalarda soru işareti oluşmasına neden oldu.

 

Hükümler gereği,aylıksız izinde olanlarda dahil olmak üzere, 15 Ocak 2016 tarihinde görevde bulunan ve daha önce ilave derece ilerlemesine ilişkin düzenleme hükümlerinden yararlanmamış olanlar kazanılmış hak aylıkları (ve 1 Ekim 2008 öncesi memuriyete girenlerin emekli keseneklerine esas seviyeleri), öğrenim durumlarına ve kadro şartına bakılmaksızın, bir üst derecenin aynı kademesine getirildiler.

Kademe ilerlemesi yapabilmesi için memurun, bulunduğu kademede en az bir yıl çalışmış olması ve bulunduğu derecede ilerleyebileceği bir kademenin bulunması şartı bulunmaktadır.

 

Kademe ilerlemesi için gerekli şartları taşıyan her memur, hak kazandıkları tarihten geçerli olmak üzere ve başkaca bir işleme gerek kalmaksızın bir ileri kademeye ilerlemiş sayılırlar. Memurun aylığı kademe ilerlemesi ile birlikte ilerleme tarihini izleyen aybaşından itibaren ilerlediği kademenin göstergesi esas alınarak ödenir.

 

MEMURLARDA DERECE YÜKSELMESİ

 

Devlet memurlarının derecesi; üst derecelerden boş bir kadronun bulunması, derecesi içinde en az 3 yıl ve bu derecenin 3 üncü kademesinde 1 yıl bulunmuş olması gerekmektedir. Kadronun tahsis edildiği görev için öngörülen nitelikleri elde etmiş olması halinde (eğitim durumu itibariyle yükselebileceği seviyeyi aşmamak kaydıyla) bir üst dereceye yükselir.

 

Memurun görevinin niteliğini değiştirmeyen derece yükselmesinde, derece yükselmesine ilişkin onayın geçerlilik tarihini takip eden aybaşından itibaren, memur yükseldiği derecenin ilk kademesinin gösterge rakamına göre aylık alır. Fakat, yeni derecenin ilk kademe göstergesi daha önce hak kazanmış olduğu kademe göstergesinden düşük olursa, hak kazanılmış olunan göstergeye eşit olan kademenin aylığını alır.

 

Alına ilave derece, ilgili memurun terfi tarihini etkileyen bir husus değildir. Memurun bir üst dereceye çıkmasını sağlamakta ve üst derecede bulunacağı kademedeki terfi tarihi de eski terfi tarihi olacaktır.

 


Konu ile ilgili sorularınızı sayfanın en altında Yorum Yap kutusuna yazarak gönderebilirsiniz.Sistemimize kayıtlı olan 1000 den fazla mutemetlerimiz tarafından incelenip cevap verilmeye çalışılacaktır.

Yasal Uyarı

Bu yazının tüm hakları Memurmaasmutemeti.Com'a aittir. " Bu makaleyi başka internet sayfalarında yayınlamak istiyorsanız aktif link olacak şekilde kaynak göstererek yayınlayabirsiniz.Aksi halde yasal takip yapılacaktır.©
Yorum Yap Toplam : 1 Yorum
  • Feyyaz ODABAŞ
    Feyyaz ODABAŞ , 15 Ekim 2016 14:01:12
    Bilgi için Teşekkürler benimde merak ettiğim bi konuydu.yillik kademe terfi zamanım gelmesine rağmen 1.5 ay oldu hâlâ terfi gelmedi bende ilave derece tarihi olacak galiba diye düşünmüş tüm..