Memur Maaş Mutemeti güncel memur maaşları , emekli maaşı hesaplama - nöbet icap ücreti sorgulama konusunda bilgiler içerir. Sağlık personeli, öğretmen, 4B güncel maaş sorgu Memur Maaş Mutemeti ile Sağlık personeli ve Memur maaş hesaplama programı ile diğer sözleşmeli personellere hizmet vermekteyiz.

Bu haber 30 Eylül 2016 20:00:38 Tarihinde eklenmiştir.

MEMUR OHAL DÖNEMİNDE AYLIKSIZ İZİN KULLANABİLİRMİ ?

Memurlar kanuna göre iki izin hakkına sahiptirler. Bunlar aylıklı ve aylıksız izinler olmak üzere ikiye ayrılır.


 

 

Aylıklı izinler memurun bulunduğu kıdeme göre farklılık gösterir.Aylıklı izin 1 yıldan on yıla kadar (On yıl dâhil) olanlar için yirmi gün, hizmeti on yıldan fazla olanlar için 30 gündür.

 

Aylıksız izinler ise; Sağlık durumu nedeniyle on sekiz aya kadar, Doğum yapan memurlara gebelik izni sonrasında iki yıla kadar(geçtiğimiz yıl bu izin hakkı eşi doğum yapan erkek memura da tanındı), dört yaşından gün almamış bir çocuğu evlat edinen memurlara 24 aya kadar, yurtdışına eğitim amacıyla gitmek için bir üniversiteden kabul alan memurlara eğitimleri için,askere giden memurlara da askerlikleri süresince aylıksız izinler verilmekte.

 

Bazı aylıksız izinler vardır ki siz isteyince kanunen verilmek zorunda örneğin analık 24 aya kadar verilen analık izni gibi...

 

Ancak bir izin var ki bu izni vermek müdürün insiyatifine bırakılmıştır.Beş hizmet yılı çalışan memura aylıksız 1 yıla kadar izin verilebilir,verilen bu izini memur en fazla iki kere kullanabiliyor ve bu izni verip vermeme insiyatifi müdüre verilmiş durumda.

 

OHAL süresinin normalde bu aylıksız izinlerin kullanılmasına bir etkisi yok .Ancak Kanuna göre sıkıyönetim, OHAL veya genel hayata müessir afet hâli ilan edilen bölgelere yer değiştirme suretiyle (yani halk arasında bilinen ismiyle rotasyon ile) atanan memurlara atandıkları OHAL bölgesindeki görev süreleri içinde bir yıllık aylıksız izin hakkı yok.


Konu ile ilgili sorularınızı sayfanın en altında Yorum Yap kutusuna yazarak gönderebilirsiniz.Sistemimize kayıtlı olan 1000 den fazla mutemetlerimiz tarafından incelenip cevap verilmeye çalışılacaktır.

Yasal Uyarı

Bu yazının tüm hakları Memurmaasmutemeti.Com'a aittir. " Bu makaleyi başka internet sayfalarında yayınlamak istiyorsanız aktif link olacak şekilde kaynak göstererek yayınlayabirsiniz.Aksi halde yasal takip yapılacaktır.©
Yorum Yap Toplam : 1 Yorum
  • Ozge suner
    Ozge suner , 23 Nisan 2017 00:54:33
    Merhaba ben 3 eylül 2015te göreve başladım ama hala adaylığım devam ediyor.. suan nisanliyım es durumundan tayin isteyebilir miyim adaylığımın kalkmasını mi beklemem lazım yoksa 3 eylülde 2 yılımin dolmasını mi..
Personel Özlük Haklar
Geriye Yönelik Çocuk Yardımı ve Aile Yardım Ödeneği Alınır mı?
Geriye Yönelik Çocuk Yardımı ve Aile Yardım Ödeneği Alınır mı?
Bilindiği üzere 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 202 nci maddesinde aile yardımı ödeneğinin, memurun her neşekilde olursa olsun menfaat karşılığı çalışmayan veya herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan aylık almayan eşi ile ikiden fazla olmamak üzere çocuklarından her biri için ödeneği; 204 üncü maddesinde, memurun, eş için ödenen aile yardımı ödeneğine evlendiği, çocuk için ödenen yardıma da çocuğunun doğduğu tarihi takip eden aybaşından itibaren hak kazanacağı hüküm altına alınmış ve çocuk için aile yardımı ödeneği verilmeyecek haller de anılan kanunun 206 ncı maddesinde sayılmıştır. Geriye Yönelik Çocuk Yardımı ve Aile Yardım Ödeneği Alınır mı?
Ücretsiz izinde derece kademe ilerlemesi
Ücretsiz izinde derece kademe ilerlemesi
6663 sayılı Kanununa göre 10 Şubat 2016 tarihinde yapılan eklemeyle bu tarihten sonra ücretsiz doğum iznine ayrılanlar çalışma süresi, derece ve kademe ilerlemesinden faydalanabilecek. Bilindiği gibi memur aylıksız izin aldığında derece ve kademe ilerlemesi duraklatılmakta ve alınan ücretsiz izinler borçlanma yapılmaz ise görev süresinden sayılmıyordu. Artık bu uygulamaya son verilerek doğum sonrası aylıksız izinde olanlara borçlanmaya gerek kalmaksızın görev süresinden sayılma hakkı getirildi:
EMEKLİ İKRAMİYESİNE ESAS ALINAN HİZMET SÜRELERİ
EMEKLİ İKRAMİYESİNE ESAS ALINAN HİZMET SÜRELERİ
Memurlar emekli olurken hizmet sürelerinden bazıları emekli ikramiyesi hesabında değerlendirilir.Bazı hizmet süreleri ise emekli ikramiyesi hesabında dikkate alınmamaktadır.
KONAKLAMA GİDERİ KURUMCA KARŞILANIRSA İLAVE HARCIRAH ALINIR MI ?
KONAKLAMA GİDERİ KURUMCA KARŞILANIRSA İLAVE HARCIRAH ALINIR MI ?
Mesleki bilgilerini arttırmak amacıyla yapılan seminerler ve kurslar için kurumlarınca memuriyet mahalli dışına geçici görevli olarak görevlendirilen memurlara, geçici görevli bulunulan sürece iaşe ve konaklama giderleri kurum bütçesinden karşılanması durumunda, kursa katılan memurlara ayrıca harcırah verilebilir mi?
DOLU-BOŞ KADRO İPTAL-İHDAS
DOLU-BOŞ KADRO İPTAL-İHDAS
Her yıl Nisan ayında dolu-boş kadro iptal-ihdas çalışması yapılır