Maaş Mutemeti
Bu haber 06 Ekim 2016 07:48:21 Tarihinde eklenmiştir.

EĞİTİM SİSTEMİNDE YENİ DÖNEM

Eğitim siteminde yeni dönemin adı "STEM" oldu.

EĞİTİM SİSTEMİNDE YENİ DÖNEM

 

 

Milli Eğitim Bakanlığı STEM" eğitim modelinin ülkemiz'de uygulanması amacıyla harekete geçti.

 

Sorgulayan,araştıran ve üreten nesiller yetiştirmeyi amaçlayan "STEM" eğitim sistemi ABD,Japonya,Çin ve Almanya gibi bir çok ülkede eğitim sistemi olarak uygulanmakta.

 

TEM'in dünya ülkeleri için bir zorunluluk olduğu belirtilen raporda şu ifadeler yer aldı, “Öğretmenlerin rolü öğrencilere fen, teknoloji, mühendislik ve matematik derslerinde teorik bilgileri vermek değil, öğrencileri üst düzey düşünme, ürün geliştirme, buluş ve inovasyon yapabilme seviyesine ulaştırmaktır. Bunu yaparken de öğrencinin hata yapmaktan korkmamasını sağlayacak ortamlar sağlanması önemlidir”

 

STEM modeli için Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü’nün (YEĞİ- TEK) hazırladığı raporda bu yeni eğitim sistemi ile  anaokulundan üniversiteye kadar sorgulayan, araştıran, üreten ve yeni buluşlar yapabilen bir neslin yetiştirilebileceği belirtildi.

 

STEM EĞİTİM SİSTEMİNE GEÇİŞ İÇİN NELER YAPILMALI?

 

Öncelikle STEM eğitim sisteminin farkını bilmemiz gerekmektedir.STEM eğitim sistemi deneyerek öğrenme süreçlerini kapsar.Bu eğitim sistemine geçiş için;

- STEM alanında uzman eğitimcilerin ve akademisyenlerin yer aldığı ve kâr amacı gütmeyen eğitim merkezleri kurulması gerekir

- MEB, TÜBİTAK, üniversiteler ve TÜSİAD koordinesinde ortak bir eylem planının geliştirilmesi gerekmektedir.

- STEM eğitimine zaman kalacak biçimde Ders içerikleri azaltılmalıdır.

-Merkezi öğrenci seçme sınavları yeniden düzenlenerek öğrencilerin, sorgulama, araştırma yapma, ürün geliştirme ve buluş yapma gibi üst düzey becerileri ön plana çıkaracak şekilde düzenlenmelidir.

- FATİH Projesi ile sağlanan etkileşimli tahtalar, tabletler ve EBA olanakları STEM eğitimi için kullanılmalı.

-Temelli bir STEM eğitim öğretim programı oluşturulmalı

Konu ile ilgili sorularınızı sayfanın en altında Yorum Yap kutusuna yazarak gönderebilirsiniz.Sistemimize kayıtlı olan 1000 den fazla mutemetlerimiz tarafından incelenip cevap verilmeye çalışılacaktır.

Yasal Uyarı

Bu yazının tüm hakları Memurmaasmutemeti.Com'a aittir. " Bu makaleyi başka internet sayfalarında yayınlamak istiyorsanız aktif link olacak şekilde kaynak göstererek yayınlayabirsiniz.Aksi halde yasal takip yapılacaktır.©
Yorum Yap