Maaş Mutemeti
Bu haber 30 Eylül 2016 20:00:38 Tarihinde eklenmiştir.

MEMUR OHAL DÖNEMİNDE AYLIKSIZ İZİN KULLANABİLİRMİ ?

Memurlar kanuna göre iki izin hakkına sahiptirler. Bunlar aylıklı ve aylıksız izinler olmak üzere ikiye ayrılır.

MEMUR OHAL DÖNEMİNDE AYLIKSIZ İZİN KULLANABİLİRMİ ?

 

 

Aylıklı izinler memurun bulunduğu kıdeme göre farklılık gösterir.Aylıklı izin 1 yıldan on yıla kadar (On yıl dâhil) olanlar için yirmi gün, hizmeti on yıldan fazla olanlar için 30 gündür.

 

Aylıksız izinler ise; Sağlık durumu nedeniyle on sekiz aya kadar, Doğum yapan memurlara gebelik izni sonrasında iki yıla kadar(geçtiğimiz yıl bu izin hakkı eşi doğum yapan erkek memura da tanındı), dört yaşından gün almamış bir çocuğu evlat edinen memurlara 24 aya kadar, yurtdışına eğitim amacıyla gitmek için bir üniversiteden kabul alan memurlara eğitimleri için,askere giden memurlara da askerlikleri süresince aylıksız izinler verilmekte.

 

Bazı aylıksız izinler vardır ki siz isteyince kanunen verilmek zorunda örneğin analık 24 aya kadar verilen analık izni gibi...

 

Ancak bir izin var ki bu izni vermek müdürün insiyatifine bırakılmıştır.Beş hizmet yılı çalışan memura aylıksız 1 yıla kadar izin verilebilir,verilen bu izini memur en fazla iki kere kullanabiliyor ve bu izni verip vermeme insiyatifi müdüre verilmiş durumda.

 

OHAL süresinin normalde bu aylıksız izinlerin kullanılmasına bir etkisi yok .Ancak Kanuna göre sıkıyönetim, OHAL veya genel hayata müessir afet hâli ilan edilen bölgelere yer değiştirme suretiyle (yani halk arasında bilinen ismiyle rotasyon ile) atanan memurlara atandıkları OHAL bölgesindeki görev süreleri içinde bir yıllık aylıksız izin hakkı yok.

Konu ile ilgili sorularınızı sayfanın en altında Yorum Yap kutusuna yazarak gönderebilirsiniz.Sistemimize kayıtlı olan 1000 den fazla mutemetlerimiz tarafından incelenip cevap verilmeye çalışılacaktır.

Yasal Uyarı

Bu yazının tüm hakları Memurmaasmutemeti.Com'a aittir. " Bu makaleyi başka internet sayfalarında yayınlamak istiyorsanız aktif link olacak şekilde kaynak göstererek yayınlayabirsiniz.Aksi halde yasal takip yapılacaktır.©
Yorum Yap