Bu haber 05 Ekim 2016 11:51:18 Tarihinde eklenmiştir.

HANGİ DURUMLARDA ADAY MEMURUN NAKLEN ATAMASI OLUR?

Aday memurlar bu adaylık süreci boyunca 657 sayılı Kanun ile başka kuruma nakillerine yasak getirilmiştir.Ancak bu yasak bazı halleri kapsamamaktadır.

 

 

657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi olarak memuriyete başlayan aday memurların bazı durumlarda asil memur olmadan önce başka kurumlara ait aynı, benzer veya farklı unvanlı kadrolara naklen atanabilmektedirler.

657 sayılı Devlet Memurları Kanuna göre aday memur statüsünde göreve başlayanların en az 1 yıl en fazla 2 yıl süre ile istihdam edilebileceklerini ve adaylık süresini bitirmeyenlerinde başka kurumlara atanamayacağını hükme bağlamıştır.

Ayrıca 657 sayılı Kanunda;

-Devlet memurluğuna atanacakların, açılacak Devlet memurluğu sınavlarına girmelerinin ve sınavı kazanmalarını şart koşmuştur.

-657 sayılı Kanuna tabi kurumlar arasında, kurumlarının muvafakatı ile kazanılmış hak dereceleri üzerinden veya derece yükselmesi yaparak bulundukları sınıftan veya öğrenim durumları itibariyle devlet memurlarının girebilecekleri sınıftan bir kadroya naklen atanabilmesine imkan tanımıştır.

 

ADAY MEMURUN NAKLEN ATANMASI

 

Aday memurun nakil yasağı adaylık dönemi içinde başka bir kuruma yeniden sınava tabi tutulmadan geçişe ilişkindir.

Aday memurun, yeniden girdiği sınav sonucuna istinaden, kurumdan muvafakat almak suretiyle başka bir kuruma ait memuriyet kadrolarına geçilebilir.

Aday memur olmaları 657 sayılı Kanun dışındaki çeşitli personel kanunlarına tabi görevlere atanmaya engel teşkil etmemektedir.Konu ile ilgili sorularınızı sayfanın en altında Yorum Yap kutusuna yazarak gönderebilirsiniz.Sistemimize kayıtlı olan 1000 den fazla mutemetlerimiz tarafından incelenip cevap verilmeye çalışılacaktır.

Yasal Uyarı

Bu yazının tüm hakları Memurmaasmutemeti.Com'a aittir. " Bu makaleyi başka internet sayfalarında yayınlamak istiyorsanız aktif link olacak şekilde kaynak göstererek yayınlayabirsiniz.Aksi halde yasal takip yapılacaktır.©
Yorum Yap